15 stycznia 2021 Udostępnij

Wybór właściwego środka zaradczego: osiągnięcie równowagi pomiędzy leczeniem naturalnym i farmaceutycznym

W ostatnich latach przemysł farmaceutyczny znalazł się pod ostrzałem z powodu rosnących cen leków i jego roli w trwającej epidemii opioidów. Negatywna prasa doprowadziła do masowego napływu ludzi zwracających się ku naturalnym lub ziołowym środkom leczniczym. Ale, które podejście jest właściwe?

Choć z pewnością mają one swoje wady, nowoczesna medycyna i leki na receptę przyniosły pozornie niemożliwe rezultaty. Z drugiej strony, niektóre ziołowe środki zaradcze mają udokumentowane doświadczenie, które obejmuje wieki. Dla optymalnego zdrowia ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy leczeniem naturalnym i farmaceutycznym.

Jednakże, wybór właściwego środka nie zawsze jest prosty. Aby podjąć świadomą decyzję, należy najpierw zrozumieć różnicę między zabiegami naturalnymi a lekami wydawanymi na receptę. Musisz również wiedzieć, jak rozpoznać sytuacje, które wymagają profesjonalnej opieki medycznej i kiedy bezpiecznie jest ruszyć do przodu z własnymi ziołowymi środkami zaradczymi. Jest czas i miejsce na obie te rzeczy, ale aby zachować właściwe zdrowie, musisz dowiedzieć się, jakie są te okoliczności.

Różnice pomiędzy leczeniem naturalnym i farmaceutycznym

Zarówno zabiegi naturalne, jak i farmaceutyczne mają swoje wady i zalety. Badanie zalet i wad, jak również zrozumienie różnic pomiędzy terapiami naturalnymi i farmaceutycznymi jest pierwszym krokiem w kierunku wybrania właściwego lekarstwa dla Ciebie.

Na początek, leki są wysoko badane i przechodzą rygorystyczny proces testowania. W Stanach Zjednoczonych, zanim nowe leki zostaną udostępnione ogółowi społeczeństwa, musi je zatwierdzić Food and Drug Administration. Inne kraje mają swoje własne metody nadzoru w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa.

Leczenie farmakologiczne często działa dobrze, ale może powodować wyniszczające uzależnienia, o czym świadczy trwający kryzys opioidowy. Co więcej, leki na receptę są często drogie i trudno sobie na nie pozwolić nawet w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.

Różnorodne są też naturalne sposoby leczenia, w skład których wchodzą środki ziołowe, które wykorzystują rośliny jako lekarstwo. Podobnie jak w przypadku zabiegów farmaceutycznych, ludzie używają ziołowych środków zaradczych, aby pomóc w zapobieganiu lub leczeniu chorób, zająć się różnymi objawami, zwiększyć energię, zrelaksować się i schudnąć. Wiele osób przyjmuje naturalne zabiegi jako sposób na uproszczenie swojego życia i być bardziej samowystarczalnym.

Jednakże, w przeciwieństwie do leków na receptę, naturalne metody leczenia nie są regulowane ani testowane. Ogólnie rzecz biorąc, są one bardziej przystępne cenowo niż ich odpowiedniki farmaceutyczne i można je uzyskać bez zgody lekarza.

Kiedy wybrać jakie środki zaradcze

W przeważającej części naturalne zabiegi i ziołowe środki lecznicze są w porządku, o ile nie wpływają na Twoje samopoczucie. Ponieważ tego typu zabiegi mogą wymagać pewnych prób i błędów, należy upewnić się, że badania i eksperymenty, aby zobaczyć, co działa dla Ciebie. W większości przypadków można bezpiecznie stosować naturalne zabiegi w początkowych etapach choroby. Jeśli stan zdrowia nie ulegnie poprawie, należy wówczas skonsultować się z lekarzem.

Jednym z przykładów choroby, którą można najpierw leczyć naturalnymi środkami, jest GERD. Jeśli doświadczasz refluksu kwaśnego, można spróbować naturalnych środków, takich jak rumianek, lukrecja, sok z aloesu, banany, mięta pieprzowa, a nawet guma do żucia. Jeśli jednak naturalne podejście nie jest wystarczające, można porozmawiać z lekarzem o lekach na receptę, takich jak leki zobojętniające, H2RA i PPI, które pomogą złagodzić objawy.

Możesz skorzystać z naturalnych metod leczenia, aby złagodzić objawy perimenopauzy. Jeśli nie jesteś zainteresowany lekami przepisanymi na receptę, inną możliwością jest wykorzystanie olejków eterycznych. Mięta pieprzowa, lawenda i geranium to tylko kilka z tych olejków eterycznych, które okazały się pomocne.

Chociaż można znaleźć sukces z niektórych naturalnych zabiegów, w większości przypadków domowe leki nie są tak silne, jak przepisane leki. Jeśli masz poważne obawy o zdrowie, należy umówić się na rozmowę z lekarzem, ponieważ mają wiedzę i zasoby, aby dokładnie określić swój konkretny problem i może zalecić silny kurs leczenia.

Na przykład, niektóre osoby próbują leczyć problemy stomatologiczne za pomocą naturalnych środków zaradczych, ale jeśli jest to dentystyczny nagły przypadek, taki jak wyszczerbiony ząb lub ropień, trzeba zobaczyć się z dentystą. Oczywiście, tak jak w przypadku leczenia naturalnego, należy zbadać zabiegi farmaceutyczne i rozważyć potencjalne skutki uboczne.

Ważne czynniki do rozważenia

Miejmy nadzieję, że zaczynasz widzieć wyłaniający się wzór: Przed podjęciem jakiejkolwiek terapii, czy to naturalnej, czy farmaceutycznej, wykonaj swoje badania. Pomiędzy samodzielną lekturą a rozmową z lekarzem (oraz poszukiwaniem drugiej opinii w razie potrzeby) można osiągnąć zdrową równowagę pomiędzy środkami naturalnymi i farmaceutycznymi. Uczciwa i otwarta komunikacja z zaufanym specjalistą medycznym jest niezbędna, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj leczenia jest odpowiedni.

Ponadto, należy uważać, aby nie wpaść w pułapkę myślenia, że naturalne środki lecznicze są bezpieczniejsze. Niektórzy ludzie uważają, że leki naturalne są wolne od substancji chemicznych, ale wiele toksycznych substancji chemicznych występuje w przyrodzie. Rtęć, jad węża, arsen i rycyna z ziaren rącznika są całkowicie naturalne, ale nie chciałbyś ich spożywać. Nawet niektóre leki na receptę pochodzą z naturalnych źródeł.

Kiedy robisz swoje badania, pamiętaj, że ziołowy suplement może zawierać dziesiątki związków chemicznych, a ponieważ naturalne zabiegi nie są regulowane w ten sam sposób jak farmaceutyczne są, wszystkie jego składniki mogą nie być znane.

Z pewnością możliwe jest znalezienie równowagi pomiędzy zabiegami naturalnymi i farmaceutycznymi, ale musisz podejść do wyboru odpowiedniego dla Ciebie środka z ciekawskim umysłem. To, że dany zabieg zadziałał dla kogoś innego, nie oznacza, że będzie działał dla Ciebie. Znalezienie właściwej równowagi będzie wymagało pewnych eksperymentów, ale w poważnych sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli chodzi o utrzymanie Twojego zdrowia, jest miejsce zarówno na zabiegi naturalne, jak i farmaceutyczne.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl