13 stycznia 2017 Udostępnij

Domowa ekonomia - tanie zakupy spożywcze

Jednym z głównych problemów będzie współcześnie to, że ludzie marnotrawią jedzenie. Kupuje się wiele produktów spożywczych i tak naprawdę nie zastanawiamy się nad tym czego tak naprawdę, że są inni, którzy będą bardzo potrzebujący.

Wiele ludzi kupuje nie myśląc co będzie nam potrzebne, a co potem usuniemy bo będziemy mieli nadmiar jedzenia. Warto więc nauczyć się taniego kupowania, ponieważ w ten sposób pieniądze zostaną w portfelu, jedzenie nie pójdzie na marne

Co robimy na początek?

Kluczowa sprawa to nauczyć się planowania. Trzeba wziąć do ręki kartkę papieru, zapisać na niej jadłospis na cały tydzień. Dzięki temu zrobienie listy zakupów będzie łatwiejsze, wygodniejsze. Kolejny krok będzie nieco trudniejszy i już wymaga od nas pewnej samodyscypliny a także odpowiedniej silnej woli. Otóż robiąc zakupy należy kupować tylko takie produkty, które są na liście. Wtedy można powiedzieć, że w ogóle robienie tej listy ma jakiś sens. Jeśli o tym zapomnimy to może się niestety okazać bardzo szybko, że i tak kupujemy to co nam nie potrzebne. Samodyscyplina kluczową sprawą.

Promocje

Każdy z nas może się stać łowcą promocji. Coraz więcej sklepów w Polsce będzie nam oferować kody rabatowe, można dzięki nim całkiem sporo zaoszczędzić. Takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne w przypadku dużych zakupów. w końcu kod procentowy rabatowy da nam najwięcej w momencie jak się go zastosuje w sytuacji, gdy będzie duża kwota za zakupy.

Marnowanie jedzenia

Jeśli wiemy, że za jakiś czas mamy jakąś większą imprezę rodzinną czy ze znajomymi to będzie właśnie ten odpowiedni moment, w którym będzie można postawić właśnie na takie większe zakupy, jak będzie dostępny kod rabatowy dobrze będzie go wykorzystać.

Przy tych rewelacyjnych promocjach trzeba także zachować rozsądek. Pamiętajmy, że wiele sklepów oferuje nam powiększone produkty. Jednak tutaj nasz racjonalizm jest kluczowy, trzeba sprawdzać czy dana rzecz po pierwsze w większej ilości będzie nam potrzebna, a po drugie czy w ogóle będzie to taki element, który w paczkach będzie tańszy niż pojedynczo.

Supermarket

Nie od dziś wiadomo, że małe sklepiki przy bloku są dla nas niekorzystną propozycja i raczej zakupów tam powinniśmy unikać. Pamiętajmy, że robiąc zakupy chcemy wydać jak najmniej i dlatego w tym zakresie raczej róbmy większe zakupy ale rzadziej, ale dodatkowo pamiętajmy, by po prostu jechać do większego sklepu, gdzie ta oferta będzie lepsza i oczywiście cenowo będziemy mieli lepsze propozycje dla siebie. Jeśli mamy działalność gospodarczą mamy również szansę na zakupy w dużych sklepach dla hurtowników i tam ta oferta będzie jeszcze lepsza.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl