9 czerwca 2021 Udostępnij

Najważniejsze wskazówki, jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z lękiem

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swoich dzieci, robiąc wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić im szczęśliwe i satysfakcjonujące dzieciństwo. Jednak często można odnieść wrażenie, że sprawy wymykają się spod kontroli, a jednym z nich jest poziom lęku. Niestety, istnieje wiele wpływów na dzieci, które negatywnie wpływają na ich samopoczucie w dzisiejszych czasach. Na przykład media społecznościowe od dawna odgrywają tu kluczową rolę, podobnie jak brak snu. Mimo to, jest mało prawdopodobne, że uda Ci się całkowicie usunąć media społecznościowe z ich życia, a one mogą być za stare na dobranoc. Łagodzenie niepokoju gdzie indziej może pomóc, dając im alternatywy do korzystania z mediów społecznościowych i pomagając im odpocząć na koniec dnia. Dlatego poniżej przedstawiamy 4 sposoby, które pomogą Ci pozbyć się niepokoju z życia nastolatka.

Zachęcaj do ćwiczeń

Wiele z życia może być to, co człowiek czyni go, i ćwiczenia dowodzi, że lepiej niż prawie wszystko inne. Wspaniałą rzeczą w tego rodzaju działalności jest to, że jest otwarty dla wszystkich, a jeśli twoje dzieci umieścić pracę w, będą one zobaczyć wyniki. Ćwiczenia fizyczne mają zasadnicze znaczenie dla poprawy ogólnego samopoczucia dziecka, szczególnie w okresie pandemii, kiedy jest ono w stanie trudnego do przełamania marazmu. Oczyszcza umysł, pozbywając się wszelkich negatywnych uczuć za pomocą zdrowych i łatwo dostępnych środków. Pamiętaj, że nie chodzi o to, by stać się rodzinnym sportowcem, ale po prostu rozwijać zainteresowania i utrzymywać aktywność. Pozostając aktywnym, Twoje dziecko będzie miało cele, do których będzie dążyć, a to poczucie celu jest świetne do łagodzenia oznak niepokoju. To powinno nadać strukturę ich dniu, zakorzeniając je w teraźniejszości. Może to nawet zwiększyć ich zdolność do doceniania tego, co mają, zwłaszcza gdy czują codzienne poczucie spełnienia.

Ubezpieczaj ich rzeczy

Twoje dziecko bez wątpienia ma swoje ulubione hobby, ale to nie oznacza, że nie jest niespokojne, kiedy się nim zajmuje. W rzeczywistości, hobby może być źródłem stresu, w dziwny sposób. Na przykład, jeśli Twoje dziecko uprawia sport, być może zainwestowałeś dużo pieniędzy w jego sprzęt. Uszkodzenia i kradzieże mogą być bardziej emocjonalnie karalne w tym kontekście, ponieważ zamienniki nie są tanie. Byłoby bardzo szkoda, gdyby nad życiową pasją Twojego dziecka zawisła czarna chmura, więc może uda Ci się pozbyć części niepokoju. Jeśli dziecko często jeździ na najnowszych i najwspanialszych rowerach elektrycznych, to ubezpieczenie roweru elektrycznego oferowane przez Velosurance zapewni mu beztroską jazdę. Obejmuje ono wszystkie możliwe zdarzenia, takie jak kradzież, uszkodzenie i odpowiedzialność cywilną. Firma Velosurance jest również rowerzystą, więc dokładnie wie, czego wszyscy potrzebujecie. W końcu takie rozwiązanie może pomóc Twojemu dziecku poczuć się bardziej "dorosłym", chroniąc jego interesy w formalny, bezpieczny sposób.

Bierz udział w ich zabawach

Między zainteresowaniami dziecka i rodzica często może istnieć wyraźna przepaść. W końcu mogą mieć ze sobą niewiele wspólnego, co utrudnia wczucie się w to, co ich trapi i wejście na ich poziom. Jeśli dziecko często gra samo w gry wideo, dobrym pomysłem może być na przykład dołączenie do niego jako gracz nr 2 lub po prostu obserwowanie go i zadawanie dobrych pytań, aby pokazać swoje zainteresowanie. Rozmowa o rzeczach, które sprawiają, że są szczęśliwe z zainteresowaną stroną, może wystarczyć, aby odwrócić ich uwagę od nieszczęść, przynajmniej tymczasowo. Jeśli czują się przygnębieni i niewidoczni, zwykła rozmowa o rzeczach, które kochają, może wszystko zmienić. Po tym wszystkim, to może być miłe uczucie, aby opowiedzieć o długo fascynujący temat. Mogą nie mieć okazji do omówienia swoich rozrywek w bogatych szczegółach gdzie indziej, więc pozwalając im wyrazić swoją pasję z tobą może ożywić ich duchy i pokazać, że to, co kochają robić ma znaczenie. Jeśli nie jesteś zainteresowany rozrywką na jej własnych warunkach, zainteresuj się tym, co dziecko z niej czerpie.

Zmień swoje zachowanie

Kiedy rodzice zauważą, że coś jest nie tak w życiu ich dziecka, mogą spróbować zmienić jego perspektywę, tak aby było lepiej przygotowane do radzenia sobie z daną sytuacją. W tym scenariuszu intencje mogą być dobre, ale twoje wysiłki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Niestety, wiele dzieci już teraz boryka się z wieloma problemami, a jeśli Twoje dziecko jest jednym z nich, ważne jest, aby zachować takt. Spróbuj z wyczuciem ustalić, co jest nie tak. Nawet przyjacielska rada może sprawić, że dziecko znajdzie się za burtą, zwłaszcza jeśli przyjaciele, członkowie rodziny lub nauczyciele już wystarczająco je pouczają. Kiedy nadejdzie właściwy moment, przyjdą do Ciebie. Jeśli nadal chcesz coś zrobić, to bezsłowne gesty będą o wiele bardziej przejmujące w okazywaniu troski bez bombardowania ich niekończącymi się przesłuchaniami. Możesz zostawić ulubioną przekąskę przed ich drzwiami, zrobić ich ulubiony posiłek lub zmienić kanał telewizyjny na ten, który kochają. Jeśli możesz pokazać, że jesteś gotów dostosować swoje zachowanie do ich nastroju, a jednocześnie pokazać, że znasz ich dobrze, możesz uzyskać wyniki, na które liczysz i pomóc złagodzić ich niepokój.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl