5 maja 2020 Udostępnij

Plastik odejdzie w zapomnienie?

Papierowe piwo?

 Przed nami era papierowych butelek do piwa. Koncern Carlsberg testował tego typu rozwiązania jeszcze w 2015 roku, a niedawno firma przedstawiła dwa modele opakowań z włókna roślinnego, które są wykonane z materiałów biodegradowalnych i nadają się do recyklingu i nie zawierają żadnych syntetycznych składków.

Zdaniem Myriam Shingleton butelka wykonana z papieru to kolejny krok do ograniczenia śladu węglowego przez firmę, nawet o 30 proc. Już 2 lata temu Carlsberg wprowadził m.in. system Snap Pack, który skleja puszki ekologicznym klejem. Promocje na piwo można znaleźć w różnych gazetkach promocyjnych.

Era butelek zwrotnych

Równie ważnym kierunkiem, co rozwój papierowych opakowań jest stawianie na butelki zwrotne. Kompania Piwowarska w szkle sprzedaje niemal połowę swojego piwa, podobnie Grupa Żywiec, a Carlsberg Polska niemal 42 proc. Jednak prawie 10 proc. szklanych butelek zostaje wyrzucona na śmietnik, choć gdyby została zrecyklingowana mogłaby zostać wykorzystana aż 20 razy.

Śmierć plastikowi
Ekologiczne podejście stanowi priorytet dla wielu firm. Bardziej przyjazne opakowania wprowadził na polskim rynku m.in. koncern P&G, natomiast Pepsi do 2030 roku będzie produkował butelki aż w połowie oparte o materiały z recyklingu. Podobnie Coca-Cola, która do 2030 roku ma podobne plany w ramach programu World Without Waste.

Plany redukcji plastiku mają także potentaci w sektorze handlu. Lidl w ciągu 5 lat ograniczy zużycie plastiku o 20 proc., a wszystkie opakowania marek własnych będą podlegały recyklingowi, podobnie jak już wykorzystywane biodegradowalne papierowe tacki i znacznie cieńsze plastikowe butelki. Biedronka stawia na Dobre Torby, które w 50 proc. pochodzą z recyklingu. Opakowanie płynu do mycia naczyń Eco-Friendly jest już produkowane w całości z surowców z odzysku.

Unia wspiera ograniczenie plastiku

 Zarówno polski rząd, jak i Unia Europejska wprowadzają kolejne przepisy ułatwiające walkę z plastikiem. Rozważane są plany wprowadzenia dodatkowych kaucji na opakowania. Na przykład kaucja za plastikową butelkę PET wyniesie 10 groszy i będzie można ją zwrócić i odzyskać tę sumę. Zgodnie z unijnymi przepisami w ciągu 10 lat aż 30 proc. butelek PET ma być produkowanych z recyklingu, a 90 proc. będzie podlegało selektywnej zbiórce.

Nowe przepisy nie powinny znacząco wpłynąć na podniesienie cen opakowań, biznes po prostu przerzuci się na inny rodzaj produkcji. Koncern Nestle już teraz zadeklarował, że w ciągu 5 lat wszystkie opakowania firmy będą nadawały się do recyklingu, co jest dowodem realności planów anty-plastikowej rewolucji.

Promocje w E.Leclerc kliknij !

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl