11 lipca 2022 Udostępnij

Ślimaki w ogrodzie, to proste ! 10 pomysłów na to, jak pozbyć się ślimaków

Pozbycie się ślimaków w ogrodzie jest proste! Oto 10 pomysłów: rozbicie gleby, rozsypanie ziemi okrzemkowej, umieszczenie fusów z kawy wokół roślin, użycie pułapki na piwo i inne. Dzięki tym wskazówkom w krótkim czasie uwolnisz swój ogród od ślimaków!

  1. Zastosuj rośliny odstraszające ślimaki. Te rośliny mają intensywny zapach, który ślimaki nie lubią. Należą do nich m.in.: czosnek, cebula, rzeżucha i koperek

2. Użyj pułapek na ślimaki. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samemu z plastikowej butelki (np. po mineralnej wodzie). Wypełnij ją po brzegi kawałkami mięsa lub warzyw (np. resztkami z obiadu) i ustaw w ogrodzie – tam gdzie ślimaki się pojawiają. Pamiętaj, aby regularnie ją wymieniać, bo mięso może się zepsuć.

3. Zrób domowe środki na bazie octu. Wystarczy dodać do niego kilka kropli oleju i płynnie nanieść go na chodnik lub inne miejsce, gdzie ślimaki przechodzą (unikaj roślin!). Sprawdza się także dodanie do niego sody oczyszczonej – wtedy ma działanie grzybobójcze

4. Użyj kilofa lub motyki, aby rozbić glebę na grządce w ogrodzie. Utrudni to ślimakom przemieszczanie się po ogrodzie
5. Regularnie kontroluj ogród i usuwaj zebrane ślimaki (można je np. wrzucić do kompostu).

6. Umieść wokół roślin fusy z kawy. Ślimaki są przyciągane przez zapach kawy, więc będą przyciągane do fusów i z dala od roślin.

7. Zrób „pułapkę na ślimaki” – wystarczy naczynie ze słomą i wodą ustawione na trawniku, a ślimaki sami się tam znajdą.

8. Postaw ograniczniki wokół roślin, które chcesz chronić – mogą być to np. kawałki papieru lub tektury, patyczki lub kamienie.

9. Jeśli masz większe problemy ze ślimakami, skorzystaj z preparatów chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych (zaleca się stosowanie tych opartych na metaldehydzie)

10. Pamiętaj, że możesz także skorzystać z pomocy specjalisty – osoby, która zajmuje się problematyką ślimaków w ogrodach.

Ślimaki to małe, ale bardzo uciążliwe stworzenia, które mogą zniszczyć cały ogród. Aby się ich pozbyć, istnieje kilka sposobów. Można na przykład posypać ogród specjalnymi preparatami chemicznymi lub kupić pułapki na ślimaki. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z pomocy specjalisty – osoby, która zajmuje się problematyką ślimaków w ogrodach.

 

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl