22 września 2022 Udostępnij

Jak lepiej zadbać o swoje stopy

Prawdopodobnie nie zwracasz zbytniej uwagi na swoje stopy. Zatrzymaj się jednak na chwilę i okaż tym psom trochę wdzięczności. Niosą cię, dzień po dniu i rzadko marudzą. A co ty robisz dla nich w zamian?

Z całą powagą, opłaca się dbać o swoje łapy. Wiele osób tego nie robi, a potem znajdują się w niewygodnej sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak i kończą w gipsie. Oto twój przewodnik, jak lepiej dbać o swoje stopy.

1. Dokonaj prawidłowego pomiaru buta

Może przestałeś mierzyć swoje stopy, gdy skończyłeś 18 lat, ale Twoje stopy nadal mogą się zmieniać w czasie. Jeden z ostatnich przeglądów literatury medycznej wykazał, że 24% ogółu pacjentów i aż 37% diabetyków nosiło źle dopasowane buty. To zła wiadomość, zwłaszcza dla osób ze słabą kontrolą poziomu cukru we krwi, co naraża je na ryzyko neuropatii. Więcej na ten temat wkrótce.

Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty, który oceni, które wkładki lub buty przyniosą Ci najwięcej korzyści. Zmierzą oni długość i szerokość Twojej stopy, biorąc pod uwagę takie czynniki jak łuk lub jego brak. Dobra wiadomość jest taka, że być może nie będziesz musiał inwestować w nową garderobę dla swoich łap. Często odpowiednie wkładki mogą sprawić, że Twoja obecna para będzie działać, chyba że są beznadziejnie ciasne poza nawet zdolnością noszącego do korekty.

2. Przycinaj paznokcie u stóp

Możesz zaimponować ludziom swoją imprezową sztuczką wkładania palców do ust jak niemowlę, ale powinieneś unikać skubania tych paznokci. Zamiast tego, daj im odpowiednie przycięcie i pilnik raz w tygodniu, aby utrzymać je na zdrowej długości. Twój partner będzie ci za to wdzięczny - koniec z obtłukiwaniem łydek, gdy przypadkowo kopniesz go pod pościelą.

Oprócz walorów estetycznych i zadowolenia partnera, dobrze przycięte palce u stóp zapobiegają kilku zagrożeniom dla zdrowia. Brudne paznokcie u stóp mogą być siedliskiem patogenów. Jeśli chodzisz boso na zewnątrz i depczesz po dywanie, możesz rozprzestrzeniać E. coli z odchodów zwierząt domowych, z którymi stykają się twoje łapy na zewnątrz. Ponadto prawidłowe przycinanie zapobiega bolesnym wrastającym paznokciom u nóg, które czasami wymagają interwencji chirurgicznej. Opieka zdrowotna jest w Ameryce droga - pedicure te łapy.

3. Sprawdź, czy Twoje stopy nie mają problemów

Podczas gdy ty przycinasz paznokcie u stóp, sprawdź, jak wyglądają twoje stopy. Czy są tam jakieś skaleczenia? Jeśli tak, zdezynfekuj je i zastosuj potrójną maść z antybiotykiem, aby zapobiec infekcji.

Ten ostatni krok jest szczególnie ważny, jeśli masz cukrzycę. Neuropatia cukrzycowa może powodować drętwienie kończyn, pozostawiając infekcję, która może się rozwijać bez Twojej wiedzy. Zanim trafi w miejsca, gdzie nerwy nie obumarły, może pojawić się silny ból i zwiększone ryzyko sepsy.

Inne problemy, na które należy uważać, jeśli masz cukrzycę, to dermopatia cukrzycowa. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zaczniesz zauważać brązowo-szare plamy, które często są plamami na goleniach, jednym z pierwszych objawów tej choroby. Możesz również zauważyć pogrubienie skóry, pęcherze i infekcje wokół łożysk paznokci.

4. Zapewnij swojemu psu trochę podwyższenia

Czy twoje stopy są zawsze zimne? Może to sygnalizować kłopoty z sercem. Zimne stopy mogą być oznaką niewydolności serca lub choroby tętnic obwodowych - choroby serca są zabójcą numer jeden mężczyzn i kobiet na całym świecie.

Jednym ze sposobów na poprawę krążenia w stopach jest ich podniesienie. Schowaj stołek pod biurkiem, jeśli nikt nie będzie wiedział. Pracujesz w domu? Nie ma powodu, abyś nie mógł ustanowić konfiguracji kanapy.

5. Pobudzaj krążenie poprzez ruch

Możesz również pobudzić krążenie poprzez regularny program ćwiczeń. Jest to szczególnie pomocne dla osób z cukrzycą, ponieważ pomaga promować zdrowsze nawyki żywieniowe, poprawiając kontrolę cukru we krwi.

Sztuczka polega na tym, aby znaleźć coś, co kochasz. Taniec jest wspaniałą formą ćwiczeń, które możesz wykonywać w swoim salonie - wszystko czego potrzebujesz to rytm. Trening w wodzie to błogosławieństwo dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe, takie jak zapalenie stawów, ponieważ odciążają one stawy. Poszukaj dobrze ogrzanego, wygodnego basenu.

Jak lepiej dbać o swoje stopy

Prawdopodobnie nie doceniasz swoich psów za całą ciężką pracę, którą wykonują każdego dnia. Jednak zauważysz to, gdy pojawią się kłopoty.

Pokonaj go, zanim uderzy, postępując zgodnie z tym przewodnikiem, aby lepiej zadbać o swoje stopy. Będziesz czuć się bardziej komfortowo z każdym krokiem, który zrobisz.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl