19 stycznia 2017 Udostępnij

Zakupy spożywcze – jak na nich oszczędzić?

Wydatki na jedzenie dla większości z nas będą dużą częścią naszego domowego budżetu. Dlatego dobrze będzie wiedzieć jak można je ograniczać. Ze statystyk wynika, że przejadać będziemy około 25-50 procent naszych dochodów. Warto zastanowić się jak ewentualnie te wydatki będzie można zmniejszać.

Planuj wydatki

Powinno się spróbować takiej praktyki, że przez miesiąc będzie się zapisywać w zeszycie wszystkie kwoty jakie wydawać się będzie na jedzenie. Chodzi nie tylko o sumy, ale rozpiskę grup produktów, w ten sposób można się w tym lepiej odnaleźć. Warto postarać się o prowadzenie takich notatek, które w miarę możliwości będą jak najdokładniejsze. Zapisujemy także to co wydajemy na jedzenie poza domem. Warto wprowadzić również pozycje dotyczące różnych wydatków.

Im bardziej szczegółowo uda się nam to wszystko rozpisać tym potem lepiej na tym wyjdziemy, ponieważ potem łatwiej będzie nam ustawiać kroki do uzyskania oszczędności. Po miesiącu czy dwóch będzie można podsumować wydatki. Niektóre sumy mogą nas tak naprawdę mocno zaskoczyć. Staramy się także analizować wydatki a potem zmieniać nawyki. Pomyśleć warto o tym co będzie można zrobić jak mniej wydawać. Wtedy dopiero zobaczymy tak naprawdę realne sumy na papierze i to da nam obraz jak sobie z tymi wydatkami i ich zmniejszeniem będzie można poradzić.Sprawdź aktualne promocje.

Budżet domowy

Zmień nawyki

Mamy dla Was kilka podpowiedzi jak można sobie z tym poradzić

  • Przede wszystkim na początek ograniczamy słodycze. Będzie to dla nas tańsze a jednocześnie zdrowsze. Jeśli ograniczymy się do niedzielnego ciasta zysk będzie rzeczywiście znaczący może nawet około 80 zł na miesiąc.
  • Oczywiście fast food również mocno nas niszczy i trzeba będzie na to uważać, bo to również bardzo niezdrowy element, a koszty także wysokie, dlatego raczej warto z tego rezygnować
  • Można także unikać spożywania słodzonych napojów. Nie mają żadnej wartości odżywczej, tylko wpływają na większą wagę. Lepiej herbaty owocowe i woda
  • Jogurt owocowy będzie można zastąpić sobie naturalnym i do niego samodzielnie dodawać sobie owoce czy bakalie – zdrowo i taniej
  • Unikajmy kupowania zbyt wielu różnych produktów, ponieważ w ten prosty sposób możemy doprowadzić do tego, ze wiele jedzenia będziemy wyrzucać.
  • Odżywiać się warto z zaleceniami dietetyków. Zdrowe posiłki są tańsze od tych, do jakich nadal jesteśmy przyzwyczajeni.
  • Nie kupuj kawy w kawiarniach, to duży wydatek i to właściwie największy zysk sprzedawców na współczesnym rynku handlowym. Z innej strony kawa w ziarnach bądź mielona kupiona w kawiarni lub specjalizowanym sklepie. takim jak Tschibo, jest dużo zdrowsza od tej w zwykłych sklepach.
  • Do supermarketu zabieramy listę zakupów i trzymamy się jej w miarę możliwości jak najbardziej.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl