9 marca 2022 Udostępnij

Historia hot doga: 6 interesujących faktów

Choć hot dogi są jedną z ulubionych amerykańskich przekąsek, niewiele osób wie o nich i ich historii. Podobnie niewiele potraw jest postrzeganych jako tak wyjątkowe amerykańskie jak hot dogi. W istocie hot dog tak głęboko zakorzenił się w kulturze USA, że trudno sobie wyobrazić, by przeciętny Amerykanin nie jadł tej słynnej przekąski. W związku z tym hot dog wciąż przywołuje obrazy, które są dla Amerykanów kwintesencją. Niemniej jednak o samej historii hot dogów nie mówi się wystarczająco dużo, więc nawet najbardziej zagorzali zjadacze nie znają jej w pełni.

Dlatego, jeśli historia hot doga jeszcze do Ciebie nie dotarła, najwyższy czas, abyś zapoznał się z historią i ciekawostkami na temat ulubionej przekąski Amerykanów!

Hot Dog jest starszy, niż mogłoby się wydawać

Kto by pomyślał, że tak popularna dziś amerykańska przekąska jest starsza niż dwa tysiące lat? Mimo to kiełbasa podobna do tej, którą znajdziesz w hot dogu, została wspomniana w słynnej Odysei Homera. To jednak mówi nam wiele o historii i pochodzeniu hot doga. Teraz, gdy mamy dowody na to, że kiełbasę jedzono już w VII wieku przed naszą erą, jeszcze bardziej kochamy hot dogi.

Kontrowersje wokół pochodzenia

Należy jednak wspomnieć, że mimo to niektórzy historycy twierdzą, że pierwszy hot dog, zbliżony do tego, którego znamy dzisiaj, nie powstał przed I wiekiem naszej ery. Według legendy kucharz jednego z cesarzy przypadkowo szturchnął pieczoną świnię, która nie została wcześniej dobrze wyczyszczona, przez co wypadły jej jelita, a on sam wpadł na pomysł, aby włożyć mięso do osłonki. W ten sposób, jak twierdził, dokonał odkrycia, które miało zafascynować wszystkich kucharzy i miłośników mięsa. Później ta receptura kulinarna zawędrowała do Europy, dotarła do Niemiec i Austrii, a następnie do Ameryki.

Hot Dog ma swoje własne święto

Fakt, że hot dogi stały się częścią amerykańskiej kultury, świadczy o tym, jak ważne stały się dla Amerykanów. Co więcej, hot dogi pokochano tak bardzo, że poświęcono im specjalny dzień. W ten sposób lipiec stał się miesiącem hot dogów, w którym Amerykanie świętują i jedzą tę pyszną przekąskę. Wszystko to ma swój punkt kulminacyjny 23 lipca, który jest znany jako Dzień Hot Doga! Jeśli chcesz poznać więcej fascynujących faktów, zajrzyj na stronę www.thehotdog.org. Pamiętaj, że im więcej wiesz o swojej ulubionej przekąsce, tym bardziej będziesz ją lubił i doceniał! W końcu jest to jedna z najpopularniejszych przekąsek na świecie, która sprawia, że Twoje kubki smakowe tańczą!

Przeciętny Amerykanin zjada ponad 60 hot dogów rocznie

Czy wiesz, że National Hot Dog and Sausage Council (NHDSC) szacuje, że każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych zjada się ponad 20 milionów hot dogów? Choć może się to wydawać zaskakujące, oznacza to, że Amerykanin zjada średnio ponad 60 hot dogów rocznie. To z pewnością wiele mówi o tym, jak uwielbiana i popularna jest ta przekąska!

Ulubiona polewa

Statystyki pokazują, że musztarda jest najczęściej stosowaną, a tym samym ulubioną, polewą do hot dogów. Na drugim miejscu plasuje się ketchup, który również jest popularny wśród fanów hot dogów, ale szczególnie wśród dzieci, które lubią go bardziej niż musztardę.

Dlaczego hot dog nazywany jest hot dogiem?

Samo określenie hot dog od lat jest przedmiotem wielu spekulacji. Niektórzy twierdzą, że powstało ono na początku XX wieku, podczas gdy inne źródła utrzymują, że tak naprawdę używano go już dużo wcześniej. Jeśli chodzi o samą nazwę, niektórzy twierdzą, że sprzedawca nie wiedział, jak wymówić lub przeliterować słowo "jamnik", więc postanowił nazwać go po prostu hot dogiem.

Niezależnie od tego, jak wiele wiemy o hot dogach, wydaje się, że wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Owinięty tajemnicą, na jaką może wyglądać, hot dog nie przestaje nas zadziwiać każdego dnia. Podobnie jak hot-dogi, historia nie przestaje nas fascynować. Dzięki tak wielu szczegółom, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, historia nie przestaje nas zadziwiać i uświadamia nam, jak wiele tak naprawdę nie wiedzieliśmy. Ale jedno jest pewne - hot dog był i jest jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych produktów spożywczych, które zawsze sprawiają nam radość i pozostawiają żołądki pełne radości i dobrego smaku.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl