20 kwietnia 2022 Udostępnij

Skuteczność magnezu w leczeniu migreny epizodycznej

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna charakteryzująca się częstymi epizodami bólu głowy i towarzyszącymi im objawami, takimi jak fotofobia (awersja do światła), fonofobia (awersja do dźwięku), nudności, wymioty i ograniczenie funkcjonalności. Według Mayo Clinic, ponad 40 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na migreny.

Migreny są również szóstym najczęściej występującym zaburzeniem na świecie. W większości przypadków migrenowe bóle głowy są często błędnie diagnozowane jako infekcje zatok, skurcze mięśni, zapalenie stawów w obrębie szyi lub pierwotne wady wzroku. Aczkolwiek nieproporcjonalnie częściej na migrenę cierpią kobiety niż mężczyźni.

W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej migrenom i temu, w jaki sposób magnez jest skutecznym środkiem na te uciążliwe objawy.

Fazy migreny: Wszystko, co warto wiedzieć

Zanim zagłębimy się w odpowiednie alternatywy leczenia migreny, przyjrzyjmy się tej formie silnego bólu głowy i jej fazom.

Chociaż jest to powszechne dla niektórych osób, aby określić migreny jako bóle głowy, to jest o wiele bardziej poważne niż to. Zazwyczaj ktoś, kto cierpi na migrenę jest zobowiązany do doświadczenia jednostronnego, pulsującego bólu.

W oparciu o ostatnie badania, postuluje się, że 25% migren jest poprzedzonych "aurą". W przeciwieństwie do powszechnie znanego terminu słownikowego, aura migrenowa może być zdefiniowana jako faza, w której osoba cierpi z powodu czasowej wady wzroku, zanim rozwiną się inne objawy migreny.

Aby spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, fazy migreny odróżniają ją od zwykłego bólu głowy. Istnieją cztery fazy migreny:

1. Faza prodromalna

Faza prodromalna charakteryzuje się zmianami w organizmie, które ostrzegają przed zbliżającym się atakiem migreny. Osoby mogą doświadczać depresji, bezsenności, drażliwości, sztywności karku, zwiększonego pragnienia i częstego oddawania moczu.

2. Faza aury

Faza aury może wystąpić przed lub w trakcie migreny. Fazy aury to zaburzenia widzenia w postaci jasnych błysków, ślepych punktów lub falistych, zygzakowatych linii.

Obejmują one zmiany neurologiczne, takie jak niewyraźne widzenie, zmiany mowy, halucynacje i zwiększone zmęczenie. Objawy te mogą trwać od 20 do 60 minut.

3. Faza ataku lub bólu głowy

Ta faza charakteryzuje się silnym bólem, który może trwać od 4 do 72 godzin, w zależności od osoby lub leczenia. Objawy tej fazy obejmują pulsujący ból po jednej lub obu stronach głowy, nudności, wymioty i wrażliwość na bodźce.

Podczas tej fazy, biorąc leki przeciwbólowe na początek jest pewne, aby zmniejszyć ból trochę.

Faza postdromowa

Faza postdromowa jest rozpoznawana poprzez uczucie dezorientacji, depresji i trudności w koncentracji. Czasami, osoby mogą zgłaszać uczucia uniesienia po migrenie.

Co to są migreny epizodyczne i przewlekłe?

Migreny są również klasyfikowane na podstawie stopnia ich częstotliwości. U danej osoby diagnozuje się migrenę epizodyczną, gdy doświadcza ona mniej niż 14 ataków na miesiąc.

Z drugiej strony, gdy osoba cierpi na 15 lub więcej ataków w miesiącu, może to być oznaką migreny przewlekłej. Intensywność ataku nie ma wpływu na tę klasyfikację.

Migrena epizodyczna, jeśli nie jest leczona, zwiększy swoją częstotliwość i stanie się przewlekła. Metoda progresji od migreny epizodycznej do przewlekłej jest niejasna. Ludzie, którzy cierpią z powodu przewlekłej migreny doświadczają większego dyskomfortu i wyższych wskaźników niepełnosprawności. Choroby współistniejące są również bardziej powszechne u pacjentów z migreną przewlekłą niż u pacjentów z migreną epizodyczną.

Neurolodzy diagnozują migrenę na podstawie objawów danej osoby, dokumentacji medycznej, historii rodziny, stanu fizycznego i neurologicznego. W złożonych przypadkach, specjalista może przeprowadzić procedury diagnostyczne, takie jak MRI i tomografii komputerowej, aby wykluczyć inne przyczyny bólu.

Przyczyny migreny epizodycznej

Przyczyny migreny epizodycznej są niejasne. Niemniej jednak, uważa się, że są one wynikiem uwarunkowań genetycznych, fizjologicznych i środowiskowych. Nierównowaga w poziomach neuroprzekaźnika regulującego ból (serotoniny) została również przypisana w niektórych przypadkach migreny epizodycznej.

Migreny mogą być wywoływane przez następujące czynniki:

1. Zaburzenia hormonalne u kobiet

Kobiety w ciąży, miesiączkujące lub w okresie menopauzy doświadczają nawracających bólów głowy z powodu wahań estrogenu. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i innych leków, które wpływają na poziom estrogenów, może również wywołać epizody migreny.

2. Nawyki żywieniowe

Pomijanie posiłków lub jedzenie słonej, przetworzonej żywności może wywołać migrenę. Żywność zawierająca dodatki, takie jak słodziki i konserwanty, zazwyczaj powoduje bóle głowy. Migreny wynikają również z diety ubogiej w minerały, takie jak magnez. Alkohol, wino i napoje kofeinowe również odgrywają rolę w wyzwalaniu migreny.

3. Wysiłek fizyczny

Migreny mogą być spowodowane przez intensywną aktywność fizyczną, taką jak ćwiczenia, podnoszenie ciężarów i forsowna aktywność seksualna. Stres w domu lub w miejscu pracy może być również czynnikiem przyczyniającym się do migreny epizodycznej.

4. Bodźce zmysłowe

Głośne dźwięki, migające lub jasne światła, silne zapachy i dym mogą wywołać migrenę.

5. Zmiany we wzorcach snu

Zmiany w schematach snu, spanie zbyt mało lub zbyt dużo, może również wywołać epizody migreny.

6. Nadużywanie leków

Stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna czy ibuprofen, przez okres dłuższy niż to konieczne, może powodować migreny. Dzieje się tak, gdy leki te przestają uśmierzać ból i zaczynają wywoływać bóle głowy. Osoba nieświadomie bierze więcej leku, aby powstrzymać ból głowy, utrwalając w ten sposób cykl migrenowy.

Terapia magnezem na migreny epizodyczne

Ciało potrzebuje magnezu i innych minerałów do prawidłowego funkcjonowania. Jest to jeden z najbardziej obfitych minerałów w organizmie i jest zaangażowany w wiele funkcji fizjologicznych. Magnez pomaga budować mięśnie i kości. Pomaga również regulować ciśnienie krwi i funkcje nerwowe.

W świecie medycznym kilka badań wykazało związek między migrenami a niedoborami magnezu u pacjentów.

Według StuffThatWorks, platformy, która ma na celu zapewnienie swoim klientom dokładnych danych generowanych przez sztuczną inteligencję, magnez zajmuje wysokie miejsce jako realna forma leczenia epizodycznych migren. Skuteczność, użytkownicy zgłosili różne poziomy ulgi podczas przyjmowania magnezu.

Inne badanie wykazało, że osoby, które stosowały magnez na migrenę, odnotowały 41,6-procentowy spadek ataków. Należy zauważyć, że złagodzenie objawów może wynikać z magnezu stosowanego w połączeniu z innymi formami leczenia.

Stosowanie magnezu w przypadku migreny

Tabletki z tlenkiem magnezu są preferowaną formą magnezu w leczeniu bólów głowy. Dożylny siarczan magnezu może być również stosowany w leczeniu migreny. Zalecana dzienna dawka magnezu przy migrenach wynosi około 400 do 500 mg.

Odpowiednie spożycie bogatych w magnez produktów spożywczych, takich jak zielenina, migdały, makrela, soczewica, figi, banany, ciemna czekolada, dynia i awokado może uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na magnez.

Podczas gdy wykorzystanie magnezu plasuje się wysoko w radzeniu sobie z migrenami, może mieć kilka skutków ubocznych na niektórych ludzi, jeśli biegunka, wymioty, lub skurcze (kobiety) występują zatrzymać jego wykorzystanie.

Leki na epizodyczne migreny

Podczas gdy magnez może mieć pewną formę skuteczności dla migreny, ważne jest, aby zauważyć, że leczenie migreny może być albo zapobiegawcze lub uśmierzające ból.

Niektóre godne uwagi wzmianki obejmują:

Leki zapobiegawcze

  • Leki przeciwnadciśnieniowe - Beta-blokery (Inderal, Lopressor) i antagoniści wapnia, takie jak Veleran mogą pomóc w zapobieganiu epizodycznym migrenom z aurą.
  • Lekiprzeciwdepresyjne - Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, takie jak Elavil i Aventil, mogą również zmniejszyć występowanie epizodycznych migren. Lekarze zazwyczaj przepisują inne leki, jeśli pacjent skarży się na skutki uboczne, takie jak senność.
  • Lekiprzeciwnapadowe - Leki przeciwnapadowe, takie jak Topamax i Qudexy XR są przepisywane w celu zapobiegania migrenie. Powinny być one przepisywane z ostrożnością ze względu na ich skutki uboczne, zwłaszcza u kobiet w ciąży.

Leki uśmierzające ból

  • Leki przeciwbólowe - Leki przeciwbólowe, takie jak Motrin i Advil są szczególnie skuteczne w radzeniu sobie z objawami łagodnej migreny. Powinny być one stosowane ostrożnie, ponieważ długotrwałe stosowanie może powodować bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków oraz krwawienie z przewodu pokarmowego.
  • Tryptany - Tryptany (Imitrex, Tosymra, Maxalt) działają poprzez antagonizowanie szlaków bólowych w mózgu. Te tabletki, zastrzyki i spraye skutecznie radzą sobie z wieloma objawami migreny, ale mogą zwiększać ryzyko wystąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych.
  • Peptydy związane z genem kalcytoniny (CGRP) - Ta klasa leków (Ubrelvy, Nurtec ODT) są przepisywane w leczeniu migreny bez aury. Zmniejszają one ból i nadwrażliwość związaną z migrenami.
  • Opioidy - Opioidy są silnymi środkami przeciwbólowymi, które mogą pomóc osobom cierpiącym na migrenę, które nie są w stanie przyjmować innych leków. Powinny być one przepisywane ostrożnie ze względu na wysokie ryzyko uzależnienia.
  • Lekiprzeciwwymiotne - W połączeniu z lekami przeciwbólowymi, Reglan, Compro i inne leki przeciwwymiotne mogą pomóc złagodzić objawy migreny z nudnościami i wymiotami.

Terapia alternatywna i dostosowanie stylu życia

Osoby z migreną mogą korzystać z innych form terapii i modyfikacji stylu życia, takich jak:

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
  • Biofeedback
  • Akupunktura
  • Joga, medytacja i ćwiczenia relaksacyjne
  • Prowadzenie dziennika objawów w celu poznania czynników wyzwalających
  • Utrzymanie nawodnienia organizmu poprzez picie dużej ilości płynów.

Wnioski

Migrena (czy to epizodyczna czy przewlekła) jest bolesnym schorzeniem neurologicznym, które może być bardzo wyniszczające. Na szczęście, istnieją środki zapobiegawcze i łagodzące ból migreny.

Ponieważ magnez jest jednym ze skutecznych sposobów niwelowania objawów związanych z migreną, ważne jest, aby przyjmować odpowiednią dawkę magnezu, jak widać powyżej. Migreny z aurą szczególnie dobrze reagują na terapię magnezem.

Suplementy magnezu są również niedrogie i szeroko dostępne. Pacjenci, którzy uważają, że mogą odnieść korzyści z leczenia magnezem, powinni zasięgnąć porady lekarza odnośnie możliwych interakcji z innymi lekami i potencjalnych skutków ubocznych.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl