18 kwietnia 2022 Udostępnij

Jak dbać o zdrowie, pracując w domu

Odkąd wybuchła pandemia, coraz więcej osób pracuje w domu. Trzeba się do tego trochę przyzwyczaić. Choć praca w zaciszu własnego domu ma same zalety, łatwo też nabrać złych nawyków. Podjadanie, siedzenie przez długie godziny bez wstawania z łóżka lub spanie do późna mogą stać się codziennością.

ielts co to ?

Aby pomóc zwalczyć stagnację, jaką może przynieść praca w domu, zebraliśmy kilka wskazówek, jak zachować zdrowie, spędzając kilka godzin w domu. Nie obawiaj się - nie jest to nic zbyt radykalnego. Wszystko jest kwestią ustalenia wytycznych dla siebie i wprowadzenia kilku nowych, przydatnych nawyków. Poznajmy teraz te wskazówki, jak zachować zdrowie, pracując w domu.

Ćwicz ćwiczenia oddechowe

Pracując w domu przez dłuższy czas, łatwo popaść w obłęd. Aby przełamać monotonię dnia pracy, spróbuj dodać do swojej rutyny ćwiczenia oddechowe. W oddechu tkwi siła. Jeśli czujesz się zestresowany lub niespokojny, ćwiczenia oddechowe mogą pomóc Ci uspokoić Twój organizm.

Integracja oddechowa Somato jest skutecznym ćwiczeniem oddechowym zmniejszającym niepokój. Wraz ze wzrostem niepokoju związanego z wymaganiami dotyczącymi dystansu społecznego, odetchnięcie świeżym powietrzem dzięki temu ćwiczeniu może wiele zmienić. Integracja oddechowa Somato składa się z zestawu 12 różnych ćwiczeń oddechowych. Każde z nich pomaga w kierowaniu naturalnym rytmem ciała, co pomaga uspokoić system nerwowy. Dzięki tym ćwiczeniom oddechowym możemy stłumić niespokojne myśli i emocje, zwiększając jednocześnie nasze ogólne zadowolenie.

Zainwestuj w biurko stojące

Jeden z trików weteranów pracy w domu pomaga uchronić się przed brakiem aktywności przez cały dzień. Dużym problemem związanym z pracą w domu jest to, że dość łatwo jest siedzieć cały dzień przy biurku lub nawet w łóżku, z laptopem opartym na kolanach. Choć jest to pewnego rodzaju przyjemność (ponieważ nie można tego robić w biurze), pozostawanie w bezruchu przez tak długi czas nie jest korzystne dla zdrowia. Jakie jest więc najlepsze rozwiązanie?

Zainwestuj w biurko stojące. Biurko stojące pomaga utrzymać aktywność podczas pracy, dzięki czemu nie jesteś całkowicie bezwładny przez cały dzień. Istnieją nawet wersje regulowane, dzięki którym można obniżyć biurko i usiąść, kiedy się chce. Wysokość biurka można w pełni spersonalizować i dostosować do własnych potrzeb. Wypróbuj różne warianty pracy w pozycji stojącej przez pierwszą połowę dnia pracy i odpoczynku przez drugą połowę.

Tworzenie stałego harmonogramu

Kolejną pułapką, gdy pracujesz w domu, jest pokusa pracy w szalonych godzinach. W niektórych zawodach wymagana jest tylko określona liczba godzin pracy dziennie i nie są one zbyt wybredne, jeśli chodzi o czas pracy, co prowadzi do tego, że ludzie pracują rano, a następnie kilka dni w tygodniu przechodzą na harmonogram wieczorny. Równowaga jest ważna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Co gorsza, możesz pracować w szalonych ilościach nadgodzin, ponieważ jesteś w domu.

Choć wydaje się to nieszkodliwe, niekoniecznie jest to zdrowe dla Ciebie, jeśli Twój harmonogram jest wszędzie. Ustalenie stałego harmonogramu i trzymanie się go pozwoli łatwiej utrzymać poziom czujności umysłowej. Oznacza to, że wydajność zawsze będzie na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o nadgodziny, to nawet jeśli jesteś w domu, zmęczenie może się sumować. W końcu będziesz musiał za to zapłacić. Warto poświęcić kilka dodatkowych godzin pracy, ale nie wolno przesadzać!

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia podczas pracy w domu

Nie da się ukryć, że praca w domu ma swoje zalety. Często można samemu ustalać godziny pracy, pracować w piżamie i nie martwić się, że szef będzie zaglądał Ci przez ramię. Mimo to trzeba o siebie dbać, ponieważ łatwo jest zejść z obranej drogi, gdy biuro i dom stają się jednym. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby stworzyć zdrowe środowisko pracy w swoim miejscu zamieszkania. Możesz mieć to, co najlepsze z obu światów. Wystarczy tylko kilka nowych nawyków i konsekwencja w trzymaniu się stworzonej przez siebie struktury.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl