19 stycznia 2022 Udostępnij

Najlepsze ćwiczenia fizyczne i umysłowe dla zdrowych seniorów

Zachowanie zdrowia wraz z wiekiem nie zawsze jest łatwe. Utrzymanie w zdrowiu zarówno ciała, jak i umysłu seniorów wymaga wysiłku. Wymaga to kombinacji ćwiczeń fizycznych i umysłowych, ale prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i zaburzeń funkcji poznawczych.

Najlepsze ćwiczenia fizyczne dla seniorów

Korzyści płynące z aktywnego życia seniorów to więcej energii, mniejsze ryzyko upadku, większa niezależność i lepsze funkcjonowanie mózgu. Oto niektóre z najbardziej efektywnych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykorzystać, aby zachować zdrowie.

Aerobik wodny

Jedną z największych przeszkód dla seniorów jest artretyzm i ból stawów. Te dolegliwości mogą sprawić, że ćwiczenia są po prostu zbyt bolesne.

Dzięki pływalności wody, aerobik wodny zmniejsza obciążenie stawów, a opór wody odtwarza efekt ciężarków do ćwiczeń siłowych. Ćwiczenia w wodzie sprawiają, że o wiele łatwiej jest cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z aktywnego trybu życia.

Joga na krześle

W ćwiczeniach dla seniorów najważniejsze jest zminimalizowanie wpływu na organizm, a jednocześnie wykonywanie ćwiczeń, które poprawią siłę mięśni, elastyczność i mobilność. Podobnie jak aerobik wodny, joga na krześle jest mało inwazyjna i mniej obciąża mięśnie i stawy, dając Ci jednocześnie szansę na rozciągnięcie się.

Joga na krześle to także ćwiczenie przynoszące korzyści dla zdrowia psychicznego. Seniorzy, którzy ćwiczą jogę na krześle mogą poprawić jakość swojego snu i samopoczucie.

Tai Chi

Najważniejszą zaletą tai chi dla seniorów jest zapobieganie upadkom i poprawa równowagi, ale może ono również poprawić siłę mięśni nóg, wytrzymałość sercowo-naczyniową i elastyczność. Tai chi to łagodna forma ćwiczeń, która jest bardzo dostępna dla seniorów.

Ćwiczenia mózgu

Tak jak ważne jest utrzymywanie ciała w dobrej kondycji i aktywności, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń lub złagodzić ich objawy, ćwiczenia mózgu są również integralną częścią zdrowego stylu życia osób starszych. Konsekwentny trening mózgu może poprawić pamięć, spowolnić objawy utraty pamięci, zmniejszyć spadek zdolności poznawczych i zmniejszyć ryzyko demencji.

Ale jakie ćwiczenia mózgu sprawdzają się najlepiej? Najlepiej zapomnieć o grach komputerowych i aplikacjach, które promują się jako trening mózgu dla seniorów, a zamiast tego skupić się na rzeczywistych czynnościach, które nie wymagają korzystania z ekranu.

Sudoku i krzyżówki

Te dwie gry, które powszechnie można znaleźć w gazetach, celują odpowiednio w ośrodki liczbowe i językowe Twojego mózgu, a codzienne ich uzupełnianie to świetny sposób na pobudzenie neuronów do działania.

Ucz się gry na instrumencie muzycznym

Jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń można umieścić swój mózg przez jest uczenie się czegoś złożonego przez długi okres czasu, co sprawia, że instrument muzyczny jest idealnym kandydatem. Istnieje wiele poziomów zaawansowania w nauce gry na instrumencie muzycznym, nie ma prawdziwego sufitu, więc zawsze jest coś nowego do nauczenia się.

Jeśli artretyzm lub ból stawów sprawiają, że gra na instrumencie jest zbyt dużym wyzwaniem, rozważ spróbowanie swoich sił w nowym języku!

Zmień swoją rutynę

Nie musisz poświęcać się czemuś wielkiemu, jak nauka nowego języka czy instrumentu muzycznego, aby napiąć mięśnie swojego mózgu. Pomóc może coś tak prostego, jak zmiana trasy, którą jedziesz do domu. Po powrocie do domu możesz również wykonać takie zadanie, jak narysowanie z pamięci mapy nowej trasy.

Zdrowy tryb życia łączy w sobie zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i umysłowe. Pozostań w formie i zachować ostrość do swoich starszych lat.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl