23 stycznia 2023 Udostępnij

Znaczenie przysiadów (najbardziej przerażające ćwiczenie)

Przysiady są do bani. Bez dyskusji; są one najbardziej znienawidzonym ćwiczeniem wśród społeczności podnoszącej. Jednakże, jest to również jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń, jakie może wykonywać osoba podnosząca ciężary. Wyniki mówią same za siebie. Mimo, że boję się wchodzić pod sztangę, nigdy nie zrezygnuję z przysiadów ze sztangą, ponieważ są one świetne do budowania rozmiaru i siły w sposób efektywny czasowo.

Jeśli jesteś prawdziwym bro, wiesz, skipper dnia nóg, może ledwo squat 85 buck, chicken leg typ faceta, cóż, jestem tutaj, aby cię uratować. Chcę, żebyś dołączył do ruchu i pomógł wyleczyć zespół golfowego T. To powszechna choroba wśród pokolenia Tik Tok, a ja chcę ją wyleczyć. Jeśli cierpisz na syndrom golfowego T, przeczytaj ten artykuł od początku do końca, gdyż oświecę cię jak, dlaczego i kiedy robić przysiady. Jeśli już kucasz i masz kilka ładnie wyglądających pni drzew, cóż, teraz jest twój czas, aby cieszyć się i objawić, jak mówię o tym, jak wspaniałe są przysiady.

Z tym, pozwól mi nauczyć cię o znaczeniu przysiadów.

Dlaczego przysiady są tak ważne?

Przysiady są częścią tego, co uważam za wielką szóstkę ćwiczeń.

Wielu powerlifterów może próbować wyprać ci mózg myśląc, że musisz wykonywać tylko świętą trójcę, AKA SBD (squat, bench i deadlifts). Podczas gdy na przeciwnym końcu masz kulturystów wykonujących ponad milion ćwiczeń na trening.

Wierzę, że istnieje 6 podstawowych ćwiczeń, które każdy zawodnik musi wykonywać. Są to:

 • Bench press
 • Squat
 • Deadlift
 • Prasa górna
 • Podciąganie/obniżanie głowy
 • Wiosło skośne

Możesz wykonywać warianty wielkiej szóstki, ale nie możesz ich całkowicie zaniedbać i zastąpić. Na przykład, możesz zamienić wyciskanie na ławce na wyciskanie skośne lub wyciskanie hantli, ale nie możesz go całkowicie zastąpić czymś takim jak wyciskanie linowe lub wyciskanie młotkowe.

Teraz, skoro przysiady są w mojej ocenie w wielkiej szóstce, oznacza to, że są ruchem obowiązkowym. Nie oznacza to, że musisz wykonywać wyłącznie przysiady ze sztangą, ponieważ możesz wykonywać ich wariacje, jeśli wolisz.

Niektóre warianty, które uznaję za dopuszczalne, to,

 • przysiady z przodu
 • Przysiady SSB
 • Przysiady w skrzyni
 • Przysiady z przerwami
 • Przysiady z hantlami (będziesz musiał dodać więcej pracy nad pośladkami)
 • przysiady z paskiem
 • Goblet squats (tylko dla początkujących, pierwsze 1-2 miesiące)

Zauważ, jak nie mam tutaj leg press, hack squats, ani żadnego innego rodzaju maszyny do nóg. Cóż, to dlatego, że maszyny są po prostu gorsze od wolnych ciężarów, przepraszam, ale prawda boli.

Side Note - Wolne ciężary squats są również znacznie bardziej opłacalne, jeśli myślisz o budowie domowej siłowni. Dobry rack mocy, jest znacznie tańsze niż dobre maszyny prasy do nóg.

Teraz, dlaczego przysiady są częścią wielkiej szóstki? Dlaczego są one obowiązkowym ćwiczeniem?

Przysiady działają na całe ciało

To prawda, że przysiady stymulują przede wszystkim wzrost dolnej części ciała, a konkretnie czworogłowych, dolnej części pleców i pośladków.

Ale przysiady rzeczywiście gwarantują reakcję wzrostową całego ciała. Kultura fitness ma tendencję do skupiania się na rzeczach w izolacji.

Np. rozdzielanie górnej i dolnej części ciała, próby pracy nad konkretnymi grupami mięśniowymi, itp.

To nie jest zła rzecz, w rzeczywistości jest to bardzo inteligentne, ale musimy pamiętać, że ciało jest jedną pojedynczą jednostką. Potrzeba całego ciała, aby przysiadać ten bar w górę i w dół, dlatego jest to tak trudne. Całe ciało jest zmęczone i stymulowane podczas przysiadu. Co wskazuje na to, że ćwiczenie wymaga odpowiedzi od całego ciała. Przysiad stymuluje mnóstwo przyrostu mięśni, któremu dorównuje jedynie martwy ciąg (kolejne niezwykle ciężkie ćwiczenie całego ciała).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, dodaj kilka przysiadów do swojej rutyny. Zacznij wykonywać dowolną odmianę przysiadu co najmniej 2 razy w tygodniu i obserwuj, jak mięśnie rosną jak chwasty.

Przysiady budują charakter

Ciężkie przysiady są trudne! Jeśli robiłeś ciężki zestaw przysiadów, wiesz o czym mówię. To doświadczenie dla całego ciała, które sprawi, że będziesz się trząść i łapać powietrze.

Ciężkie przysiady przebijają tylko ciężkie martwe ciągi, co czyni je drugim najcięższym ruchem złożonym (moim zdaniem).

Jeśli potrafisz robić ciężkie martwe ciągi, możesz robić ciężkie przysiady.

Wykonywanie tych ciężkich, brutalnych ruchów złożonych uczyni cię twardszym, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Nie musisz trenować jak Dorion Yates z krwi i flaków, ale na pewno musisz pchać to mocniej niż przeciętny frajer z komercyjnej siłowni. Przysiady i martwy ciąg są tym, co oddziela przeciętną populację od populacji podnoszącej.

Potrzeba pewnego rodzaju strachu i nieugiętości, aby pójść po PR na każdym z tych ruchów i naprawdę naciskać. Osiągnięcie PR w przysiadzie lub podnoszeniu ciężarów jest jak wbiegnięcie głową w ogień. Wiesz, że będzie to bolesne, ale mimo to brniesz do przodu, pomimo konsekwencji.

Wniosek

Cóż, jeśli dzięki temu artykułowi dodałeś przysiady do swojego następnego treningu, to świetnie!

Mam nadzieję, że wyleczyłem wszystkich bros gym cierpiących na syndrom nogi flaminga. Zaufaj mi, jako były chicken leg haver jak ja, to nie jest dobry wygląd.

W porządku, chłopaki mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci, i czekam na usłyszeć swoje opinie w komentarzach.

Peace out.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl