27 sierpnia 2023 Udostępnij

Zrozumienie korzyści zdrowotnych płynących z recyklingu tworzyw sztucznych

Recykling tworzyw sztucznych ma podstępny, ale znaczący wpływ na zdrowie ludzi i środowiska. Gdy firmy zajmujące się recyklingiem przyjmują, sortują, przetwarzają i zmieniają przeznaczenie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, korzyści z tego płynące przenikają do wielu aspektów życia. Wyobraź sobie świat bez wysypisk śmieci, które uwalniają toksyczne opary i zanieczyszczają powietrze.

Zastanów się, jak jednorazowe plastikowe butelki mogą rzadziej pojawiać się w lokalnych potokach, nie rozkładając się na mikroplastiki, które dostają się do żywności. Uzdrowienie Ziemi jest głównym celem światowych przywódców, ale poświęćmy chwilę na uznanie korzyści dla zdrowia ludzkiego, jakie zapewnia recykling tworzyw sztucznych, zwłaszcza dla kobiet.

Zagrożenia dla zdrowia związane z odpadami z tworzyw sztucznych

Gdyby odpady z tworzyw sztucznych przyczyniały się tylko do jednego problemu zdrowotnego, być może łatwiej byłoby się z nimi uporać. W rzeczywistości odpady z tworzyw sztucznych są wszechstronne - chcą się do ciebie przyczepić i wpływać na zdrowie każdego. Badania wykazały, że chemikalia takie jak bisfenol A (BPA) znajdowały się w 93% badanych próbek moczu osób w wieku sześciu lat i starszych, a najprawdopodobniej BPA przedostaje się do żywności poprzez powlekane opakowania, takie jak pojemniki na wynos i konserwy.

Zmniejszenie ekspozycji wymaga badań. Będziesz musiał czytać etykiety bezpieczeństwa dotyczące tego, czego nie należy używać w kuchence mikrofalowej i wybierać produkty, takie jak butelki dla niemowląt, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, takich jak BPA. W przeciwnym razie mogą one powodować niektóre z najważniejszych skutków ubocznych problemu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak:

  • Rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, ponieważ odpady z tworzyw sztucznych zapewniają więcej możliwości rozmnażania.
  • Problemy z płodnością i zwiększone ryzyko zespołu policystycznych jajników (PCOS) u kobiet.
  • Zmniejszona gęstość składników odżywczych w żywności.
  • Potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowania na raka.
  • Stres i niepokój.
  • Choroby układu krążenia.

Odpady z tworzyw sztucznych sprawiają, że te dolegliwości stają się rzeczywistością, przedostając się do ludzkiego organizmu poprzez żywność i wodę. Proces znany jako transfer troficzny wyjaśnia, w jaki sposób ryby i inne zwierzęta hodowlane spożywają odpady z tworzyw sztucznych i, przez pośrednika, kończą ukryte jako nanocząsteczki w rodzinnym śniadaniu. W ten sposób inne odpady z tworzyw sztucznych, takie jak substancje per- i poli-fluoroalkilowe (PFAS), zanieczyszczają drogi wodne i wchodzą w kontakt z ludźmi - badania pokazują, że PFAS były obecne w 89% wody we Francji.

Jak recykling tworzyw sztucznych może zmniejszyć zagrożenia dla zdrowia?

Oczywistym rozwiązaniem dla zminimalizowania tych zagrożeń dla zdrowia jest usunięcie odpadów z tworzyw sztucznych ze środowiska. Dzięki recyklingowi ludzie mogą dać mniej okazji chemikaliom i mikroplastikom do przedostania się do organizmu. Recykling zmniejsza te szanse, usuwając plastik z wody, zanim ryby będą mogły go zjeść, lub zachęcając firmy do usuwania szkodliwych chemikaliów podczas procesu recyklingu.

Najbardziej rozpowszechnione zastosowania upcyklingu tworzyw sztucznych obejmują:

  • Opakowania z zawartością pochodzącą z recyklingu poużytkowego (PCR), takie jak pojemniki na żywność
  • Syntetyczne tekstylia i obuwie
  • Naczynia kuchenne i przybory kuchenne
  • Butelki na kosmetyki i pojemniki na kosmetyki do makijażu
  • Zabawki dla zwierząt
  • Maty do jogi
  • Technologie, takie jak czytniki e-booków i odtwarzacze płyt

Produkty te redukują emisję gazów cieplarnianych, dzięki czemu atmosfera jest zdrowa - a także ludzka skóra. Im mniej plastikowych odpadów rozrzedza atmosferę, tym lepiej chroni ona ludzi przed promieniami UV. Plastik w dużym stopniu opiera się również na paliwach kopalnych, co czyni je zanieczyszczającym produktem ubocznym wytwarzania plastiku. Zmniejszenie zależności od ropy naftowej ma wiele korzyści zdrowotnych, od lepszej jakości powietrza po łatwiejsze oczyszczanie ścieków.

Wyzwania i możliwości związane z recyklingiem tworzyw sztucznych

Czy ludzie mają zasoby i infrastrukturę do wydajnego, powszechnego recyklingu tworzyw sztucznych? Zależy to od regionu, ale dostępność jest jedną z największych wad tego sektora - plastik stanowi tylko 4,47% materiałów pochodzących z recyklingu. Kolejną jest zanieczyszczenie krzyżowe, głównie wtedy, gdy mikroskopijne bakterie lub cząsteczki unoszące się w powietrzu szybko rozprzestrzeniają się z jednej powierzchni na drugą, rozmnażając się w szybkim tempie.

Obowiązkiem obrońców środowiska w terenie i decydentów politycznych na wzgórzu jest lobbowanie i wprowadzanie krajowych zmian regulacyjnych. Te naciski legislacyjne mogą zwiększyć inwestycje w infrastrukturę recyklingu tworzyw sztucznych, zwłaszcza jeśli są one ukierunkowane na zdrowie publiczne. Może to doprowadzić do pełnego zakazu stosowania niepotrzebnych produktów z tworzyw sztucznych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak torby na zakupy. Wysiłki te mogą zwiększyć wskaźniki recyklingu, ponieważ obiekty zwiększają wydajność i dostępność, nawet na obszarach wiejskich.

W przeszłości istniały udane projekty i inicjatywy w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych, które kształtowały sposób myślenia o zużyciu plastiku. Jednym z przykładów są systemy kaucji i zwrotów, które zachęcają konsumentów do zwrotu produktów z tworzyw sztucznych za niewielki zysk - podobnie jak staromodna zbiórka puszek. Innym jest kategoryzacja tworzyw sztucznych, prowadzona przez japońskie miasto Kamikatsu, które dzieli plastik i inne surowce wtórne na 45 kategorii, aby uczynić je miastem niemal bezodpadowym.

Jak żyć dłużej dzięki recyklingowi plastiku

Recykling tworzyw sztucznych jest integralną częścią ludzkiego zdrowia, ponieważ zmniejsza ryzyko spożycia mikroplastiku, długoterminowych komplikacji zdrowotnych i stresu. Chociaż recykling ma na celu przede wszystkim dobro środowiska, ludzie nie będą w stanie cieszyć się korzyściami płynącymi z oczyszczania Ziemi, jeśli nie będą w szczytowym stanie zdrowia.

Widząc negatywny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych, powszechne przyjęcie recyklingu tworzyw sztucznych staje się pilniejsze niż kiedykolwiek. Każdy musi wyrazić zainteresowanie postępem, jednocześnie podejmując kroki w celu zmniejszenia zużycia plastiku.

Bio autora

Jane jest pisarką środowiskową oraz założycielką i redaktorką naczelną Environment.co, gdzie zajmuje się zrównoważonym rozwojem i ekologicznym stylem życia.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl