30 kwietnia 2021 Udostępnij

Jak okulary chronią i poprawiają wzrok

Jednym z największych darów natury jest wzrok, który pozwala nam cieszyć się pięknem i kolorami wokół nas. Wartość tego dobrodziejstwa jest zwykle ignorowana przez większość z nas, a w końcu musimy za to zapłacić. Jak tylko poczujemy niewielką zmianę w naszym widzeniu, powinniśmy skonsultować się z okulistą i postępować zgodnie z instrukcjami. Lekarz może przepisać nam okulary do noszenia i udzielić wskazówek na temat tego, jak okulary chronią i poprawiają wzrok. Jeśli zagłębimy się w szczegóły, dowiemy się, że noszenie okularów pomaga chronić wzrok przed dalszymi uszkodzeniami. Jeśli jednak używasz ich regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, mogą one w pewnym stopniu pomóc w odwróceniu szkód. Tak więc, zaleca się, aby podjąć wymagane działania przed osiągnięciem punktu, w którym uszkodzenie wzroku staje się nieodwracalne. Teraz, skoczmy do opracowania na nasze główne pytanie, jak okulary chronią i poprawiają wzrok.

Czy okulary naprawdę poprawiają wzrok?

Tak, utrzymanie okularów na będzie utrzymać wizję bezpieczne, jednak nie musi koniecznie odwrócić szkody. Istnieją różne rodzaje i przyczyny utraty wzroku. Jeśli masz problemy z czytaniem, oglądaniem telewizji lub skupianiem się na tekstach i obrazach podczas pracy, możesz mieć dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. Są to najczęściej występujące problemy z widzeniem i prawdopodobnie otrzymasz okulary do czytania na receptę, aby sobie z nimi poradzić. I tu pojawia się krytyczny fragment naszych lub innych instrukcji okulisty. Nie należy ignorować znaczenia noszenia okularów na tym etapie. Możesz myśleć, że szkoda jest już spowodowana i noszenie pary okularów jest bezużyteczne, z wyjątkiem posiadania jasnego widzenia. Ale w rzeczywistości popełniasz ogromny błąd, będąc tak nieświadomym. Jeśli nie nosisz okularów regularnie, ułatwisz utratę wzroku i osiągniesz etap, w którym nic nie będzie w stanie zapobiec dalszej utracie. Należy pamiętać, że okulary nie tylko poprawiają wzrok, gdy je nosisz, ale również lekarze przepisują je, aby uchronić cię przed dalszą utratą wzroku i pogorszeniem stanu oczu. Oprócz tych powszechnych problemów z oczami, innym problemem związanym z utratą wzroku, z którym zazwyczaj borykają się osoby po 40 roku życia, jest prezbiopia. Pierwszym zauważalnym symptomem tej wady wzroku jest trudność w odczytaniu drobnego druku z odległości zaledwie kilku centymetrów. Jednocześnie, widoczność poprawia się, jeśli weźmiemy materiał do czytania nieco dalej od oczu. Chociaż większość pacjentów z prezbiopią nie potrzebuje okularów o dużej mocy, a okulary do czytania dostępne bez recepty mogą im pomóc w ogólnym czytaniu z bliska. Jednakże, niektórzy pacjenci mogą potrzebować przepisanych wieloogniskowych soczewek korekcyjnych dla ich wizji, jeśli mają trudności w oglądaniu obiektów dalekich, bliskich i pośrednich. Teraz ponownie przychodzi znaczenie utrzymania okularów na, aby pozwolić im wykonywać swoją pracę. A jak już wspomnieliśmy wcześniej, ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie Ci jasnego widzenia, ale również ochrona wzroku przed dalszą utratą.

Okulary chronią oczy przed promieniami UV

Promienie ultrafioletowe są bardzo szkodliwe dla naszych oczu pod wieloma względami, głównie dotyczącymi wzroku. Te promienie słoneczne mogą mieć długotrwałe lub krótkotrwałe skutki dla naszego wzroku. Nasza Ziemia otrzymuje trzy rodzaje promieni ultrafioletowych. Typy A i B promieni ultrafioletowych są niebezpieczne dla skóry i oczu. Czy kiedykolwiek słyszałeś o ultrafioletowym zapaleniu rogówki lub fotokeratitis? Nie? Pozwól, że Ci to wyjaśnimy. Jest to bolesna choroba oczu, która jest spowodowana ekspozycją oczu na promienie UV. Kiedy światło słoneczne odbija się od wody, śniegu, piasku lub lodu, oddziałuje na rogówkę i spojówkę, podobnie jak przy oparzeniach skóry. Chociaż efekty są tymczasowe, są one bolesne i powodują dyskomfort przez około 48 godzin. Promienie UVA są bardziej szkodliwe dla oczu. Bardziej długotrwała ekspozycja na te promienie ułatwia rozwój zaćmy, łagodnych rozrostów oka oraz nowotworów oczu lub powiek. Z tego powodu okuliści często zalecają stosowanie ochrony oczu podczas przebywania na słońcu. Okulary chronią Twoje oczy przed promieniami UV i zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez tego wroga oczu i skóry. Musisz jednak pamiętać o jednej rzeczy. Ciemniejszy odcień Twoich okularów nie jest wskazówką, że jest to doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi. Sprawdź etykietę swoich okularów, aby wiedzieć, ile ochrony daje. Twoja para okularów powinna zapewniać 99% do 100% ochrony przed promieniami UV. Jeśli na etykiecie jest napisane "do 400nm absorpcji UV", oznacza to 100% ochronę. Śmiało używaj tej pary.

Chroń swoje oczy przed urazami

Wielu pacjentów przychodzi codziennie z urazami oczu lub kontuzjami oczu. Rozumiemy, że wypadki się zdarzają, ale środki zapobiegawcze mogą do pewnego stopnia chronić przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Podobnie, takie urazy oczu można zapobiec poprzez stosowanie właściwej ochrony oczu. Jak donosi amerykańskie Biuro Statystyki Pracy, szpitale otrzymują ponad dwadzieścia tysięcy urazów oczu w miejscu pracy każdego roku. Statystyki te pokazują, że urazy oczu są najczęstsze w miejscach pracy. Ludzie ignorują znaczenie noszenia okularów, aby uniknąć jakichkolwiek szkód dla ich oczu, a ich ignorancja prowadzi do utraty życia. Chociaż większość urazów nie powoduje poważnych konsekwencji, to jednak czasami ludzie pozostają z trwałym uszkodzeniem wzroku. Bez dwóch zdań, noszenie okularów lub gogli ochronnych może uchronić Cię przed takimi urazami. Jeśli pracujesz w środowisku, które wymaga ochrony oczu, powinieneś odpowiednio dobrać okulary. Wybierz takie, które dokładnie zakrywają oczy, nie pozostawiając otwartych boków. Ponadto, okulary powinny być wykonane z mocnego materiału, który nie pęka pod wpływem wstrząsów, ponieważ może to zwiększyć szkody.

Końcowe przemyślenia

Wszystkie sposoby, w jaki okulary chronią i poprawiają wzrok, są teraz jasne. Teraz już wiesz, że noszenie okularów nie tylko poprawia wzrok, gdy są one założone, ale także pomaga uchronić Cię przed dalszymi wadami wzroku.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl