26 września 2022 Udostępnij

6 sposobów na odmłodzenie organizmu

Nasz dzisiejszy świat jest toksyczny i codziennie organizm ludzki jest narażony na działanie ponad dwóch milionów substancji toksycznych. Co więcej, każdego roku do naszego środowiska dodaje się 25 000 nowych toksyn. Tak więc, nawet przy zrównoważonej, zdrowej diecie, po prostu nie możemy uniknąć bycia bombardowanym niezliczoną ilością toksycznych substancji chemicznych każdego dnia poprzez jedzenie i napoje, ale także nasze płuca i skórę. Te gromadzą się w czasie i mogą zaszkodzić naszemu metabolizmowi i prowadzić do alergii, zmian nastroju i różnych problemów zdrowotnych.

Przerywany detoks, czyli oczyszczanie organizmu, jest jednym z najlepszych sposobów na ponowne uruchomienie i naładowanie organizmu. Detoksykacja może być przeprowadzona jako łagodny jednodniowy program, tydzień lub nawet 28 dni, w zależności od Twoich celów i okoliczności. Dowiedz się więcej o procesie detoksykacji poniżej:

Dlaczego detoks?

Około osiem godzin po ostatnim posiłku, procesy trawienia i wchłaniania są zakończone i organizm rozpoczyna detoksykację. U zdrowej osoby, która powszechnie spożywa naturalne, nieprzetworzone pokarmy, detoksykacja z produktów odpadowych normalnego metabolizmu trwa około czterech godzin.

Z tego powodu korzystne jest poszczenie każdego dnia przez 12 godzin od ostatniego posiłku. Jeśli twój ostatni posiłek był o 20:00, nie powinieneś jeść nic przed 8:00 rano. To sprawia, że twoje śniadanie jest dokładnie tym - posiłkiem, który przerywa post. Jest to świetny scenariusz w świecie wolnym od toksyn, ponieważ tak nie jest, musisz okresowo podejmować dodatkowy wysiłek, aby dokonać głębszego oczyszczenia.

Pij więcej wody

Woda jest niezbędnym składnikiem, który nie tylko gasi nasze pragnienie, ale także reguluje temperaturę ciała, wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych, smaruje stawy i odtruwa organizm poprzez eliminację produktów odpadowych. Te ostatnie powstają naturalnie po tym, jak nasze komórki rozkładają składniki odżywcze z pożywienia, aby wykorzystać je jako energię. Wszystkie gromadzące się dwutlenek węgla i mocznik będą transportowane przez wodę i skutecznie usuwane poprzez oddawanie moczu, pocenie się i oddychanie. Dlatego właśnie pozostawanie nawodnionym jest kluczowe w detoksykacji.

Wystarczająca ilość snu

Uzyskanie wystarczającej ilości wysokiej jakości snu każdej nocy wspiera zdrowie organizmu i naturalny proces detoksykacji. Sen umożliwia mózgowi naładowanie się i wyeliminowanie toksycznych produktów ubocznych, które nagromadziły się w ciągu dnia. Niedobór snu skraca ten czas, więc toksyny gromadzą się i powodują krótko- i długoterminowe konsekwencje zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca typu 2, stres, niepokój i otyłość.

Pomoc w eliminacji toksyn

Badania wskazują, że jedna na pięć osób dorosłych w wieku powyżej 30 lat doświadcza zaparć w pewnym momencie, a to właśnie regularne wypróżnienia umożliwiają proces detoksykacji. Kiedy okrężnica nie porusza się regularnie, ciało nie pozbywa się toksyn umożliwiając im wyciek z powrotem do krwi i spowodować wątrobę do przepracowania ostatecznie prowadząc do nieszczelnych jelit i innych problemów zdrowotnych. Robiąc jeden dzień dwukropek czysty może pomóc ciała eliminacji toksyn z przewodu pokarmowego za pomocą jego szeroki wybór enzymów produkowanych z wszystkich naturalnych warzyw i owoców organicznych.

Zmniejsz swoje spożycie cukru i przetworzonej żywności

Badania wykazały związek między wysokim spożyciem cukru i przetworzonej żywności a otyłością i innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca i rak. Wszystkie te warunki utrudniają naturalne procesy detoksykacyjne organizmu, szkodząc wątrobie i nerkom, które wykonują znaczną część pracy. Unikanie śmieciowego jedzenia i dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych jest najprostszym sposobem na zwiększenie ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Jedz żywność bogatą w antyoksydanty i prebiotyki

Antyoksydanty chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Cząsteczki te są naturalnym produktem ubocznym procesów komórkowych, ale niektóre pokarmy o niskiej zawartości składników odżywczych, alkohol i dym tytoniowy mogą wytwarzać nadmierną ilość wolnych rodników. Cząsteczki te uszkadzają szereg komórek, co odgrywa rolę w chorobach serca, demencji, astmie, chorobach wątroby i niektórych rodzajach raka. Przyjęcie diety bogatej w antyoksydanty może pomóc Twojemu organizmowi w walce ze stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki i inne toksyny.

Pozostań aktywny

Niezależnie od masy ciała, regularne ćwiczenia mogą przedłużyć Twoje życie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób, w tym chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów. Zapalenie osłabia system odpornościowy organizmu, ale regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez 1,5 do 3 godzin tygodniowo oraz godzina do półtorej godziny tygodniowo aktywności fizycznej o dużej intensywności mogą je zmniejszyć i pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu naturalnego systemu detoksykacji organizmu.

Podczas gdy diety detoksykacyjne są popularne w promowaniu utraty wagi, nie są one konieczne. Nasze ciała mają swój własny, bardzo wydajny system detoksykacji. Mając to na uwadze, możesz zwiększyć naturalny proces detoksykacji organizmu i poprawić swój ogólny stan zdrowia, pozostając nawodnionym, śpiąc wystarczająco dużo, używając procedur detoksykacji jako pomocy, spożywając mniej soli i więcej żywności bogatej w przeciwutleniacze, i pozostając aktywnym.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl