15 lipca 2017 Udostępnij

Oszczędności na zakupach spożywczych, ale nie kosztem jakości? To możliwe!

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak oszczędzać na zakupach spożywczych, w pierwszej kolejności powinny odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak się stołują. Jeśli robią jedzenie w domu, mogą mieć pewność, że zdążyły już wykonać pierwszy krok we właściwym kierunku. Kolejnym będzie zaplanowanie zakupów w taki sposób, aby przeznaczyć na nie jak najmniej pieniędzy, a jednocześnie mieć pewność, że nie ucierpi na tym jakość wybieranych produktów.

Lista zakupów

Do celu tego może nas przybliżyć między innymi lista zakupowa, nie powinno więc dziwić nas to, że coraz więcej osób nie rusza się bez niej z domu. Lista sprawia, że jeszcze zanim pojawimy się w sklepie, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co chcemy kupić. Pozwala oszczędzić czas, nerwy i pieniądze zwłaszcza, jeśli będziemy pamiętać o tym, aby niczego do niej nie dodawać.

Przed wyjściem z domu dobrze jest też pamiętać o… solidnym posiłku, naukowcy nie mają bowiem wątpliwości, co do tego, że zakupy, które robimy, gdy jesteśmy głodni, nie doprowadzą do niczego dobrego. W rezultacie nie tylko marnujemy czas, ale i pieniądze, potrafimy bowiem kupować pod wpływem impulsu i dopiero w domu orientujemy się, że wcale nie kupiliśmy tego, co jest nam naprawdę potrzebne, ale to, bez czego moglibyśmy się obyć. Jeśli zależy nam na oszczędnościach musimy też pamiętać o tym, że najskuteczniejszym sposobem na nie jest porównywanie cen. Warto w tym celu wykorzystać gazetki carrefour i innych sklepów.

Zakupy spożywcze

Kupuj najpotrzebniejsze

Oczywiście, najpierw musimy zastanowić się nad tym, jakie produkty kupujemy najczęściej, potem zaś przeanalizować ich ceny w przynajmniej kilku sklepach. Nasze kroki powinny prowadzić jedynie do tych, w których jest najtaniej. Innym problemem, z którym warto walczyć, jest charakterystyczna dla wielu osób tendencja do zakupów dokonywanych pod wpływem emocji. Informowani o tym, że zbliża się promocja, często nie potrafimy powstrzymać potrzeby zakupu. A przecież wiele takich okazji dotyczy produktów, bez których jesteśmy się w stanie obyć, dlatego warto przeglądać reklamy takie jak gazetka carrefour - będziemy wiedzieć czego się spodziewać.

Czytaj etykiety

Zawsze warto też czytać etykiety po to, aby oszczędzać nie tylko czas, ale i zdrowie. Nie należy też odrzucać promocji jako takich, jeśli bowiem będziemy korzystać z nich mądrze, przyniosą nam szereg korzyści. Duże sklepy mają tendencję do obniżania marży na pewne grupy produktów, a następnie również do sprzedawania ich po niższych cenach. Warto to wykorzystywać nie zapominając jednak o pewnej dozie zdrowego rozsądku. Już przy kasie warto jednak zwrócić uwagę na ceny kupowanych przez nas produktów. Z promocjami wiąże się przynajmniej kilka pułapek, a w im większym stopniu będziemy na nie wrażliwi, tym mniejsza będzie też szansa na to, że staniemy się ich ofiarami.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl