22 sierpnia 2023 Udostępnij

8 zagrożeń bezpieczeństwa, o których możesz nie wiedzieć

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie, pewne zagrożenia są dobrze znane od dłuższego czasu. Istnieją jednak również mniej znane zagrożenia, które mogą powodować szkody, jeśli nie zostaną odpowiednio zaadresowane.

Oto osiem potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, o których możesz nie wiedzieć:

1. Sznurowane zioło

Konopie indyjskie stały się ostatnio coraz bardziej popularne, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że czasami mogą być "splecione" z innymi substancjami, takimi jak PCP lub kokaina. Zwiększa to ryzyko wystąpienia złej reakcji lub nieoczekiwanych skutków ubocznych podczas używania produktów z marihuaną, dlatego przed spożyciem jakiegokolwiek produktu należy zawsze zapytać dostawcę, skąd pochodzi marihuana.

Identyfikacja marihuany z domieszkami może być trudna. Zanieczyszczenia nie są widoczne gołym okiem. Jeśli uważasz, że mogłeś spożyć marihuanę, która została "spleciona" z innymi narkotykami lub chemikaliami, istnieje kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę:

 • ekstremalne reakcje i efekty, które są bardziej intensywne niż te, których zwykle doświadczamy
 • uczucie odurzenia, dezorientacja, zawroty głowy, paranoja
 • nienormalnie energiczne impulsy, które mogą wahać się od niekontrolowanego śmiechu do nadmiernej aktywności i pobudzenia
 • drastycznie zniekształcone postrzeganie zmysłowe.

2. Ekspozycja na promieniowanie UV

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) może powodować szkodliwe krótko- i długoterminowe uszkodzenia. Natychmiastowe oznaki ekspozycji na promieniowanie UV mogą pomóc lepiej ocenić, czy byłeś narażony na zbyt dużą ekspozycję.

Na przykład niektóre osoby mogą odczuwać zaczerwienienie i obrzęk w obszarach, które miały kontakt z promieniowaniem UV lub ból podczas dotykania tych obszarów. Wysypki skórne mogą również pojawić się wkrótce po ekspozycji. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te objawy i w razie potrzeby dostosować swoje zachowanie.

Promieniowanie UV emitowane przez słońce może również prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak rak skóry, uszkodzenie oczu i przedwczesne starzenie się. Zawsze używaj filtrów przeciwsłonecznych, gdy przebywasz na zewnątrz i zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu powierzchni odbijających światło, takich jak woda lub śnieg.

3. Azbest

Przed 1980 r. azbest był stosowany w wielu materiałach budowlanych ze względu na jego właściwości ognioodporne. Azbest jest niebezpiecznym minerałem, którego wdychanie lub spożycie ma poważne i długotrwałe skutki zdrowotne. W przeszłości był używany do produkcji materiałów takich jak izolacja, farba i cement, ponieważ jest trwały i ognioodporny.

Jednak gdy materiały te starzeją się lub ulegają uszkodzeniu, uwalniają do powietrza drobne włókna, które można łatwo wdychać. Narażenie na działanie azbestu wiąże się z kilkoma chorobami układu oddechowego. Obejmuje to międzybłoniaka, raka płuc i azbestozę, które mogą prowadzić do śmierci.

Należy pamiętać, że choroby te mogą dawać objawy dopiero po wielu latach od narażenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie środków ostrożności podczas pracy z materiałami zawierającymi azbest. Jeśli uważasz, że byłeś narażony na działanie azbestu, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia.

4. Zatrucie tlenkiem węgla

Tlenek węgla (CO) to bezwonny gaz, który może być uwalniany z wadliwych urządzeń, takich jak piece, grzejniki i generatory zasilane gazem. Może on szybko gromadzić się w zamkniętych pomieszczeniach, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie natychmiast usunięty. Upewnij się, że urządzenia są regularnie serwisowane. Z urządzeń zasilanych gazem należy korzystać wyłącznie w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją.

Należy pamiętać o następujących znakach ostrzegawczych, które mogą wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla:

 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • nudności
 • dezorientacja
 • trudności w oddychaniu
 • sine usta

Jeśli zaczniesz odczuwać którykolwiek z tych objawów po użyciu urządzenia zasilanego gazem w pomieszczeniu, natychmiast otwórz okna i drzwi w celu wentylacji i natychmiast zadzwoń pod numer 911. Ważne jest również, aby zainstalować detektor tlenku węgla w domu, jeśli masz urządzenia gazowe, ponieważ mogą one ostrzec Cię, gdy poziom CO stanie się zbyt wysoki.

5. Zatrucie ołowiem

Jeśli mieszkasz lub prowadzisz firmę w starszym budynku, kontrola domu pod kątem obecności ołowiu jest niezbędna. Ołów można znaleźć w farbach, glebie i źródłach wody pitnej sprzed lat, które mogą istnieć do dziś.

Nawet niski poziom ekspozycji może poważnie zaszkodzić rozwojowi małych dzieci, dlatego już teraz podejmij niezbędne kroki zapobiegawcze! Zwracaj uwagę na objawy zatrucia ołowiem, takie jak

 • zmęczenie
 • ból brzucha
 • ból głowy
 • utrata apetytu

6. Radon

Radon jest naturalnie występującym radioaktywnym gazem uwalnianym ze skorupy ziemskiej do atmosfery, który może zostać uwięziony w słabo wentylowanych domach. Długotrwałe narażenie na wysoki poziom radonu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Należy sprawdzić swój dom pod kątem obecności radonu i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania. Znaki ostrzegawcze mogą obejmować

 • uporczywy kaszel
 • duszność
 • ból w klatce piersiowej
 • chroniczne zmęczenie

7. Pestycydy

Zachowaj ostrożność podczas stosowania pestycydów i zawsze czytaj etykiety przed ich użyciem. Jeszcze lepiej, wybierz naturalne alternatywy. Ponadto noś odzież ochronną, aby uniknąć kontaktu skóry z pestycydami w zamkniętych obszarach, jeśli zaczniesz wykazywać objawy, takie jak nudności, bóle głowy lub zawroty głowy. Może to być oznaką zatrucia pestycydami, które zawierają niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne po spożyciu lub wchłonięciu przez skórę.

8. Zagrożenia ergonomiczne

Nieodpowiednia postawa, regularne powtarzające się ruchy i zagrożenia ergonomiczne, takie jak długotrwałe siedzenie, mogą prowadzić do wyczerpania, dyskomfortu mięśni i długotrwałych problemów medycznych, takich jak zespół cieśni nadgarstka.

Aby uniknąć tych skutków, należy robić częste przerwy od stanowiska pracy lub ekranu komputera. Dostosuj otoczenie do wygodnej wysokości dostosowanej do siebie. Wreszcie, należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu ciała podczas wykonywania monotonnych zadań.

Chroń się przed tymi zagrożeniami bezpieczeństwa

Chociaż te osiem zagrożeń może nie być powszechnie znanych, ważne jest, aby być ich świadomym i podjąć niezbędne kroki, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom. Monitoruj swoje otoczenie pod kątem potencjalnych zagrożeń, bądź na bieżąco z nowymi zagrożeniami dla zdrowia i zawsze stosuj bezpieczne nawyki podczas pracy z potencjalnie niebezpiecznymi materiałami.

Pamiętając o bezpieczeństwie swoim i osób wokół nas, wszyscy możemy pozostać zdrowi i bezpieczni!

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl