29 lipca 2023 Udostępnij

Wzrost mięśni i suplementy

Internet jest wypełniony wszelkiego rodzaju przepisami, które twierdzą, że natychmiast przyspieszają wzrost mięśni. Niektóre z nich działają, ale założenie, że można stać się Johnem Ceną w ciągu zaledwie kilku miesięcy jest mitem. Należy unikać każdego, kto tak twierdzi. Istnieją pewne bezpieczne sposoby na zwiększenie masy mięśniowej w szybszym tempie niż zwykle, ale nadal wymaga to czasu. Dla porównania, wzrost mięśni jest znacznie wolniejszy niż przyrost tkanki tłuszczowej. Jednak konsekwencja i ukierunkowany plan treningowy w połączeniu z określoną dietą i kilkoma suplementami mogą pomóc w uzyskaniu masy mięśniowej. Zwiększenie spożycia kalorii, podnoszenie ciężarów i zwiększenie spożycia białka i węglowodanów z pewnością może pomóc.

Suplementy diety

Suplementy diety są powszechnie stosowane zarówno przez sportowców, jak i kulturystów, aby zwiększyć ich siłę i energię do podnoszenia ciężarów, co z kolei zwiększa masę mięśniową. Nie ma wątpliwości co do tego, że dieta jest najlepszym sposobem na zwiększenie potrzeb żywieniowych, ale czasami, gdy ciało jest zaangażowane w bardziej intensywne działania, suplementy diety mogą pomóc. Nie zalecamy jednak przyjmowania ich bez porady eksperta.

Przyrost masy mięśniowej wymaga holistycznego podejścia i jednoczesnego działania wielu czynników. Stosowanie jednego rozwiązania nie przyniesie pożądanych rezultatów. Aby skutecznie budować masę, należy trenować częściej i z większą objętością. Zwiększyć spożycie białka wraz z ogólnym spożyciem kalorii do punktu, w którym spożycie przekracza tempo spalania kalorii. Węglowodany nie powinny być ignorowane, ponieważ są paliwem dla mózgu i mięśni. Resztę mogą zapewnić suplementy.

Inne rozwiązania

Istnieją również różne inne rozwiązania, które pomagają w szybkim przyroście mięśni. W sprzedaży można znaleźć SARM, czyli selektywne modulatory receptora androgenowego. Ich funkcją jest jednoczesne budowanie masy i spalanie tłuszczu. Ponadto są one również pomocne w poprawie gęstości kości. Te środki zwiększające wydajność stymulują anabolizm. Różnią się od sterydów, jednak odnotowano skutki uboczne.

Testosteron jest jednym z głównych czynników promujących wzrost mięśni. Synonim męskości, jest to najważniejszy czynnik w ogólnym zdrowiu i kulturystyce. Dostępne są różne suplementy testosteronu, takie jak testolon RAD 140, o których wiadomo, że znacznie zwiększają poziom testosteronu, zwiększając w ten sposób wzrost mięśni i utratę tłuszczu. Dodatkowa energia dostarczana przez te podwyższone poziomy testosteronu może być wykorzystana do bardziej intensywnych sesji treningowych, a tym samym spalania większej ilości tłuszczu. Podobnie jak w przypadku każdego innego suplementu, zalecamy stosowanie RAD 140 z opinią eksperta w świetle wymagań organizmu.

Skuteczność suplementów w zwiększaniu masy ciała jest udowodnionym faktem, ponieważ są one zasadniczo skoncentrowanymi źródłami kalorii. Problem pojawia się, gdy polegamy na nich zbyt mocno. Jako suplementy powinny one uzupełniać oryginalną dietę, a nie zastępować dietę bogatą w składniki odżywcze. Jeśli chodzi o suplementy na przyrost masy ciała, nie mogą one być traktowane jako samodzielne rozwiązania. Każdy suplement ma unikalny wpływ, podczas gdy niektóre wpływają na organizm bezpośrednio, inne robią to w bardziej pośredni sposób. Spożycie kalorii i dieta bogata w składniki odżywcze muszą być zgodne z tymi suplementami, aby uzyskać masę bez narażania zdrowia na dłuższą metę. Konsultacja z lekarzem jest najważniejsza przed użyciem któregokolwiek z nich.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl