25 marca 2023 Udostępnij

Czy na Twoje zdrowie wpływa życie w mieście?

Niektórzy ludzie żyją dla zgiełku i zgiełku miejsc takich jak Big Apple. Kopią miasto, które nigdy nie śpi i nie wyobrażają sobie, że nie będą mogli zamówić tajskiego jedzenia o 2 w nocy. Jeśli jesteś wśród nich, czy zastanawiałeś się kiedyś, jak życie w wielkim mieście może wpłynąć na Twoje zdrowie?

Dobra wiadomość jest taka, że każdy wybór stylu życia ma swoje plusy i minusy. Miejsce zamieszkania nie jest jedynym elementem wpływającym na Twoje samopoczucie, ale powinieneś być świadomy czynników, które mogą prowadzić do rozwoju chorób.

Czy miejski styl życia wpływa na Ciebie lepiej czy gorzej? Czy życie w mieście ma wpływ na Twoje zdrowie? Oto, co należy wziąć pod uwagę.

Jak to, gdzie mieszkasz, wpływa na Twoje zdrowie: 5 czynników

Miejsce, które nazywasz domem, wpływa na Twoje życie na kilka sposobów, ale najważniejszym z nich może być to, jak się czujesz w związku z tym miejscem. Słabe zdrowie psychiczne wynikające z depresji z powodu okoliczności, w jakich się znajdujesz, lub niepokoju związanego z poczuciem braku bezpieczeństwa może prowadzić do objawów fizycznych, a nawet choroby. Dlatego nie obawiaj się, że będziesz musiał opuścić miejskie życie, jeśli je kochasz - twoje preferencje mają znaczenie!

Jednak inne czynniki decydują o tym, jak zdrowe lub niezdrowe jest Twoje miejsce zamieszkania. Rozważ pięć następujących warunków.

1. Walk Score

Proszę nie myśleć, że życie w mieście jest siedzące - daleko od tego. Ci, którzy mieszkają w dużych miastach, często mogą dotrzeć do celu szybciej niż samochodem i rzadko kiedy korzystają z samochodu. W ten sposób zwiększają swoją dzienną liczbę kroków i oszczędzają sobie stresu psychicznego związanego z miesięczną opłatą za samochód. I odwrotnie, ci, którzy mieszkają na obszarach wiejskich, mogą być zmuszeni do pokonania mil do najbliższego sklepu spożywczego, przykuwając je do swoich pojazdów.

2. Zanieczyszczenie

Zanieczyszczenie ma tendencję do być gorsze w obszarach miejskich. Zanieczyszczenie powietrza twierdzi 7 mln życia przedwcześnie rocznie, podczas gdy inni ponoszą wysokie rachunki medyczne. Jednak nie wszystkie mniej zatłoczone obszary są wolne od problemów. Firmy zajmujące się gazem ziemnym często wykupują wiejskie grunty pod szczelinowanie, co prowadzi do problemów środowiskowych, a życie pod wiatr na farmie przemysłowej może być wręcz śmierdzące.

3. Światła i hałas

Zanieczyszczenie nie składa się tylko z wycieków górniczych i cząstek stałych w powietrzu. Odnosi się ono również do hałasu i światła. Stałe bombardowanie z obu przerywa normalne harmonogramy snu i może zwiększyć niepokój, a te czynniki drażniące mnożą się w obszarach miejskich.

4. Przestępczość

Oto kolejny Janus-facet problem. Z jednej strony, miasta mają wyższe wskaźniki przestępczości na średniej. Z drugiej strony, masz znacznie szybszą reakcję policji. To może zająć pierwszych respondentów pół godziny lub więcej, aby odpowiedzieć na wezwania w obszarach wiejskich, w tym czasie przestępstwo jest zrobione, a przestępca uciekł.

5. Poczucie wspólnoty

Tutaj nie ma zgody. Niektóre miejskie dzielnice mają większe poczucie wspólnoty niż obszary wiejskie. Jednak jest coś do powiedzenia dla życia w małym mieście, gdzie znasz każdą inną twarz, którą spotykasz. Wszystko sprowadza się do tego, gdzie czujesz się na tyle swobodnie, by wyciągnąć rękę i zbudować sieć przyjaciół.

Jak życie w mieście wpływa na Twoje zdrowie

Życie w mieście może mieć wpływ na Twoje zdrowie, na lepsze lub gorsze. Najpilniejszą kwestią jest ograniczenie warunków takich jak zanieczyszczenie środowiska, które może zakłócić wszystko, od snu po równowagę hormonalną. Pamiętaj o tym, jak powyższe czynniki wpływają na Ciebie i podejmij kroki łagodzące, takie jak chodzenie po odbiór zamówienia z DoorDash zamiast dostawy.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne ma znaczenie. Jeśli życie w mieście wywołuje tak silny niepokój, że rzadko wychodzisz z domu, będziesz cierpiał psychicznie i fizycznie. W końcu brak ćwiczeń, światła słonecznego i interakcji z innymi osobami zbierze swoje żniwo - jakie są Twoje realistyczne opcje relokacji?

4 zdrowe wskazówki, jak najlepiej wykorzystać miejsce zamieszkania

Jednak większość ludzi może czuć się zdrowo w mieście lub na wsi. Jak możesz zrobić to samo? Zastosuj się do poniższych wskazówek.

1. Korzystaj z naturalnych przestrzeni

Nawet Nowy Jork ma ponad 800 akrów w samym Central Parku i ma kilka innych obiektów rekreacyjnych na świeżym powietrzu, niektóre nawet większe w rozmiarze. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, znajdź najbliższą zieloną przestrzeń na świeżym powietrzu i uczyń ją swoim szczęśliwym miejscem.

A co jeśli jesteś daleko od najbliższego centrum przyrodniczego? Choć niedoskonały, możesz stworzyć w domu miniaturową miejską dżunglę. Niektóre gatunki roślin domowych są proste do podniesienia nawet dla nowicjuszy, więc wylinkuj swój balkon bambusem dla prywatności i wypełnij wnętrze różnymi rosnącymi rzeczami, które oczyszczają twoje wewnętrzne powietrze, tworząc jednocześnie iluzję zanurzenia w naturze.

2. Codziennie ruszaj swoje ciało

Ćwiczenia są niezbędne do życia, zmniejszając ryzyko prawie każdej choroby. Ci, którzy mieszkają w miastach może mieć nogę na ich kraju kin tutaj. Prawie na każdym rogu znajduje się studio jogi lub unikalnego fitnessu, pozwalając Ci znaleźć klimat ćwiczeń, który odpowiada Twojej duszy.

3. Poznaj swoich sąsiadów

Prawie jeden na sześciu Amerykanów nie zna żadnego ze swoich sąsiadów. Czy to dziwne, że samotność osiągnęła poziom epidemii? Postaraj się poznać tych, którzy mieszkają w pobliżu ciebie, być może pukając do drzwi z małym prezentem.

Pro-tip: Ludzie mają tendencję do patrzenia bardziej życzliwie na tych, którzy proszą ich o przysługi, zakładając, że nie zużywają przywileju. Być może wizyta u sąsiada, aby pożyczyć filiżankę cukru jest świetnym lodołamaczem, po wszystkim!

4. Uczyń swój dom bezpieczną przystanią

Jeśli obawa przed przestępczością nie pozwala ci spać w nocy, ale poza tym uwielbiasz swoje studio w centrum miasta, uczyń swój dom jak największą twierdzę. Technologia sprawia, że jest to łatwiejsze i bardziej przystępne niż kiedykolwiek. Osoby dysponujące ograniczonym budżetem mogą znaleźć żarówki z kamerą bezpieczeństwa, które wkręcają się w standardową oprawę oświetleniową oraz sygnalizatory, które ostrzegają, gdy ktoś otwiera drzwi lub okno.

Czy mieszkanie w mieście ma wpływ na Twoje zdrowie?

Życie w mieście może mieć wpływ na Twoje zdrowie, ale to, jak się czujesz w miejscu, w którym mieszkasz, ma największy wpływ. Jeśli uwielbiasz miejski styl życia, skorzystaj z powyższych wskazówek, aby poprawić swoje samopoczucie.

Osoby, które obawiają się, że życie w mieście ma zbyt duży wpływ na ich zdrowie, mogą rozważyć zmianę miejsca zamieszkania. Można jednak zrobić wszystko, aby jak najlepiej wykorzystać miejsce, w którym się mieszka.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl