6 listopada 2021 Udostępnij

Planowanie zdrowego trybu życia przez całe życie

W życiu nie ma gwarancji, ale dokonywanie zdrowych wyborów może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby i zwiększyć prawdopodobieństwo, że będziesz żył dłużej. Bez względu na to, jakich wyborów dotyczących stylu życia dokonałeś w przeszłości, możesz zacząć od jutra, dzisiaj lub w tej właśnie chwili żyć zdrowiej i cieszyć się korzyściami płynącymi z lepszego dbania o siebie. Oto jak zaplanować zdrowe życie na całe życie.

Kategorie zdrowego życia

Ten styl życia to nie tylko ćwiczenia fizyczne czy to, co jesz. Pomyśl o tym, że składa się na niego kilka różnych elementów, które obejmują Twoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Znalezienie zajęć, które sprawiają ci przyjemność, jest jednym z elementów. Innym jest znalezienie jedzenia, które lubisz, które jest dla ciebie dobre i napędza twoje ciało, a jeszcze innym - zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu. Poza tym, powinieneś pomyśleć o tym, kogo i czego chcesz w swoim życiu. Ci ludzie i rzeczy powinny być wspierające i sprawiać, że czujesz się pozytywnie. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad wszystkimi tymi kategoriami i nad tym, jak mógłbyś je spełnić. Pamiętaj, że zdrowe życie to wzbogacanie swojego życia, a nie pozbawianie się go.

Planowanie długoterminowe

Wizyta u lekarza już teraz może dać Ci bazowy poziom zdrowia i pomysł na to, nad czym musisz popracować w dłuższej perspektywie. Jedną z największych korzyści płynących ze zmiany stylu życia jest możliwość cieszenia się bardziej aktywnym, satysfakcjonującym i spełnionym życiem nawet w starszym wieku. Należy zastanowić się, jakie struktury są potrzebne teraz i w przyszłości, aby mieć pewność, że otrzymamy niezbędne leczenie. Na przykład, co się stanie, jeśli w starszym wieku potrzebna będzie opieka długoterminowa? Jak pokryć koszty opieki długoterminowej? Można zapoznać się z przewodnikiem na temat zalet i wad ubezpieczenia od długoterminowej opieki, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji, co jest dla nas odpowiednie.

Porady dla młodych ludzi

Jeśli masz teraz 20 lat, prawdopodobnie czujesz, że możesz być nieco luźniejszy w kwestii swoich wyborów dotyczących zdrowia. W tym dziesięcioleciu organizm jest w stanie znieść sporo nadużyć i zaniedbań, ale to tym bardziej przemawia za tym, by jak najszybciej wyrobić w sobie dobre nawyki. W przeciwnym razie te złe nawyki dopadną cię, gdy wejdziesz w wiek 30, 40 i więcej lat.

Porady dla osób w średnim wieku

Jeśli w młodości nie posłuchałeś powyższych rad, z pewnością nie jest jeszcze za późno. Wiele osób dokonuje na tym etapie poważnych zmian, podejmując aktywność, której nigdy wcześniej nie podejmowali, opuszczając toksyczne miejsce pracy i dokonując bilansu tego, co w życiu ważne. To świetny moment, aby postawić zdrowie na pierwszym miejscu, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Porady dla osób starszych

Jeśli masz 60 lat lub więcej, prawdopodobnie masz już wyrobiony dobry schemat postępowania, jeśli od lat jesteś zdrowy, ale jeśli nie, to jeszcze nie jest za późno. Twój lekarz może pomóc Ci zdecydować, co jest odpowiednie, ale w większości miast są zajęcia fitness skierowane do starszych dorosłych. Dodatkowo, jeśli jesteś na emeryturze, powinieneś zadbać o to, aby mieć możliwość interakcji społecznej, czy to poprzez wolontariat, hobby, lokalne centrum seniora lub grupę wyznaniową.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl