16 października 2021 Udostępnij

Czy mleka alternatywne są lepsze dla Twojego zdrowia?

Bershka

Może ostatnio myślałeś o przejściu na weganizm, a może masz nietolerancję laktozy - lub jesteś wrażliwy na nabiał - i chcesz zobaczyć, co jeszcze jest w sklepie dla twoich porannych płatków śniadaniowych. Cokolwiek by to nie było, istnieje tak wiele opcji, jeśli chodzi o alternatywy mleczne, że prawdopodobnie już nigdy nie będziesz musiał dotykać produktów pochodzenia zwierzęcego, jeśli nie będziesz chciał. Ale co z aspektem zdrowotnym? Cóż, podobnie jak mleko krowie, mleka roślinne mają zazwyczaj odrębny profil witamin i składników odżywczych, który uwzględnia różne aspekty odżywiania. Możesz znaleźć odpowiednie mleko roślinne, które spełni dokładnie to, czego szukasz.

Bez względu na to, czego potrzebujesz, znajdziesz tam mleko roślinne, które zapewni Ci dokładnie to, czego potrzebujesz. Nie tylko to, ale można prawdopodobnie eksperymentować ze smakami i aromatami, aby znaleźć coś, co pasuje do Twoich kubków smakowych dokładnie. Oto bieg w dół wszystkich różnych opcji mleka roślinnego do Państwa dyspozycji i jak mogą one pomóc zdrowiu.

1. Mleko sojowe

Choć plotki głoszą, że soja jest wysoce feminizująca, badania wykazały, że nawet jeśli wyniki skłaniają się ku twierdzeniu, efekty nie są znaczące. Dodatkowo, mleko sojowe jest świetnym źródłem witaminy A, witaminy B, potasu, wapnia, retinolu i folianów.

2. Mleko migdałowe

Dla tych, którzy lubią bardziej orzechowy smak, mleko migdałowe może być świetną opcją. Mleko migdałowe może być doskonałym źródłem witaminy A, witaminy E, przeciwutleniaczy, wapnia i magnezu. Spożywanie mleka migdałowego zostało również powiązane z niższym ryzykiem wystąpienia chorób poznawczych, takich jak choroba Alzheimera. Mleko migdałowe jest również niskokaloryczne, co czyni go doskonałym dla utraty wagi.

3. Mleko pekanowe

Innym orzechowe mleko z nieco gęstszej i mniej słodkiej konsystencji, mleko pekan jest świetną opcją dla tych, którzy szukają naturalnego źródła witaminy E i magnezu. Jak wiele z bardziej niekonwencjonalnych mlekach, można nawet zrobić mleko pekan siebie z wodą, surowe pekany i kilka składników smakowych do wyboru.

4. Mleko owsiane

Mleko owsiane jest jednym z podstawowych opcji, które wzięły świat kawy przez burzę, i nie bez powodu! Mleko owsiane ma gęstą i kremową konsystencję, która może być szczególnie wielki dla napojów kawowych, pieczenia i innych bogatych przedsięwzięć. Co więcej, zawiera również białko, błonnik, wapń, ryboflawina i witamina B12 - co może być szczególnie ważne dla tych, na diecie roślinnej opartej.

5. Mleko kokosowe

Jeśli już kochasz smak orzechów kokosowych i wody kokosowej, mleko kokosowe może być dla Ciebie. Służy jako doskonałe źródło żelaza, folianów, błonnika, białka i witaminy C, z których wszystkie są ważne do uzupełnienia.

6. Mleko ryżowe

Mleko ryżowe to świetna opcja dla tych, którzy lubią skrobiowy smak z nieco cieńszą konsystencją. Mleko ryżowe jest bogate w witaminę E, witaminę C, białko i wapń. Podobnie jak inne opcje na tej liście, można zrobić własne mleko ryżowe w domu. Wszystko, czego potrzebujesz to gotowany ryż i woda, i można w zasadzie zrobić to całkowicie siebie!

7. Cashew Milk

Mleko z orzechów nerkowca jest jeszcze jeden mleka orzechowego, ten jeden wielki dla grubszych, bardziej kremowe dążenia, takie jak tworzenie dipów i serów nie mlecznych. Podczas gdy niektórzy ludzie lubią pić go, jak również, to ma bardzo bogaty i kremowy smak - co niektórzy ludzie kochają. W swoim profilu składników odżywczych, nerkowca mleko łódź wapnia, żelaza, potasu, witaminy D i błonnika.

8. Mleko lniane

Mleko lniane ma nieco cieńszą konsystencję niż niektóre z mleka orzechów na liście, i ma lekki smak lnu, który niektórzy ludzie kochają. Jest to również fantastyczne źródło błonnika, wapnia, białka i witaminy D.

9. Mleko konopne

Niektórzy ludzie kochają smak i aromat konopi. Jeśli to brzmi jak ty, mleko konopne może być doskonałą opcją dla wszystkich swoich potrzeb non-dairy. Pod względem składników odżywczych, mleko konopne zawiera wapń, białko, żelazo, fosfor, witaminę A, witaminę B12 i witaminę D. Jeśli chcesz spróbować zrobić swoje własne mleko konopne, wszystko czego potrzebujesz to woda i obłuskane nasiona konopi - oprócz innych materiałów smakowych, które chciałbyś dodać.

10. Mleko bananowe

Mleko bananowe? Tak, to prawda, jest mleko nie mleczne wykonane z bananów. Nie tylko smakuje jak banan, ale także ma bogatą, kremową konsystencję, której wiele osób nie może się nasycić. Podobnie jak ich owocowe odpowiedniki, mleko bananowe zawiera potas, foliany, witaminę B6, witaminę C i przeciwutleniacze.

Mleka alternatywne i ich składniki odżywcze

Bez względu na to, jaki jest powód odkrywania roślinnych opcji w diecie, istnieje tak wiele alternatywnych produktów mlecznych, z których każdy ma swoją własną wartość odżywczą i profil odżywczy. Zamiast patrzeć na alternatywy mleczne jako sposób na dopasowanie się do mleka krowiego, możesz znaleźć najlepsze mleko, które pokryje dokładnie to, czego potrzebujesz w swojej diecie. Którego mleka roślinnego nie możesz się doczekać, aby spróbować?

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl