26 marca 2021 Udostępnij

Wschodnie zasady wellness, które musisz przyjąć już dziś!

Holendrzy mają Hygge, a Szwedzi Lagom - Skandynawowie z pewnością wiedzą co nieco na temat wellness. Jednak aby odkryć największych guru wellness, trzeba udać się dużo dalej na Wschód. Dla większości współczesnych Japończyków i Chińczyków starożytne tradycje i praktyki wellness ich przodków są tak zakorzenione w ich mentalności, że jest to po prostu sposób na życie. I jest to sposób myślenia, z którego wszyscy moglibyśmy skorzystać, przyjmując go. Jeśli czujesz się jak nowicjusz w dziedzinie wellness, nie martw się, ponieważ stworzyliśmy naszą listę najlepszych wschodnich zasad wellness, które sprawią, że poczujesz się jak Zen w mgnieniu oka.

Ikigai

Jest to zasada dla tych z nas, którzy poszukują naszego prawdziwego celu, naszego powodu do istnienia. Chodzi o czerpanie przyjemności z małych rzeczy, bycie zadowolonym, poczucie spełnienia w każdym elemencie naszego życia. Ikigai (wymawiane jako ick-ee-guy) to japońska koncepcja, która wymaga jedności czterech istotnych obszarów w życiu. Prawdziwy stan Ikigai można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie one połączą się i będą ze sobą harmonijnie współpracować.

OK brzmi dobrze, więc na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Aby odkryć swój osobisty stan Ikigai musisz być w stanie odpowiedzieć na następujące pytania: Czym się pasjonujesz? W jaki sposób możesz zmienić świat na lepsze? W czym jesteś dobry? Czy możesz sobie na to pozwolić? Wiem, że to dość głębokie pytania, ale o to w tym wszystkim chodzi. Mają one na celu skłonić cię do zatrzymania się, zastanowienia i zakwestionowania tego, czego chcesz od życia, coś w rodzaju wymyślenia swojego wielkiego planu na życie, jeśli chcesz. I to nie jest bardzo często, że pozwalamy sobie czas, aby odpowiedzieć na tego rodzaju pytania, bo zawsze jesteśmy tak zajęci złapany w przyziemnych spraw codziennych. Ale to poczucie własnej wartości i posiadania celu jest tak ważne dla naszego dobrego samopoczucia. To właśnie sprawia, że czujemy radość, że czujemy się włączeni, że czujemy się częścią większego obrazu, że daje nam wartość. Wyznacz sobie więc trochę czasu, aby zanotować odpowiedzi na te pytania i ponownie ocenić, gdzie się znajdujesz, aby choć trochę zbliżyć się do odnalezienia swojego Ikigai.

Nunchi

Pochodzące z Korei, Nunchi (wymawiane jako noon-chi) jest w zasadzie o osądzie. OK, więc prawdopodobnie nie jest to słowo, które kojarzy się z dobrym samopoczuciem, ale trzymaj się, a wszystko zostanie ujawnione. Dosłowne tłumaczenie Nunchi to "pomiar wzrokiem", czyli patrzenie na kogoś z góry i z dołu, aby go zmierzyć; aby go rozgryźć. I jakkolwiek osądzająco to brzmi, chodzi raczej o to, aby dowiedzieć się, jacy są ludzie, ocenić ich myśli i uczucia, aby zbudować zaufanie i dobrze na nich odpowiedzieć, niż o to, aby w pełni osądzać. Koreańczycy określają osobę bez Nunchi jako niezręczną społecznie; oznacza to zerowe umiejętności, niewygodne milczenie i całą masę spoconych dłoni. To jest przeciążenie lękowe i powinnam to wiedzieć, ponieważ jestem zdecydowanie jedną z osób niezręcznych społecznie. Jeśli jesteś wystarczająco szczęśliwy, aby mieć Nunchi już wtedy dobrze zrobione, ponieważ brzmi jak jesteś wygrywając w życiu. Wiesz jak reagować, kiedy się uśmiechnąć, kiedy zaoferować współczucie, kiedy być cicho, a kiedy się odezwać. Nie ma tej niezręczności, kiedy po raz pierwszy kogoś spotykasz, czy to w życiu osobistym czy zawodowym, podchodzisz do sytuacji z pewnością siebie i po prostu ją łapiesz. Nunchi to zdolność do uchwycenia sytuacji, rozważenia jej, przeanalizowania i odpowiedniego zareagowania. Jednakże, Nunchi to coś więcej, to również zaufanie i podążanie za swoim przeczuciem; wiara w siebie i swoje osądy. I oto mamy to, trafiliśmy w sedno wellness. Wiara w siebie; jedna z najwspanialszych zasad wellness.

Kakeibo

Japońska sztuka budżetowania, lub Kakeibo, aby nadać jej właściwą nazwę, nie brzmi jak Twoja przeciętna wschodnia zasada wellness, ale to jest budżetowanie jako forma sztuki. Nie ma nic z tego zbierania kopiejki w słoiku malarkey, to jest pełne na finansowym bullet journaling i wszyscy wiemy, że wszystko, co wiąże się z wykorzystaniem dziennika ma być dobre dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego! Zmartwienia związane z pieniędzmi są jednym z najczęstszych problemów powodujących stres i niszczących nasze zdrowie psychiczne. Kakeibo nie sprawi, że staniesz się bogatszy, nie pomoże Ci wygrać na loterii i nie wyczyści Twoich długów, ale pomoże Ci zyskać kontrolę i, miejmy nadzieję, złagodzić niektóre niepokoje. Bycie bardziej świadomym swoich pieniędzy wiąże się z planowaniem na przyszłość, śledzeniem wejść i wyjść, trzymaniem się budżetu i oszczędzaniem (jeśli możesz!). Prowadzenie dziennika pomaga wyczyścić sprawy z twojego umysłu i sprawia, że dużo łatwiej jest planować i dużo łatwiej jest się go trzymać. Pomyśl o tym jako o formie porządkowania umysłu, jeśli chcesz, a my myślimy, że jest to dokładnie ten rodzaj odnowy biologicznej, z którego wszyscy moglibyśmy skorzystać.

Shinrin Yoku

Wszyscy wiemy, jak dobre jest dla nas spędzanie czasu na świeżym powietrzu - te wszystkie dobre endorfiny i szansa na pozbycie się pajęczyn. Cóż, Japończycy mają na to słowo... pozwól nam przedstawić Ci Shinrin Yoku. Shinrin Yoku zostało stworzone w Japonii w latach 80-tych i koncentruje się na korzyściach płynących ze spędzania czasu w lesie, w otoczeniu drzew, oddychając naturą. Być może słyszałeś o leśnych kąpielach... to właśnie Shinrin Yoku. Aby prawidłowo wykonywać Shinrin Yoku musisz po pierwsze zostawić wszystkie rozpraszające rzeczy w domu; to obejmuje twój telefon, twoje dzieci, twoje zmartwienia, twoje problemy. Chodzi tu o uchwycenie chwili, doświadczenie radości z samego bycia. Bycia w pięknym, spokojnym otoczeniu, gdzie twoja głowa może być spokojna i czysta, a twoje ciało może się zresetować i odzyskać energię. Aby uzyskać najlepsze doświadczenie Shinrin Yoku wybierz pogodny dzień - nie musi być ciepło, ale najlepiej, żeby nie padało. Wędruj bez celu, bez celu. Zwróć uwagę na swoje zmysły. Wsłuchaj się w trzask gałązek pod stopami i śpiew ptaków nad głową. Poczuj otaczające Cię wilgotne, ziemiste zapachy. Zauważ, jak promienie słońca prześwitują przez liście (Japończycy mają na to słowo - Komorebi). Udowodniono, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu pomaga obniżyć ciśnienie krwi, redukuje stres, pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego i oczywiście przynosi wiele korzyści fizycznych. Wiem, że udanie się do lasu może nie być najłatwiejszą rzeczą na świecie, ale chodzi o to, aby wyjść na świeże powietrze, więc ostatecznie nie ma znaczenia, gdzie jesteś. Chodzi o znalezienie swojego szczęśliwego miejsca, swojego sanktuarium, swojego miejsca spokoju, gdziekolwiek by to nie było.

Wabi Sabi

Jest to moja ulubiona ze wszystkich wschodnich praktyk wellness, ponieważ koncentruje się wokół przekonania, że niedoskonałość jest tam, gdzie leży prawdziwe piękno, a ja jestem WSZYSTKIM za tym, aby ogarnąć to, co niedoskonałe! Wabi (czyli przemijające piękno) Sabi (czyli patrzenie przez pełne uznania oczy) jest tym, na co wszyscy czekaliśmy. To daje nam trochę luzu. Mówi nam, że jesteśmy wystarczająco dobrzy. I o mój Boże, jak my wszyscy potrzebujemy to usłyszeć, prawda? Ale nie chodzi tylko o to, jak postrzegamy siebie, ale także o rozpoznanie i docenienie rzeczy w naszym życiu, które być może nie zawsze idą zgodnie z planem. Zasadniczo chodzi o bycie wdzięcznym. Odnajdywanie radości w prostych rzeczach. Nauczenie się kochać wszystko, bez względu na to, jakie są tego wady. Ponieważ wszystko i wszyscy mają niedoskonałości w jakimś kształcie lub formie, ale kiedy zaczynamy postrzegać je nie jako niedoskonałości, ale jako cechy, rzeczy, które czynią nas wyjątkowymi, rzeczy, które czynią nas "nami", cóż, to jest właśnie Wabi Sabi.

Kintsugi

Ta sztuka bardzo ładnie nawiązuje do Wabi Sabi, ponieważ jest bardzo podobna w tym, że celebruje niedoskonałości, czyniąc je dobrymi. Kintsugi jest japońską sztuką polegającą na wykorzystaniu potłuczonej ceramiki i "naprawianiu" jej za pomocą stopu złota. Powstałe w ten sposób dzieło jest czymś niezwykle pięknym, ponieważ opowiada historię danego przedmiotu i działa jako metafora tego, że kiedyś był on zepsuty, ale ma siłę, by powstać i naprawić to, co wydaje się złe. Kintsugi przypomina nam, że jesteśmy odporni, że możemy stawić czoła życiowym wyzwaniom, bez względu na to, jakie one są. Przypomina nam, abyśmy byli akceptujący i życzliwi dla siebie; możemy przyjąć nasze linie, asymetrię, chwiejność, blizny, ponieważ są to znaki naszego życia, które mamy przed sobą. I być może bardziej niż czegokolwiek innego Kintsugi uczy nas, że hej, jeśli coś zepsujemy, to naprawdę nie jest koniec świata; rzeczy można naprawić. My możemy być naprawieni. Jutro jest zupełnie nowy dzień.

Yang Shen 2020 to nowa zasada wschodniego wellness, na którą zwróciliśmy uwagę, w postaci chińskiej praktyki Yang Shen.

Yang Shen tłumaczy się jako "pielęgnowanie życia" i polega na zrównoważeniu umysłu, ciała i duszy, aby osiągnąć ostateczny dobrostan. Tak, to jest matka wszystkich praktyk wellness! Teoria, która się za nią kryje, mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, który pomaga pielęgnować trzy elementy: umysł, ciało i duszę, jesteśmy w stanie idealnie zapobiec pewnym stanom zdrowia lub przynajmniej powstrzymać je na tak długo, jak to możliwe. Innymi słowy jest to mindfulness zdrowotny. Polega ona na słuchaniu naszego ciała, zwracaniu uwagi na komunikaty, które ono wysyła. Powinniśmy jeść tylko wtedy, kiedy jesteśmy głodni i przestać, kiedy jesteśmy syci. Powinniśmy szanować potrzebę dni odpoczynku, a jednocześnie zapewnić mu ruch, którego potrzebuje, by dalej pracować na miarę swoich możliwości. Powinniśmy napełniać go dobrem, dawać mu to, czego potrzebuje, aby się rozwijać, a także dostrzegać rzeczy, które dają mu radość. To samo można zastosować również do umysłu i duszy. Równowaga, to jest kluczowe słowo Yang Shen. Wszystko z umiarem i odrobina tego, na co masz ochotę, zawsze wyjdzie Ci na dobre. Długotrwałe zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie nie mogą być osiągnięte poprzez radykalne diety, niestrudzone reżimy fitness i niekończące się bullet journale. Jest to możliwe dzięki małym, prostym codziennym praktykom, które przynoszą nam chwile radości. Yang Shen uznaje te praktyki i uczy nas, aby stały się one codziennymi rytuałami, które mają tak samo ważne jak mycie zębów. 

Czujesz się teraz trochę lepiej?

Wiem, że tak. Samo czytanie o tych wschodnich zasadach wellness wystarczy, aby poczuć te pozytywne wibracje, prawda? Warto pamiętać, że nikt z nas nie jest doskonały, wszyscy jesteśmy w trakcie pracy, wszyscy musimy być bardziej uprzejmi, bardziej wyrozumiali, zarówno dla siebie, jak i dla innych. 

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl