29 listopada 2022 Udostępnij

5 sposobów na uniknięcie trwałego uszkodzenia kolan

Twoje kolana są niesamowicie ważne dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Polegasz na nich, aby funkcjonować w sposób godny podziwu każdego dnia. Niestety jednak, kolana są podatne na urazy i uszkodzenia. Staw kolanowy to skomplikowana struktura, która przez całe życie musi znosić ogromne obciążenia. Co więcej, kontuzji kolana mogą doświadczać nie tylko sportowcy czy osoby uprawiające sport. Dotyczy to wszystkich. W tym poście przyjrzymy się kilku rzeczom, które możesz zrobić, aby uniknąć trwałego uszkodzenia kolana.

Nie ignoruj bólu kolana

Jeśli masz ból kolana, nie ignoruj go. Prawie zawsze oznacza to, że coś jest nie tak. Generalnie, jeśli ból kolana ogranicza Twój ruch, powinieneś odwiedzić specjalistę fizjoterapeutę. Lekki ból, który nie przeszkadza w bieganiu, skakaniu czy zmianie kierunku ruchu, może ustąpić sam. Jednak wszystko inne wymaga pomocy specjalisty. Ból kolana może się nasilać z czasem, więc zawsze lecz go wcześniej niż później.

Nie przybieraj zbyt dużo na wadze

Nadwaga jest bezpośrednio związana z pogorszeniem się bólu kolana. Ludzie, którzy są cięższe umieścić więcej stresu na ich stawy kolanowe, które mogą ostatecznie zużywają chrząstki kolana w czasie. Co ciekawe, wystarczy niewielka nadwaga, aby spowodować problemy. Przybranie na wadze zaledwie 10 kilogramów może spowodować uszkodzenie stawu kolanowego. Ponadto, jeśli cierpisz na zapalenie stawów, nadwaga może pogorszyć objawy. Dlatego też, dieta i ćwiczenia są zarówno ważnymi narzędziami, które możesz wykorzystać, aby uniknąć poważnych, trwałych uszkodzeń kolana. Upewnij się tylko, że wykonujesz delikatne ćwiczenia, jeśli już masz ból kolana. Unikaj pokusy forsowania się do granic możliwości lub robienia czegokolwiek szczególnie akrobatycznego.

Buduj mięśnie wokół kolan

Kolana nie istnieją w odosobnieniu. Zamiast tego, polegają na otaczających je mięśniach, które je wspierają i nadają im siłę. Mięśnie górnej części nóg, bioder i miednicy biorą udział w stabilizowaniu kolana i pochłanianiu części wywieranego na nie nacisku. Niektóre osoby mogą również odnieść korzyści ze wzmocnienia innych partii ciała, takich jak mięśnie skośne i mięśnie dwugłowe uda. Mięśnie te poprawiają elastyczność, a także zapewniają dodatkową wytrzymałość stawu kolanowego, dzięki czemu nie ulega on uszkodzeniu pod wpływem obciążenia.

Nie spiesz się

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie nowego reżimu ćwiczeń, staraj się nie przesadzać. Zamiast tego, rób to powoli. Unikaj pokusy wykonywania ciężkiego treningu każdego dnia. Twój organizm po prostu tego nie wytrzyma. nNie zwiększaj też nagle intensywności ćwiczeń. Zamiast tego stopniowo zwiększaj intensywność. Jeśli będziesz ćwiczyć zbyt szybko, możesz nabawić się bolesnych dolegliwości, takich jak zapalenie ścięgna spowodowane urazem z powtarzającym się napięciem.

Zmień swoją pamięć mięśniową

Na koniec, możesz spróbować przekierować swoją pamięć mięśniową, aby upewnić się, że kiedy skaczesz i lądujesz, robisz to w sposób, który nie kładzie zbyt dużego nacisku na staw ACL. Ponownie, można rzeczywiście zaprogramować swoje ciało do lądowania w prawidłowy sposób w czasie z pomocą fizjo. Wymaga to dostosowania swojej techniki tak, aby automatycznie obciążać kolana w jak najmniejszym stopniu.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl