25 listopada 2022 Udostępnij

4 sposoby na uniknięcie ugryzienia przez mączniaka

Czy kiedykolwiek zauważyłeś te roje maleńkich robaczków wirujących wokół o zmierzchu w gorący wieczór w pobliżu lub nad wodą? Są one niezwykle powszechne w Australii i nazywane są muszkami. Pierwsze dwa pytania, jakie ludzie zadają o wszelkie australijskie dzikie zwierzęta, to czy żądlą one ludzi lub czy gryzą. Chociaż muszki nie są szczególnie niebezpieczne, mogą dostarczyć ukąszenia. Pierwsza pomoc przy ukąszeniach muszek jest stosunkowo prosta.

Nie ma zgody co do tego, czy muszki i gnaty to dwa odrębne rodzaje owadów, czy też są to synonimy (tj. czy są to pojedyncze gatunki, czy też kategoria owadów obejmująca pewne odmiany). Niezależnie jednak od stanowiska w tej sprawie, nie ma wątpliwości, że te dwa terminy odnoszą się do bardzo podobnych stworzeń. Oto 4 sposoby na uniknięcie ugryzienia przez muszkę.

Czy wszystkie muszki gryzą?

Niektóre gatunki muszek w Australii gryzą, a inne nie. Najbardziej notorycznie gryzą muszki, czasami błędnie nazywane "muszkami piaskowymi". Naukowcy określają tę rodzinę jako Ceratopogonidae. Żyją na całym świecie z wyjątkiem Antarktydy. "No-see-ums" to powszechny przydomek tych stworzeń w Stanach Zjednoczonych, ponieważ ich ofiary często czują ukąszenie, nie widząc samej muszki, która jest mniejsza niż przeciętne ziarno ryżu, mierząc około 1-3 mm.

Na świecie istnieją różne inne gatunki gryzących muszek, w tym muszka górska, która żyje w północnej Europie. W Australii żyje ponad 200 gatunków muszek gryzących. Większość z nich nie gryzie ludzi, a wiele gatunków muszek w ogóle nie gryzie. Mając to na uwadze, gdy zobaczysz rój muszek nad pobliskim stawem, nie uciekaj do schronu.

Jak wygląda ugryzienie meszki?

Ukąszenie muszki wygląda początkowo jak mały, czerwony guzek, podobny do tych, które tworzą komary. W miarę gojenia się ukąszenia, wokół niego wyrasta zwykle duża czerwona plama, rozciągająca się na około trzy do pięciu centymetrów od samego ukąszenia. Muszki występują często w dużych ilościach, więc w przypadku ukąszenia jednej z nich prawdopodobnie ukąsi ich więcej.

Często zdarza się, że ukąszenia muszek są swędzące (podobnie jak ukąszenia komarów), co powoduje powstawanie czerwonych, swędzących obszarów w miejscu ukąszenia w wyniku drapania. To drapanie czasami powoduje, że skóra na ukąszeniu jest zdrapywana, co powoduje powstanie otwartej rany. Na skórze mogą pojawić się również czerwone pręgi.

Wokół miejsca ukąszenia mogą tworzyć się pęcherze, ale zdarza się to rzadko.

Jak długo utrzymują się ukąszenia mątwika?

Ukąszenia meszek mogą utrzymywać się do dwóch tygodni w postaci czerwonych grudek lub owrzodzeń (ewentualnie połączonych ze sobą czerwoną pręgą lub wysypką). Komary odprowadzają krew z Twojej skóry za pomocą rurki podobnej do strzykawki, natomiast ukąszone meszki nacinają skórę za pomocą nożyków wokół ust, co powoduje, że ukąszenia utrzymują się dłużej. Małe nacięcie może być jednak dość bolesne.

Najlepszy sposób radzenia sobie z ukąszeniami meszek

Leczenie ukąszeń meszek jest proste. Po zorientowaniu się, że zostałeś ukąszony przez muszki (może minąć trochę czasu, zanim ukąszenia się pojawią), pierwszym krokiem jest umycie miejsca ukąszenia ciepłą wodą z mydłem; najlepsze jest mydło antybakteryjne. Stosując tę metodę, zmywa się wszelkie pozostałości śliny muszki i zmniejsza ryzyko infekcji.

Swędzenie można nieco zmniejszyć za pomocą zimnej wody na czystej szmatce lub leków antyhistaminowych (ponieważ niektóre zaczerwienienia i obrzęki mogą być spowodowane reakcją histaminową), a kremy przeciwbólowe lub kortyzonowe mogą przynieść ulgę skórze. Jeśli swędzenie jest szczególnie uciążliwe, należy zasięgnąć porady lekarza.

Istnieją pewne dowody na to, że przyłożenie gorącej wody bezpośrednio do miejsca ukąszenia łagodzi świąd poprzez rozbicie związków pozostawionych przez muszkę i zakłócenie sygnałów nerwowych, które przekazują uczucie swędzenia. Musisz podgrzać wodę do maksymalnej temperatury, jaką możesz tolerować (nie do wrzenia), a następnie zanurzyć w niej wacik i przyłożyć do ukąszenia na 5-10 sekund. Może to szczypać przez kilka sekund, po czym złagodnieje. Nie należy przechodzić bezpośrednio od okładu z lodu do gorącej wody, ponieważ może to nasilić ból.

Ważne jest, aby nie drapać się po ukąszeniu, ponieważ możesz zdrapać wierzchnią warstwę skóry i sprawić, że ukąszenie stanie się jeszcze bardziej nieprzyjemne - i bardziej podatne na zakażenie. Jeśli odczuwasz dyskomfort, może to być dobry moment na przycięcie paznokci - w ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo usunięcia skóry w przypadku drapania.

Choć ukąszenia muszek są drażniące, nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Jeśli jednak zauważysz, że objawy nasilają się lub że doszło do poważnej infekcji (np. ropa w miejscu ukąszenia lub objawy takie jak bóle, mdłości lub zawroty głowy), skontaktuj się z lekarzem.

Reakcje anafilaktyczne wynikające z ukąszeń muszek są dość rzadkie, choć nie są niespotykane. Jeśli zauważysz objawy anafilaksji (takie jak trudności z oddychaniem, obrzęk gardła lub języka albo blady i wiotki wygląd u dzieci) u osoby ukąszonej przez meszki, natychmiast zadzwoń pod numer 000.

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz zastanawiać się, co Cię ugryzło (zwłaszcza jeśli jest to ugryzienie muszki) lub czy występują objawy czegoś poważniejszego. Odbycie odpowiedniego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy może pomóc Ci przygotować się do udzielenia pomocy osobie z nieznanym ukąszeniem robaka. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy jest dostępne wszędzie, od gór Zachodniej Wirginii po Słoneczne Wybrzeże w Queensland, i nie tylko obejmuje podstawy ratowania życia, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, ale także nauczy Cię podstaw rozpoznawania różnych rodzajów niebezpiecznych ukąszeń i użądleń, a także tego, jak radzić sobie z infekcjami i ciężką anafilaksją.

Jak uniknąć ugryzienia przez meszki

W jakim stopniu możesz zmniejszyć swoje szanse na ukąszenie przez meszkę? Jest na to kilka sposobów - ich łączne wykorzystanie może być szczególnie skuteczne.

  • Gdy widzisz chmurę muszek krążących nad wodą, trzymaj się z daleka - oznacza to prawdopodobnie sezon godowy muszek. Nie wszystkie muszki gryzą ludzi, dlatego nie trzeba unikać każdego jeziora o świcie i o zmierzchu (są to najlepsze pory godowe dla muszek). Jeśli jednak w pobliżu znajdują się gryzące muszki, najlepiej unikać tego obszaru.
  • Unikaj ukąszeń stosując środek odstraszający owady w sprayu - pamiętaj, aby wybrać środek odstraszający z chemicznym DEET (dietylo-toluamid), jak Rid lub Tropical Strength Aerogard,). Zwykły Aerogard nie wystarczy.
  • Palenie świec cytronelowych jest doskonałą strategią utrzymania muszek z dala, ponieważ nie lubią one zapachu oleju cytronelowego. Jednak działają one najlepiej w zamkniętym obszarze
  • Osłaniaj odsłoniętą skórę - powinieneś nosić przynajmniej zamknięte buty, długie rękawy i długie spodnie, aby zapobiec ugryzieniu przez muszkę

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl