4 lutego 2022 Udostępnij

Co sprawia, że minivan jest dobrym samochodem rodzinnym?

Dla wielu rodziców wybór samochodu rodzinnego może być dużym wyzwaniem. Jest tak wiele opcji, że trudno się zorientować, która z nich najlepiej spełni Twoje potrzeby. Minivany są bardzo popularnym wyborem dla rodzin ze względu na przestrzeń pasażerską, przestrzeń bagażową, oszczędność paliwa i wiele innych zalet. Jeśli jesteś zainteresowany, w tym artykule dowiesz się, co sprawia, że minivany są tak dobrym wyborem dla rodzin.

Co to jest minivan?

Minivan to duży samochód, którym zazwyczaj jeżdżą rodzice! Posiada specjalne elementy, które ułatwiają przewożenie dzieci, takie jak system rozrywki na tylnym siedzeniu i uchwyty na kubki z przekąskami lub napojami. Termin "minivan" może być również używany zamiennie z terminami: "przewoźnik osób", "rodzinny van", "pojazd wielozadaniowy" (MPV), "wielomiejscowy", "minibus" i "autobus wahadłowy".

Minivan to samochód o układzie pomieszczeń wewnętrznych podobnym do kombi, ale z zewnątrz przypominający stylem nadwozia typowy samochód osobowy. Minivany zazwyczaj mieszczą od pięciu do siedmiu osób w dwóch lub trzech rzędach siedzeń i mają przesuwane drzwi po obu stronach (zamiast czterech drzwi).

Można je kupić na wiele sposobów

Możesz skorzystać z serwisów Craigslist, eBay, a nawet udać się osobiście do lokalnego dealera. Możesz także oddać swój obecny samochód na wymianę, aby obniżyć cenę zakupu (zwłaszcza jeśli Twój samochód jest jeszcze na gwarancji). Ogólna łatwość zakupu minivana sprawia, że ten rodzaj pojazdu jest idealny dla osób kupujących samochód po raz pierwszy, które nie mają zbyt dużej wiedzy o samochodach.

Warto zajrzeć do Internetu i zapoznać się z różnymi stronami internetowymi poświęconymi pojazdom. W ten sposób można sprawdzić, co jest dostępne i jakie są ceny. Szukając renomowanego dealera samochodowego, można się wiele nauczyć, a wielu z nich sprzedaje zarówno nowe, jak i używane pojazdy. Istnieje możliwość obejrzenia zdjęć i modeli, a nawet zorganizowania zakupu i dostawy przez Internet.

Siedzenia

Miejsca siedzące w minivanach są zazwyczaj bardzo wygodne. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w minivanach są dwa rzędy, co zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla dorosłych, a jednocześnie pozwala dzieciom mieć własną przestrzeń.

W większości współczesnych minivanów można również zamontować trzeci rząd siedzeń, który można szybko ustawić i schować, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Miejsce do przechowywania

Minivany mają dużo miejsca na bagaż podczas podróży, a także schowek pod podłogą na koce, zapasy i inne przedmioty podczas długich wypraw. Obecnie większość minivanów jest wyposażona w co najmniej 60-70 stóp sześciennych przestrzeni.

Schowki nie tylko pomagają utrzymać porządek w samochodzie, ale także zawsze będziesz wiedział, gdzie co jest, gdy będziesz tego najbardziej potrzebował. Jeśli często podróżujesz i potrzebujesz dodatkowego miejsca na walizki i torby, minivan będzie idealnym rozwiązaniem.

Elementy bezpieczeństwa

Elementy bezpieczeństwa mogą obejmować boczne kurtynowe poduszki powietrzne, układy zapobiegające blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), układy kontroli stabilności, elektroniczny program stabilizacji (ESP) i układ kontroli trakcji (TCS). Dostępne są również kamery cofania, system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, czujniki monitorujące martwe pole, system wspomagania parkowania i wiele innych.

Duża tylna szyba ułatwia obserwację otoczenia podczas jazdy. Inne elementy wyposażenia to napinacze pasów bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa o regulowanej wysokości i szerokości oraz pasy bezpieczeństwa z belkami zabezpieczającymi. Dzięki tym funkcjom podróżowanie staje się bezpieczniejsze zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

Drzwi

Kolejną ważną cechą minivanów są przesuwane drzwi po obu stronach pojazdu. Ułatwiają one wkładanie i wyjmowanie dzieci z pasów bezpieczeństwa bez konieczności otwierania całych drzwi, jak ma to miejsce w przypadku SUV-a lub sedana.

Dzięki przesuwanym drzwiom nie musisz się martwić, że otworzą się one na bok i uderzą w inne samochody lub rowerzystów.

Technologia

Minivany często wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, w tym systemy rozrywki, podgrzewane fotele i wysokiej klasy systemy informacyjno-rozrywkowe. Oprócz takich urządzeń jak odtwarzacze DVD, gniazdka elektryczne i porty USB zapewniają pasażerom w każdym wieku możliwość pozostania w kontakcie podczas podróży. Dzięki nim podróże staną się przyjemniejsze, zwłaszcza gdy masz ze sobą dzieci.

W niniejszym artykule przedstawiono przekonujące argumenty przemawiające za tym, aby każdy właściciel domu rozważył zakup minivana na potrzeby swoich rodzinnych podróży. Oprócz czynników już opisanych, należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak przystępna cena i niezawodność. Kupując taki samochód, zyskasz więcej miejsca i bezpieczną podróż, z której zarówno Ty, jak i Twoja rodzina będziecie korzystać przez wiele lat.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl