21 maja 2021 Udostępnij

Trzy wskazówki, jak stworzyć ogród przyjazny kotom

Teren zewnętrzny dla Twojego kota jest świetnym pomysłem, ale powinien być miejscem bezpiecznym i przyjaznym. Kot, który czuje się bezpiecznie w Twoim ogrodzie, raczej nie przeskoczy przez płot i nie wyruszy na poszukiwanie przygód. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się kilku niespodziewanych gości, jeśli kociaki z sąsiedztwa polubią Twój ogród przyjazny kotom. Kociaki, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu w bezpiecznym środowisku, są sprawniejsze, bardziej zrelaksowane i mniej znudzone. Jest również mniej prawdopodobne, że będą się drażnić z innymi kotami w domu i staną się bardziej niezależne. Przeczytaj nasz poradnik ogrodnika, aby dowiedzieć się o różnych ulepszeniach dla twojego ogrodu.

 

Oto jak stworzyć ogród przyjazny kotom:

Schronienie i woda

Większość kotów woli jeść w domu, więc nie ma potrzeby wykładania jedzenia na zewnątrz. W ten sposób przyciągniesz do ogrodu inne koty, co może być dla Twojego pupila bardzo niebezpieczne. Jednak utrzymanie świeżego źródła wody na zewnątrz to zupełnie inna sprawa. Koty są dobrze znane z tego, że nie piją wystarczającej ilości wody, aby pozostać nawodnionymi, preferując spożywanie wody w ramach diety żywieniowej. Dlatego też właściciele kotów powinni sprawdzać procentową zawartość wody w karmie dla kotów przed jej wyborem. Wysoki poziom wody i równowaga składników odżywczych są niezbędne przy zakupie dobrej marki karmy dla kotów uzupełnionej odżywczą multiwitaminą dla kotów. Niezależnie od braku bezpośredniego spożycia wody, zadbaj o to, aby Twój kot miał gdzie napić się świeżej wody na zewnątrz. O ile używanie wody z kranu jest w porządku, rozważ zbieranie wody deszczowej dla swojego kota. Miska pod rurą spustową rynny powinna pozwolić kotu zaspokoić pragnienie. Możesz też zostawić miskę na deszczu, aby zbierała wodę. Sprawdzaj, czy kot ma dostęp do wody na zewnątrz, zwłaszcza w okresie suszy, kiedy źródła wody deszczowej są niedostępne. Aby uniknąć kłótni kilku kotów o jedną miskę z wodą, umieść więcej niż jedną w ogrodzie. W ogrodzie zapewnij kotu schronienie przed słońcem i deszczem. Koty uwielbiają chować się pod krzewami, a leżenie w piasku, kiedy jest bardzo gorąco, ochładza je. Twój kotek może preferować drewniane pudełko, w którym będzie mógł spędzić trochę czasu na drzemce. Szybkie spojrzenie online ujawni mnogość specjalnie zbudowanych domów dla kotów, które mogą być najlepszą opcją dla Twojego kota.

Żwirek dla kotów na zewnątrz

Koty są stworzeniami nawykowymi i mają tendencję do załatwiania swoich potrzeb w ustalonym miejscu. Dla tych miłośników kotów, którzy wolą nie mieć kuwety w domu, istotne jest zapewnienie kotu miejsca do korzystania na zewnątrz. W przeciwieństwie do psów, koty nie reagują dobrze na trening posłuszeństwa i są bardziej skłonne polegać na instynkcie niż ich psi odpowiednicy. Dlatego też określenie miejsca na latrynę na zewnątrz dla Twojego kotka może nie sprowadzać się do tego, co odpowiada Tobie. Planując ogród przyjazny kotom, pamiętaj, że Twój pupil sam wybierze to miejsce. Nie wszystko jednak stracone, ponieważ możesz wyznaczyć w ogrodzie miejsce, w którym chciałbyś, aby Twój kot załatwiał swoje potrzeby i uczynić je dla niego jak najbardziej atrakcyjnym. Zacznij od upewnienia się, że wyznaczony obszar zapewni Twojemu kotu trochę prywatności, ponieważ czas toalety sprawia, że koty czują się bezbronne. Zasadź kilka krzewów wokół obszaru zawierającego piasek, luźną glebę lub wióry drzewne. Wybredny kotek może być wybredny, jeśli chodzi o powierzchnię, więc konieczne mogą być pewne eksperymenty. Zacznij od luźnej ziemi i zastąp ją innymi materiałami, jeśli kot się do niej nie przekona. Kiedy Twój kot zadomowi się już w preferowanym przez siebie miejscu latryny, utrzymuj je w czystości, często zbierając kupy i usuwając je. Jeśli tego nie zrobisz, kot znajdzie sobie nowe miejsce na nocnik. Może to trwać do czasu, aż zostanie Ci bardzo mało ogrodu.

Bezpieczeństwo i rozrywka

Koty z natury są łowcami i uwielbiają polować na ofiary, takie jak ptaki i myszy. Kiedy złapią te stworzenia, kociaki są dobrze znane z przynoszenia ich do domu i prezentowania jako "prezenty" dla swoich właścicieli. Jeśli wolisz, aby ogród nie stał się polem do zabijania, skoncentruj swoje kocie wysiłki łowieckie na zabawkach zewnętrznych. Koty potrzebują miejsca do drapania, ponieważ dzięki temu ich pazury pozostają czyste i ostre. Większość właścicieli kotów wolałaby, aby ich pupile nie robiły tego na meblach, a miejsce na świeżym powietrzu może zaoszczędzić wszystkim trochę frustracji. Wiele domów dla kotów ma wbudowane miejsca do drapania dla wygody swoich kocich lokatorów. Jako bezpieczna przestrzeń, ogród przyjazny kotom nie powinien zawierać roślin takich jak lilie, cebulki tulipanów, rododendrony, oleandry i rączniki, ponieważ są one szkodliwe dla kotów. Ponieważ koty czują, że ogród i wszystko w nim należy do nich, prawdopodobnie będą gryźć lub jeść niektóre z roślin. Włożenie zębów w niewłaściwą roślinę może sprawić, że Twój kotek zachoruje. Zamiast podejmować takie ryzyko, rozważ kocią trawę, miętę, kocimiętkę, wiciokrzew i walerianę. Są one nie tylko bezpieczne, ale mogą sprawić, że po ich zjedzeniu Twój kot poczuje się super zrelaksowany. Zadbany ogród to obowiązkowy punkt, więc polecamy sprawdzić: Kosiarka elektryczna Gardenic - porównanie.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl