6 listopada 2021 Udostępnij

Co robić, a czego nie, aby drzemka była najlepsza

Kiedy byłeś dzieckiem, czas drzemki prawdopodobnie sprawiał, że wyłeś z protestu. Teraz, gdy jesteś już dorosły, prawdopodobnie oddałbyś wszystko, by odzyskać ten błogosławiony, spokojny czas każdego popołudnia!

Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się, że właściwy odpoczynek zwiększa wydajność pracy przez resztę dnia. Jednak, jak w przypadku większości rzeczy, można przesadzić z tym, co dobre. Oto sześć zasad i zakazów, które pozwolą ci się zdrzemnąć w ciągu dnia, a także wskazówki, jak uczynić z drzemki jeszcze bardziej integralną część twojej codziennej rutyny dbania o siebie.

Zasady drzemki

Zacznijmy od podstaw. Drzemka może pomóc we wszystkim - od poprawy pamięci po wspinaczkę po szczeblach kariery w korporacji. Jednak nie możesz przespać swojej drogi na szczyt, pozostając w łóżku przez cały dzień. Oto, co powinieneś zrobić.

1. Kładź się krótko i słodko

Zbyt długie leżenie w łóżku po południu może powodować nocny niepokój. Wtedy będziesz się wiercić do późnych godzin nocnych, aż w końcu położysz się do łóżka i poczujesz się wyczerpana, gdy zabrzmi alarm.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinieneś ograniczyć drzemki do nie więcej niż 90 minut, jeśli jesteś sportowcem. Zwykli śmiertelnicy mogą chcieć, aby ich drzemka była krótsza, bardziej zbliżona do 20-30 minut. Powinieneś mieć wystarczająco dużo czasu, aby zasnąć i przejść przez jeden cykl snu - nie kilka.

2. Odłącz

Jeśli chcesz przerwy mediów społecznych, dlaczego nie ustawić timer aplikacji na telefonie i przewijać przy biurku? Leżenie z urządzeniem w ręku prawdopodobnie nie spowoduje, że złapiesz jakieś Zs.

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może zakłócać produkcję melatoniny, ważnego hormonu snu. Jeśli chcesz, by czas drzemki był owocny, zostaw telefon w innym pokoju. To samo dotyczy tabletu.

3. Ustaw odpowiednią temperaturę

Jeśli drzemiesz w biurze - a coraz więcej miejsc pracy pozwala na takie zachowanie - możesz mieć niewiele do powiedzenia w sprawie termostatu. W takim przypadku możesz polegać na wentylatorze lub ciepłym kocu, aby ustawić nastrój, w zależności od tego, czy jest Ci gorąco, czy zimno.

Jeśli jesteś jednym z wielu telepracowników, teraz, gdy pandemia sprawiła, że ten sposób pracy stał się bardziej popularny, możesz zmniejszyć liczbę cyfr, aby wywołać stan odprężenia. Większość ekspertów zaleca, by do drzemki przeznaczyć pokój o temperaturze około 65 stopni Celsjusza.

Niedopuszczalne błędy podczas drzemki

Być może myślisz sobie: "Jak można zepsuć drzemkę?". Jednak niewłaściwe techniki mogą zaburzyć cykl snu. Oto, czego należy unikać.

1. Przerwanie nocnego cyklu snu

O ile nie jesteś hardcorowym sportowcem, prawdopodobnie powinieneś ograniczyć sen w ciągu dnia do nie więcej niż 30 minut. Każda większa ilość stwarza ryzyko zakłócenia Twoich nocnych wzorców snu.

Czy powinieneś przesunąć swój regularny czas snu, aby dostosować go do drzemki? To zależy. Czasami nadmierne zmęczenie może zmusić Cię do pójścia do łóżka o zwykłej godzinie. Czasami możesz potrzebować nieco więcej czasu, by się położyć - stąd kolejny powód, by spać krócej w ciągu dnia.

Dłuższe drzemki wiążą się z ryzykiem wystąpienia bezwładu sennego. Rozpoznajesz to uczucie, kiedy budzisz się po zbyt długiej drzemce czując się jak Rip Van Winkle - która jest godzina? Który to rok? Gdzie są wszyscy twoi przyjaciele? Jest to dezorientujące i nie sprzyja dobrej higienie snu.

2. Ignorowanie nadmiernej senności w ciągu dnia

Nadmierna senność w ciągu dnia może oznaczać leżące u podstaw zaburzenia fizyczne lub psychiczne. Na przykład, osoby cierpiące na narkolepsję mogą odczuwać niekontrolowaną senność w ciągu dnia. Osoby cierpiące na depresję często śpią za dużo lub za mało. Jeśli zauważysz, że drzemiesz przez wiele godzin, umów się na wizytę u lekarza.

3. Unikanie innych obowiązków

Kolejną oznaką depresji jest unikanie innych obowiązków. Niestety, takie postępowanie może zachwiać twoją samooceną, tworząc błędne koło uczuć nieadekwatności, po którym następuje jeszcze większa rozpacz. Jeśli zauważysz u siebie ten objaw, porozmawiaj z lekarzem lub kompetentnym pracownikiem służby zdrowia psychicznego.

Sugestie dotyczące poprawy jakości drzemki

Jak możesz sprawić, by dobra drzemka była jeszcze lepsza? Wypróbuj kilka z poniższych wskazówek:

  • Zapewnij sobie tylko wystarczający komfort -Niekoniecznie chcesz wdrapywać się do łóżka na drzemkę. Zakładanie kołdry na głowę może zachęcać do całodziennego lenistwa. Zamiast tego przygotuj sobie wystarczająco dużo miejsca, aby się pod nim położyć, na przykład z cienkim kocem lub złożoną chusteczką na oczach.
  • Dodaj odrobinę zapachu - Aromaterapia może pomóc Ci przenieść się do krainy snów. Lawenda i rumianek to dwa klasyczne zapachy, które możesz wypróbować - możesz je również połączyć z filiżanką herbaty zawierającej te same zioła.
  • Wypróbuj medytację z przewodnikiem - Czasami musisz zmienić swój sposób myślenia w środku dnia. YouTube jest bogatą skarbnicą medytacji z przewodnikiem - spróbuj zrobić jedną z nich, gdy położysz się na drzemkę.
  • Śpij w pracy - Coraz więcej pracodawców dostrzega zwiększającą produktywność moc drzemek. Jeśli w twoim miejscu pracy są dostępne kapsuły do tego celu, rozważ wzięcie jednej z nich na obrót.

Przestrzegaj kilku prostych zasad i zaleceń dotyczących drzemki, aby uzyskać najlepszą drzemkę w życiu

Jeśli chcesz mieć najlepszą drzemkę w życiu, wypróbuj powyższe wskazówki. Po zapoznaniu się z zasadami i zaleceniami, możesz cieszyć się bardziej produktywną drzemką.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl