26 lutego 2021 Udostępnij

Jak wybrać pralkę?

W sklepach dostępnych jest wiele pralek. Modele różnią się od siebie sposobem instalacji, sposobem sterowania, charakterystyką techniczną itp. Istnieje jednak 7 parametrów, na które użytkownicy najczęściej zwracają uwagę przed zakupem urządzenia.

Wbudowane pralki

Modele do zabudowy zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć spójną aranżację w kuchni lub łazience. Urządzenie zamontowane jest w zwykłej maskownicy, dzięki czemu nie wyróżnia się na tle pozostałych elementów wnętrza. Pralka może być również wyposażona w drzwiczki, które zamaskują jej obecność w pomieszczeniu. Jako przykład można podać Weissgauff WMDI 6148 D. Urządzenie jest uniwersalne i ma kompaktowe rozmiary.

Wąskie pralki

Wąskie pralki polecane są do zakupu osobom, które mieszkają w małych mieszkaniach. Urządzenia te montowane są zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom modele te nie zajmują dużo miejsca. Urządzenie można umieścić nawet pod zlewem lub za toaletą. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wąskie pralki są niedrogie i zużywają mniej wody ze względu na mały bęben. Przykładowy model: Indesit IWUB 4085. W jednym cyklu w pralce można wyprać do 4 kg rzeczy.

Pralki z suszarką

Modele wyposażone w opcję suszenia pozwalają użytkownikowi uniknąć zakupu specjalnej maszyny do suszenia. Po zakończeniu prania powietrze wewnątrz urządzenia jest podgrzewane do temperatury wystarczającej do szybkiego wysuszenia prania. Po tym czasie ubrania można wyprasować i schować do szafy.

Obecność funkcji suszenia w pralce pozwala zaoszczędzić miejsce w domu, pozbyć się niepotrzebnej straty czasu i wilgoci w pomieszczeniu. Na przykład model Weissgauff WMD 4748 DC Inverter Steam - takie urządzenia charakteryzują się dużą mocą i kompaktowymi rozmiarami.

Pralki z zabezpieczeniem przed przeciekaniem

Przy zakupie pralek większość użytkowników zwraca uwagę na parametr zabezpieczenia przed przeciekaniem. Wszystkie urządzenia podlegają awariom, w wyniku których istnieje prawdopodobieństwo zalania sąsiadów od dołu i spowodowania uszkodzeń elementów wewnętrznych.

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, zaleca się wybór pralek z zabezpieczeniem przed przeciekaniem. System jest tak skonstruowany, że do montażu urządzenia używa się specjalnego mocnego węża i tacy, na której w razie wycieku pozostanie cała woda. Przykładowy model: LG Steam F4J6TG1W, w której pojemny bęben pozwala na wypranie 8 kg rzeczy za jednym razem.

Podkładki pod zlewozmywak

Kompaktowe modele pozwalają mieszkańcom małych mieszkań zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, instalując pralkę pod zlewem w łazience lub kuchni. Urządzenia te są niedrogie i zużywają znacznie mniej energii niż standardowe pralki. Ponadto użytkownik nie będzie musiał czekać na zgromadzenie wystarczającej ilości ubrań, aby uruchomić urządzenie. Niewielki bęben pozwala na używanie urządzenia w razie potrzeby. Na przykład, Eurosoba 1100 Sprint Plus Inox to mocny i kompaktowy model, który można zainstalować pod zlewem.

Pralki z pionowym załadunkiem

Coraz większą popularnością cieszą się pralki z pionowym załadunkiem. Modele te są kompaktowe, emitują mniej hałasu, są bezpieczne dla dzieci i łatwe w obsłudze. W maszynach pionowych odzież wkładana jest do bębna od góry, co eliminuje konieczność ciągłego schylania się. Panel sterowania znajduje się również na górze, dzięki czemu dzieci nie mogą przypadkowo nacisnąć przycisków, np. model Weissgauff WM 40 275 TD o załadunku do 7,5 kg prania.

Pralki z dotykowym sterowaniem

Producenci pralek starają się stopniowo przechodzić na dotykowy sposób sterowania urządzeniem. Modele elektroniczne są łatwe w obsłudze i mają nowoczesny design, który doskonale pasuje do wystroju większości kuchni i łazienek. Klasycznym przykładem popularnego modelu jest Bosch Serie 6 WLL 24360.

 

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl