22 listopada 2022 Udostępnij

Jak podróże mogą pomóc starszemu pokoleniu?

Mówi się, że kto wcześnie wstaje, ten lepszy jest, ale późniejsze życie to często idealny moment, aby wybrać się na wymarzone wakacje. Niezależnie od tego, czy myślisz o rejsie, wakacjach pieszych czy kulturalnej przerwie w mieście, może się okazać, że podróżowanie w starszym wieku jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, niż sobie wyobrażałeś; w rzeczywistości, po prostu biorąc urlop, możesz czerpać liczne korzyści, w tym poprawę zdrowia psychicznego, fizycznego i poznawczego - ale dlaczego podróżowanie jest tak dobrze dopasowane do starszego pokolenia?

Doświadczenie i zainteresowania

Ponieważ osoby starsze mogą mieć więcej wolnego czasu i dochodów, emerytura jest często najlepszym momentem na dalsze odkrywanie swoich pasji i zainteresowań oraz osiąganie długo skrywanych celów i marzeń, niezależnie od tego, czy jest to spontaniczny wypad za morze, czy wymarzone wakacje, które były przygotowywane przez lata. Osoby starsze są również bardziej skłonne do podróżowania w pojedynkę, co ułatwia im realizację planu podróży dostosowanego do ich własnych upodobań - obecnie rejsy wycieczkowe i wypady do miast są najbardziej popularne wśród osób powyżej 65 roku życia.

Poprawa zdrowia psychicznego

Korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z wyjazdu na wakacje są liczne i dobrze udokumentowane, a dowodem na to jest prężnie rozwijająca się branża turystyki wellness. Podróżowanie w każdym wieku może zmniejszyć stres, depresję i samotność, poprawiając odporność i równowagę emocjonalną, a także zwiększając pewność siebie i poczucie własnej wartości. Mówi się również, że podróże zwiększają kreatywność i sprawiają, że ludzie czują się bardziej ogólnie szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia. Ponieważ podczas podróży zagranicznych istnieje większe prawdopodobieństwo regularnej interakcji i komunikacji z większą liczbą osób o podobnych poglądach niż w kraju, wakacje mogą zapewnić bardzo potrzebne odreagowanie społeczne dla wielu emerytów i starszych podróżników.

Lepsze zdrowie poznawcze

Niezależnie od tego, czy podróżujesz po kraju pociągiem, czy łapiesz lot za granicę, wakacje mogą zdziałać cuda dla poprawy zdrowia poznawczego. Kontakt z nowymi widokami, miejscami, twarzami, jedzeniem, kulturami, językami i doświadczeniami może stworzyć nowe ścieżki neuronowe i poprawić neuroplastyczność mózgu, potencjalnie zmniejszając tempo zanikania pamięci długoterminowej i utrzymując nasze umysły ostre i czujne w starszym wieku.

Poprawa zdrowia fizycznego

Oprócz korzyści psychicznych i poznawczych, wyjazd na wakacje może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia fizycznego, a nawet zwiększenia długości życia - podróżowanie może pomóc w utrzymaniu aktywności fizycznej, podczas gdy uczestnictwo w zajęciach takich jak pływanie i wycieczki z przewodnikiem może zwiększyć poziom sprawności fizycznej i utrzymać serce w ruchu. Mówi się nawet, że mężczyźni, którzy biorą coroczne urlopy, mają o 32% niższy wskaźnik zachorowań na choroby serca - ponieważ udowodniono, że branie urlopu zmniejsza poziom stresu, możesz zmniejszyć ryzyko chorób związanych ze stresem, takich jak zawały serca i udary mózgu w późniejszym okresie.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl