3 lutego 2023 Udostępnij

Jak rozmawiać z przyjaciółmi o zdrowiu psychicznym

Twoi przyjaciele są jednymi z najważniejszych osób w Twoim życiu. Widzieli Cię w najlepszych i najgorszych czasach i prawdopodobnie polegasz na nich lub na członku rodziny w kwestii pomocy, gdy coś pójdzie nie tak. Więź między przyjaciółmi tworzy zaufanie i zrozumienie - znacie się lepiej niż ktokolwiek inny. Otwarcie się przed sobą na temat zdrowia psychicznego może być krytyczną rozmową. Oto jak rozmawiać z przyjaciółmi o swoim zdrowiu psychicznym:

Dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne

Zdrowie psychiczne jest istotną częścią twojego życia. Wpływa na Twoje codzienne nawyki, takie jak rozmowa, poruszanie się, jedzenie i ogólna produktywność. Sposoby myślenia i odczuwania danej osoby obracają się wokół ich zdrowia psychicznego, angażując ludzi w dzieciństwie i przez całą dorosłość.

Jeśli doświadczasz problemów ze zdrowiem psychicznym, nie jesteś sam. Ponad połowa dorosłych Amerykanów otrzymuje diagnozę choroby psychicznej w ciągu swojego życia. Około 20% Amerykanów doświadcza choroby psychicznej co roku, a około 4% ma poważną chorobę psychiczną, taką jak schizofrenia.

Mówienie przyjaciołom o swoim zdrowiu psychicznym

Rozmowa z przyjaciółmi o swoim zdrowiu psychicznym może być denerwująca. Wystarczająco trudno jest powiedzieć o tym profesjonaliście medycznemu, więc otwarcie się przed najbliższymi osobami nie musi być dla nikogo łatwe. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przeprowadzić tę istotną rozmowę.

1. Przekazuj informacje, jak chcesz

Najlepszym sposobem na otwarcie się jest użycie najbardziej wygodnych metod. Możesz zaprosić swojego przyjaciela na rozmowę twarzą w twarz w swoim domu, w ich domu lub w miejscu publicznym. Inną opcją jest ustawienie rozmowy telefonicznej lub czatu wideo. Niektórzy ludzie mogą uznać za najlepsze napisanie wiadomości tekstowej lub listu, aby poinformować o swoich zmaganiach.

2. Przećwicz swoją rozmowę

Choć może się to wydawać dziwne, ćwiczenie tego, co chcesz powiedzieć, może przynieść korzyści w takich sytuacjach. Wiedząc, co chcesz omówić i jak go przynieść, może ułatwić rozmowę. Możesz zapisywać karteczki, mówić do lustra lub znaleźć inne sposoby, które ci pomogą. Bądź cierpliwy dla siebie i swoich przyjaciół - czas na przetworzenie jest niezbędny.

3. Podawaj przykłady

Jednym ze sposobów, aby pomóc przyjaciołom zrozumieć Twoje zmagania ze zdrowiem psychicznym jest podanie przykładów, kiedy zaburzenie wpłynęło na Ciebie. Nie musisz używać tych przykładów, aby uzasadnić, dlaczego zmagasz się z chorobą, ale mogą one pomóc Twojemu przyjacielowi współczuć z tym, przez co przechodzisz.

Choroba psychiczna często pozostaje niezauważona, a niektóre objawy mogą być dla twoich przyjaciół normalnym zachowaniem. Twoi przyjaciele mogą postrzegać Cię jako osobę nerwową z natury, nie zdając sobie sprawy, że wykazujesz objawy lękowe.

Podchodzenie do przyjaciół w sprawie ich zdrowia psychicznego

Z drugiej strony, może się zdarzyć, że ktoś z przyjaciół przyjdzie do Ciebie, aby porozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym. To doświadczenie również może być trudne, ponieważ możesz czuć się nie przygotowany do odpowiedzi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tej sytuacji.

1. Zapytaj, jak możesz pomóc

Jeśli twój przyjaciel powie ci o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zapytanie, jak możesz pomóc. Actionable zadania mogą sprawić, że twoje życie będzie łatwiejsze, jeśli wiesz, co robić. Twoje zadanie może być tak proste, jak słuchanie tego, co twój przyjaciel chce powiedzieć - uznanie ich problemów i sprawienie, że poczują się zauważeni i ważni, może przejść długą drogę.

Inne działania mogą pojawić się w przyszłych sytuacjach. Na przykład, powiedzmy, że twój przyjaciel ma lęk społeczny. Ten problem ze zdrowiem psychicznym może sprawić, że wychodzenie w miejscach publicznych stanie się uciążliwym zadaniem. Jednym ze sposobów na złagodzenie tego problemu jest nie wywieranie na nich presji w sytuacjach, w których czuliby się niekomfortowo. Zamiast tego możesz oprzeć się na działaniach, które sprawiają, że są szczęśliwe i wygodne.

2. Przypomnij im, że nie są sami

Twój przyjaciel może czuć się nieswojo, dzieląc się szczegółami dotyczącymi ich zdrowia psychicznego, ponieważ martwią się o potencjalny osąd. W takiej sytuacji przypomnij mu o swojej przyjaźni i o tym, jak będziesz go wspierać pomimo tego, przez co przechodzi.

Ta rozmowa jest doskonałą okazją do przypomnienia im, że nie są sami. Ujęcie w słowa swoich problemów ze zdrowiem psychicznym może być trudne, zwłaszcza dla młodszych osób. Około 70% dzieci w wieku od 5 do 16 lat ma problemy ze zdrowiem psychicznym, ale nie doświadczyło odpowiednich interwencji.

3. Zachowaj poufność

Wiele osób, które otwierają się na swoje problemy ze zdrowiem psychicznym, selektywnie podchodzi do tego, kto wie o ich problemach. Jeśli twój przyjaciel przychodzi do ciebie, potraktuj to jako oznakę głębokiego zaufania - zachowaj poufność waszych rozmów. Jeśli chce powiedzieć innym, niech zrobi to na swoich warunkach.

Jeśli wie o tym kilka osób, zapytaj, czy możecie stworzyć zespół wsparcia. Możesz być tam dla swojego przyjaciela ze sposobami pomocy, jeśli pojawi się zła sytuacja lub możesz pomóc im znaleźć doradców zdrowia psychicznego, którzy mogą pomóc w ich problemach.

Mówienie prawdy o zdrowiu psychicznym

Od czasu pandemii rozmowy o zdrowiu psychicznym stały się bardziej powszechne. Ludzie starali się zmniejszyć stygmaty, które pochodzą z chorób w wielu formach. Mówienie o swoim zdrowiu psychicznym pokazuje odwagę i akceptację, że każdy potrzebuje czasem pomocy. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, ma trudności z otwarciem się, skorzystaj z tego artykułu, aby porozmawiać ze swoimi przyjaciółmi o zdrowiu psychicznym.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl