7 kwietnia 2023 Udostępnij

Jak sprawić, by lekcje matematyki były interesujące dla dzieci?

Nie jest tajemnicą, że większość uczniów uważa matematykę za mało interesujący przedmiot. Wielu korepetytorów, którzy uczą matematyki dla dzieci, długo zastanawiało się, czy istnieje lepszy sposób nauczania tego przedmiotu, aby uczynić go bardziej wciągającym. Otóż jest.

Istnieją pewne podejścia, które okazały się skuteczne w pomaganiu dzieciom w nauce matematyki bez wyzwań związanych z tym przedmiotem. W tym artykule poznasz różne sposoby na to, aby lekcje matematyki były dla dzieci zabawą.

Czy matematyka to trudny przedmiot dla dzieci?

Prawda jest taka, że matematyka może być wyzwaniem dla niektórych dzieci, ale może być również bardzo satysfakcjonująca dla tych, którzy próbują się jej nauczyć i ją zrozumieć. Jednak dzieci muszą mieć dobre podstawy w zakresie umiejętności matematycznych. Dobre podstawy matematyki są kluczowe, ponieważ jest to przedmiot, który opiera się na sobie. Dlatego łatwiej jest dzieciom uczyć się nowych pojęć, jeśli mają mocne podstawy.

Niektóre dzieci mogą mieć problemy z matematyką bardziej niż inne. Jednak dzięki wytrwałości i odpowiedniemu podejściu, każde dziecko może nauczyć się cieszyć i doskonalić w tym temacie.

Często zła opinia o matematyce wynika z tego, jak postrzegają ją uczniowie. Istnieje wiele powodów, dla których dzieci mogą myśleć, że matematyka jest trudna. Niektóre dzieci uważają ją za trudną, ponieważ nie potrafią zrozumieć pojęć lub zmagają się z jej abstrakcyjną naturą.

Niektóre dzieci mają problemy z matematyką, ponieważ mają trudności z zapisem matematycznym lub z procesem rozwiązywania problemów związanych z pytaniami matematycznymi. Innym powodem, dla którego uczniowie mogą uważać, że matematyka jest trudnym przedmiotem, jest brak wiary w swoje możliwości.

Chociaż oczywiste jest, że matematyka jest przedmiotem, który może być wyzwaniem dla każdego w czasie, ważne jest, aby zauważyć, że z praktyką i właściwym podejściem, twoje dziecko może nauczyć się rozumieć i cieszyć się nim.

6 sposobów, aby matematyka stała się zabawą dla dzieci

Poniżej znajduje się 6 zabawnych sposobów na naukę matematyki dla dzieci:

1. Graj w gry oparte na matematyce

Jednym z najlepszych sposobów, aby uczynić matematykę zabawą dla dzieci jest wprowadzenie ich do gier opartych na matematyce. Dzieci są naturalnie przyciągnięte do gier. Twoje dziecko prawdopodobnie spędza większość swojego wolnego czasu grając na swojej konsoli lub komputerze. Wyobraź sobie więc, że możesz zachęcić je do grania w gry, które uczą je pojęć matematycznych!

Istnieje wiele gier i łamigłówek opartych na matematyce, w które dzieci mogą grać, aby uczynić matematykę bardziej zabawną. Mogą one obejmować takie rzeczy jak gry karciane, gry w kości i gry planszowe, które obejmują ciekawe koncepcje matematyczne. Możesz również zapoznać je z grami matematycznymi online, takimi jak Math Playground, Math Twister, Multiplication Touch i Fun Brain.

2. Włączaj matematykę do codziennego życia

Innym świetnym sposobem na zaangażowanie dzieci w matematykę jest pomoc w dostrzeżeniu matematyki w otaczającym je świecie. Możesz to zrobić wskazując na matematykę w życiu codziennym, np. odmierzając składniki podczas gotowania, obliczając należną resztę podczas zakupów lub losowo zlecając im odmierzanie czasu.

Pomocne będzie również normalizowanie rozmów o matematyce z dziećmi. Niech czytają książki o słynnych matematykach. Mogą również dowiedzieć się o wszystkich niesamowitych rzeczach, które ludzie mogą robić lub używać dzisiaj dzięki matematyce. Niech oglądają filmy matematyczne, takie jak Hidden Figures, gdzie dowiedzą się o tym, jak NASA użyła pojęć matematycznych, aby wystrzelić statek kosmiczny w kosmos.

3. Zamień matematykę w teleturniej

Możesz również stworzyć w domu matematyczny teleturniej, z brzęczykami i punktami za poprawne odpowiedzi. Ta metoda jest bardziej opłacalna dla rodziców z więcej niż jednym dzieckiem uczącym się matematyki. Dzieci często lubią odrobinę zdrowej rywalizacji, więc możesz sprawić, że twoje dzieci będą rywalizować o to, kto najszybciej rozwiąże zadanie matematyczne.

Gry są bardziej ekscytujące, ponieważ uczestnicy wygrywają nagrody. Dlatego można zaoferować nagrody za uzyskanie określonej liczby pytań poprawnie. W ten sposób, dziecko jest bardzo zmotywowany do wykonywania i dostać się do zabawy podczas gdy na to.

4. Wykorzystaj technologię

Istnieje wiele edukacyjnych aplikacji matematycznych i stron internetowych, które mogą sprawić, że nauka matematyki będzie bardziej interaktywna i zabawna dla dzieci. Jedną z takich stron jest Brighterly.com. Jest to strona internetowa do nauki matematyki, która oferuje lekcje matematyki jeden na jeden dla dzieci. Zapewniają one najlepsze lekcje matematyki online dla dzieci.

Strony takie jak Brighterly używają interaktywnej nauki i adaptowalnych programów nauczania matematyki dla skoncentrowanych lekcji matematyki. Dobrą rzeczą w zapisywaniu dziecka na lekcje matematyki online jest to, że możesz zostawić całą ciężką pracę doświadczonym profesjonalistom, którzy używają testów diagnostycznych, aby dowiedzieć się o mocnych i słabych stronach Twojego dziecka i opracować odpowiedni program nauczania, aby pomóc im poprawić swoje umiejętności matematyczne.

Strony takie jak Brighterly zapewniają również raporty z postępów. Pomoże Ci to monitorować postępy Twojego dziecka i zobaczyć, gdzie się poprawiają i jakie obszary wymagają więcej pracy.

5. Używaj przykładów z rzeczywistości

Niektóre dzieci nie radzą sobie dobrze z matematyką, ponieważ nie potrafią odnieść większości rzeczy, których się uczą, do sytuacji z życia wziętych. Dlatego dzieci mogą się lepiej uczyć matematyki, jeśli połączysz pojęcia z rzeczami, którymi się interesują lub które napotykają w swoim codziennym życiu. Dzięki temu przedmiot stanie się bardziej istotny i znaczący.

Zamiast obliczać odległość między punktami A i B, poproś dzieci o obliczenie odległości między domem a szkołą. Możesz również dać im listę zakupów i poprosić o obliczenie całkowitego kosztu na podstawie podanej ceny. Te przykłady ze świata rzeczywistego mogą przejść długą drogę w pomaganiu dziecku w zrozumieniu matematyki.

6. Bądź kreatywny z działaniami matematycznymi

Kolejną rzeczą, którą możesz spróbować zrobić, aby matematyka była bardziej wciągająca dla dzieci, jest wykorzystanie sztuki i muzyki. Możesz spróbować włączyć sztukę i muzykę do lekcji matematyki, aby uczynić je bardziej zabawnymi i interaktywnymi. Poproś swoje dziecko o stworzenie projektów artystycznych, które zademonstrują pojęcia matematyczne. Może to być na przykład tworzenie mozaiki z kształtów, aby zademonstrować pojęcia z zakresu geometrii lub tworzenie wykresu przedstawiającego dane.

Jeśli używasz muzyki, wiele piosenek i filmów uczy pojęć matematycznych poprzez muzykę. Dziś wielu z nas nadal ma przyklejone do mózgu rymowanki z przedszkola, których nauczyliśmy się jako dzieci. To może się sprawdzić również w przypadku matematyki. Niech Twoje dziecko stworzy własne rytmy lub bity, aby wzmocnić umiejętności matematyczne. Może to być wykorzystane do liczenia lub rozwiązywania podstawowych problemów matematycznych.

Ostatnie przemyślenia

Chociaż matematyka może być trudnym przedmiotem, może być również zabawą przy odpowiednim podejściu. Jak wspomniano wcześniej, dobre podstawy matematyki są kluczowe dla nauki matematyki przez dziecko. Dlatego ważne jest, aby wcześnie wdrożyć powyższe metody, aby pomóc dziecku zbudować zdrowy związek z tym przedmiotem.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl