6 marca 2022 Udostępnij

Jak żywność wpływa na skórę: 6 rzeczy, które warto wiedzieć

To, co jesz, może negatywnie wpływać na Twoją skórę. Twoja skóra jest odzwierciedleniem zdrowia Twojego organizmu, dlatego ważne jest, aby stosować zdrową dietę, która zapewni Ci promienną skórę, a nie taką, która pozostawi ją niezdrowo wyglądającą. Oto kilka faktów na temat tego, jak jedzenie wpływa na wygląd Twojej skóry.

1. Toksyny

Na skórę mogą wpływać toksyny zawarte w pożywieniu, czyli produkty bogate w pestycydy, herbicydy i hormony wzrostu. Tego typu żywność może powodować stany zapalne i wypryski. Z tego powodu warto rozważyć wypłukiwanie toksyn z organizmu za pomocą soków oczyszczających. Oznacza to zasadniczo, że będziesz pić dużo soków owocowych i warzywnych przez jeden do trzech dni lub tak długo, jak twój organizm będzie w stanie to wytrzymać. Dla tych, którzy nie chcą od razu sięgać po sokowirówkę, można również wypróbować suplement detoksykacyjny, który pomoże wypłukać toksyny z organizmu.

2. Geny

Niektórzy ludzie mają po prostu genetyczne predyspozycje do posiadania skóry trądzikowej, ale nie oznacza to, że nie mogą nic z tym zrobić. Jeśli wiesz, że masz tłustą skórę, stosuj dietę ubogą w cukier i węglowodany proste, które szybko ulegają rozkładowi na cukier. Oznacza to ograniczenie białego pieczywa, makaronów, ciast, ciastek itp., ponieważ te produkty wywołują stany zapalne, podobnie jak pestycydy i hormony wzrostu. Jedz więcej chudego mięsa, ryb, owoców i warzyw.

3. Styl życia

Palenie może powodować zmarszczki i przedwczesne starzenie się skóry, ale powoduje także uszkodzenia naczyń krwionośnych, które dostarczają składniki odżywcze do komórek skóry. Oznacza to, że palenie może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia oparzeń słonecznych lub wiatrowych, ponieważ hamuje proces gojenia się skóry. W takiej sytuacji na twarzy może pojawić się zaczerwienienie po zbyt długim przebywaniu na słońcu lub nawet opuchlizna spowodowana reakcją alergiczną. Oba te stany powodują nieatrakcyjne rysy twarzy, co ostatecznie prowadzi do zniszczenia wyglądu skóry. Również zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia i anoreksja, mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm, powodując problemy z zębami i ich przebarwienia.

4. Woda

Twoja skóra składa się w około 60% z wody, dlatego ważne jest, abyś dbała o jej nawodnienie. Jeśli jesteś odwodniona, Twoja skóra stanie się sucha i będzie się łuszczyć - to nie jest dobry widok dla nikogo! Możesz poznać, że nie pijesz wystarczającej ilości wody, gdy Twój mocz jest ciemnożółty lub nawet brązowy, co oznacza, że nie ma już czego wypłukiwać z organizmu. Staraj się pić dwa litry wody dziennie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że kofeina działa moczopędnie, pobudzając oddawanie moczu, co powoduje usuwanie płynów z organizmu, a nie zatrzymywanie ich w nim. Jeśli więc pijesz kawę, spróbuj ograniczyć jej spożycie w ciągu dnia, ponieważ zbyt duża ilość kofeiny może spowodować, że Twoja skóra stanie się blada, co oczywiście nie jest zbyt atrakcyjne.

5. Cukier

Zamiast spożywać przetworzony cukier, jedz owoce, takie jak jagody i maliny, które zawierają przeciwutleniacze, a także pełne ziarna zbóż, które dodadzą Ci energii, nie powodując skoków lub spadków poziomu cukru we krwi. Kiedy poziom cukru we krwi wzrasta po jedzeniu, uwalniamy do krwiobiegu insulinę, która przetwarza nadmiar glukozy (cukru), a następnie poziom cukru we krwi spada, przez co wkrótce po jedzeniu czujemy się głodni, mimo że właśnie zjedliśmy posiłek. Jest to niekorzystne dla skóry, ponieważ powoduje przybieranie na wadze wskutek przejadania się i prowadzi do stanów zapalnych, które przedwcześnie postarzają skórę. Powinieneś także unikać cukru, ponieważ stymuluje on produkcję hormonów, które zwiększają wydzielanie oleju w skórze, co powoduje trądzik.

6. Sól

Powinieneś ograniczyć ilość spożywanej soli, ponieważ zbyt duża ilość sodu powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie, co może powodować opuchliznę twarzy i niezdrowy wygląd. Dotyczy to głównie twarzy i rąk, ale jeśli nadmiar płynów występuje w całym organizmie, może mieć wpływ także na inne obszary, np. pod oczami lub za kolanami. Sól może również powodować wzdęcia brzucha, które prawdopodobnie zauważysz w śródpiersiu.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mieć zdrową skórę, która będzie lśnić, a nie matowa i poszarzała. Powyższe kroki są nie tylko korzystne dla zdrowia Twojej skóry, ale także dla ogólnego stanu zdrowia, dzięki czemu nie tylko będziesz dobrze wyglądać, ale także będziesz się dobrze czuć! Jedzenie może wpływać na to, jak atrakcyjnie wyglądamy, nie tylko poprzez wpływ na nasze cechy fizyczne, ale także poprzez wpływ na zdrowie naszej skóry od wewnątrz.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl