22 sierpnia 2023 Udostępnij

5 wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o zdrowiu psychicznym

Rozmowa z dzieckiem na temat zdrowia psychicznego może wydawać się niewygodna ze względu na stygmatyzację związaną z tym tematem, nie wspominając o obawach przed możliwym obwinianiem. Jednak otwarta rozmowa z dziećmi jest jednym ze sposobów na zmniejszenie piętna związanego z tym tematem. Chociaż rozpoczęcie rozmowy może być początkowo trudne, możesz sprawić, że proces ten będzie mniej niezręczny dzięki kilku wskazówkom. Oto pięć wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o zdrowiu psychicznym.

1. Pomóż im wyjść i być aktywnym

Zachęcaj swoje dziecko do aktywności i odkrywania wspaniałych miejsc na świeżym powietrzu. Stwierdzono, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest korzystne dla zdrowia psychicznego i zapobiega depresji i lękom. Regularne ćwiczenia mogą wzmocnić mózg dziecka, ponieważ uwalniają substancje chemiczne, które mogą sprzyjać pozytywnemu nastrojowi, pomagając mu być bardziej odpornym na przeciwności losu i stres. Dobrą wiadomością jest to, że nie ma dobrego lub złego sposobu na ćwiczenia. Wszystko, co może pomóc dziecku pozostać aktywnym, powinno być dobre dla jego zdrowia psychicznego. Nawet sporty takie jak piłka nożna i koszykówka są uważane za dobre ćwiczenia.

Zabawa na świeżym powietrzu pomaga również dziecku rozwijać pewność siebie, poczucie własnej wartości i niezależność. Uczy je także, jak ważne jest wyznaczanie granic i stawianie czoła wyzwaniom. Gdy dzieci przyzwyczają się do zabawy na świeżym powietrzu, będą chętniej próbować nowych aktywności, nawiązywać kontakty z innymi dziećmi z różnych środowisk i ras, rozwiązywać problemy, nawiązywać przyjaźnie i rozwijać odporność.

W miarę dorastania dzieci będą doświadczać szybkich i różnych zmian psychicznych i fizycznych. Takie zmiany mogą znacząco wpłynąć na ich ogólny stan zdrowia i samopoczucie psychiczne. Nie tylko zabawa na świeżym powietrzu poprawi zdrowie psychiczne dziecka. Może również poprawić ich sprawność fizyczną. Swoboda i radość z przebywania na świeżym powietrzu zachęci dzieci do bardziej ekspansywnego ruchu, prowadząc do dobrych ćwiczeń fizycznych i zapobiegając chorobom takim jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i rak.

2. Wspólne planowanie aktywności

Jednym z najłatwiejszych sposobów na otwarcie się przed dzieckiem na temat zdrowia psychicznego jest wspólne wykonywanie czynności. Większości dzieci łatwiej jest rozmawiać, gdy wykonują czynności, które lubią. Możesz na przykład grać w gry lub zabrać je na malowniczy spacer po parku lub plaży. Zabawa pomaga zdjąć z nich presję, ponieważ nie muszą siedzieć nieruchomo ani utrzymywać kontaktu wzrokowego z tobą przez cały czas, dzięki czemu przerwy i cisza są mniej niezręczne.

Ponadto, jeśli dzieci są zajęte czymś na rękach lub skupione na innych rzeczach, łatwiej będzie im się zastanowić lub myśleć jaśniej. Zamiast sprawiać wrażenie "wielkiej pogawędki", rozmowa może rozpocząć się bardziej naturalnie podczas robienia czegoś, co ty i twoje dzieci lubicie.

Jeśli masz młodsze dzieci, możesz spróbować zagrać w piłkę lub stworzyć coś razem, na przykład puzzle lub prace plastyczne i rzemieślnicze. W tym czasie można porozmawiać o zdrowiu psychicznym. W przypadku starszych dzieci można zorganizować wspólne gotowanie lub zabrać je na zakupy. Możesz także porozmawiać o zdrowiu psychicznym podczas posiłku w restauracji lub kawy w kawiarni.

3. Poznaj objawy

Może być trudno stwierdzić, czy dziecko ma zaburzenia psychiczne, którymi należy się martwić. Poza tym, każde dziecko może mieć napady złości i czasami być nastrojowe. Jako rodzic możesz skorzystać z wielu bezpłatnych kursów online, które uczą o najczęstszych oznakach, że twoje dziecko zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Udział w tych bezpłatnych kursach nauczy cię również, jak radzić sobie ze zdrowiem psychicznym jako rodzic.

Znaczące zmiany w zachowaniu lub osobowości dziecka są jednymi z najczęstszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym. Oznaką mogą być również częste wahania nastroju, które mogą przeszkadzać w codziennym życiu. Ponadto, skrajne zmartwienie, smutek lub strach, które utrzymują się przez kilka tygodni, są oznakami możliwego zaburzenia zdrowia psychicznego u dziecka.

Rodzice muszą również pamiętać o nagłym pojawieniu się strachu, któremu towarzyszą objawy fizyczne, takie jak szybkie bicie serca, które mogą wskazywać, że ich dziecko ma atak paniki. Zmiana zachowania jest również jednym ze znaków ostrzegawczych problemów ze zdrowiem psychicznym u dziecka. Należy zwracać uwagę na wymykające się spod kontroli zachowania, wdawanie się w bójki i celowe wyrządzanie sobie krzywdy.

4. Dowiedz się więcej o tym, czego dziecko od Ciebie potrzebuje

Jako rodzic, jednym ze sposobów ochrony zdrowia psychicznego dziecka jest dowiedzenie się więcej o tym, czego ono od ciebie potrzebuje i zaspokojenie tych potrzeb. Porozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w szkole. Dowiedz się, co lubi najbardziej i jakie aspekty szkoły stanowią dla niego wyzwanie, a następnie ustal, w jaki sposób możesz mu pomóc w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami.

Stwórz w domu cichy i relaksujący kącik, w którym dzieci będą mogły skupić się na nauce. Bez względu na to, jak bardzo możesz być zajęty, przeznacz trochę czasu każdego tygodnia, aby pomóc im w odrabianiu prac domowych.

Jeśli chodzi o przyjaciół dzieci, upewnij się, że wiesz, z kim spędzają najwięcej czasu. Wspieraj rozwój ich przyjaźni. Pozwól swoim dzieciom spędzić trochę czasu z przyjaciółmi i zachęcaj je do wykonywania czynności, które lubią, nawet jeśli jest to poza domem. Co ważniejsze, unikaj zbytniego ingerowania w relacje dziecka z przyjaciółmi i daj mu trochę prywatności.

5. Bądź otwarty i nie osądzaj

Omawiając z dzieckiem kwestie związane ze zdrowiem psychicznym, należy unikać osądzania go. Nigdy nie unieważniaj ich uczuć, ponieważ może to powstrzymać je przed otwarciem się przed tobą w przyszłości.

Słuchaj bez osądzania, gdy dzieci opowiadają o swoich zmaganiach ze zdrowiem psychicznym. Pozwól im wyrazić to, co czują i uważaj na słowa, których będziesz używać podczas rozmowy z nimi. Bądź wrażliwy na ich uczucia.

Jako słuchacz odłóż swoje opinie na bok i unikaj rozpraszania się własnymi myślami i uczuciami. Celem nie powinno być osądzanie lub krytykowanie dziecka, ale słuchanie i przyswajanie wszystkiego, co ci mówi. Słuchanie bez oceniania oznacza próbę zrozumienia tego, co mówi dziecko. Wykracza poza słyszenie słów i obejmuje zrozumienie i przyswojenie wszystkiego, co mówi dziecko.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl