30 czerwca 2023 Udostępnij

Jak przygotować się do pierwszych zawodów surfingowych?

Czy bierzesz udział w swoich pierwszych zawodach surfingowych i nie wiesz, czego się spodziewać?

Niezależnie od tego, czy surfujesz od jakiegoś czasu, czy wciąż jesteś stosunkowo nowy, jeśli zdecydowałeś się dołączyć do zawodów, jest kilka rzeczy, o których będziesz chciał pamiętać, aby się przygotować.

Przed zawodami

Oto kilka wskazówek, jak przygotować się przed dniem zawodów.

Weź swój sprzęt, załóż surferską bluzę i udaj się na plażę

Oczywiście jedną z rzeczy, które będziesz chciał zrobić, to surfować każdego dnia, aby ćwiczyć ruchy, które chcesz wykonać. Co więcej, możesz założyć swoją ulubioną bluzę surfingową i udać się na miejsce, w którym odbędą się zawody surfingowe.

Surfując i ćwicząc w miejscu, w którym odbędą się zawody, poznasz panujące tam warunki, co może pomóc ci przewidzieć zachowanie oceanu i fal w dniu zawodów.

Surfowanie w pozorowanej strefie surfowania

Podczas treningów wyznacz sobie pozorowaną strefę do surfowania. Podczas zawodów prawdopodobnie będziesz surfować w określonym obszarze, który jest łatwy do obserwowania i oceniania. Zmuszenie się do ćwiczenia w tej ograniczonej strefie pomoże ci rozwinąć umiejętność maksymalizacji tego, co daje ci przestrzeń do pracy.

Praca z timerem

Większość zawodów trwa od 15 do 25 minut, choć może się to różnić w zależności od zawodów i stopnia zaawansowania, a finały zazwyczaj trwają dłużej niż wcześniejsze eliminacje.

Ustaw stoper na swoim zegarku surfingowym, zaczynając od 15 minut. W większości zawodów licznik czasu uruchamia się zaraz po wejściu do wody, więc uruchom go przed wypłynięciem. Ćwiczenie z licznikiem czasu pomoże ci określić, ile fal powinieneś być w stanie złapać w danym biegu, co z kolei pomoże ci zdecydować, jak agresywnie surfować.

W dniu zawodów, jeśli trening wykazał, że powinieneś spodziewać się złapania 5 fal w rundzie, będziesz wiedział, jak utrzymać tempo. Jeśli kilka pierwszych fal nie pójdzie dobrze, będziesz wiedział mniej więcej, ile pozostało ci do poprawienia punktacji.

Poznaj swoje mocne strony

Jakie są twoje mocne strony? Na czym możesz się skupić, aby wyróżnić się na tle innych zawodników? Dowiedz się, co robisz najlepiej i ćwicz, aż dojdziesz do perfekcji. Daje to również możliwość dodania odrobiny rozkwitu, aby jeszcze bardziej się wyróżnić.

Odpowiednia rutyna treningowa, aby się przygotować

Przed zawodami musisz być w doskonałej formie. Zbuduj siłę nóg, aby uzyskać mocne skręty i włącz trening siłowy, aby zmaksymalizować siłę wiosła. Żadna krawędź nie jest zbyt mała, ponieważ ostatecznie wszystko to pomaga.

Popracuj także nad cardio i zwiększ swoją wytrzymałość. Nie chcesz tracić czasu na odpoczynek, gdy powinieneś być w ruchu.

Poznaj format zawodów

Aby dać z siebie wszystko, musisz również zrozumieć, w jaki sposób prowadzone są zawody i, co ważniejsze, jak będą one punktowane. Zrozumienie punktacji da ci wgląd w to, jak surfować po falach. Inne informacje, na które należy zwrócić uwagę, obejmują liczbę surferów na wyścig, długość każdego wyścigu i liczbę fal, które można złapać.

Dzień zawodów

Nawet jeśli przygotowywałeś się przez jakiś czas, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w dniu zawodów.

Wczesny start

Wstań wcześnie, aby przygotować się do dnia zawodów. Chociaż większość przygotowań można i należy wykonać w nocy, wczesne wstawanie daje szansę na załatwienie wszelkich spraw w ostatniej chwili.

Zjedz dobre śniadanie

Pij dużo wody i zjedz śniadanie zawierające błonnik i potas. Będziesz potrzebował paliwa do dalszej pracy.

Sprawdź fale po przyjeździe

Po dotarciu na plażę sprawdź fale i kierunek wiatru. W razie potrzeby możesz poprosić ratownika o dodatkowe informacje.

Przetestuj wodę

Po rozgrzaniu się, wiosłuj i przetestuj wody, aby po rozpoczęciu zawodów wiedzieć, gdzie znaleźć najlepsze przerwy.

Dowiedz się o swoim biegu

Sprawdź czas swojego biegu, aby być przygotowanym. Wykorzystaj czas przed swoim biegiem, aby obserwować innych surferów, abyś mógł zorientować się, jakie manewry działają w różnych lokalizacjach przerw.

Baw się dobrze

To powinno być oczywiste, ale nie daj się ponieść nerwom. Po prostu dobrze się baw.

Po zawodach możesz chcieć nagrodzić siebie lub znajomego, który również startował.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl