25 grudnia 2022 Udostępnij

Niesamowite sposoby, w jakie herbata chroni zdrowie serca

Zdrowe serce może przedłużyć twoje życie - wynika z badań. Ponad 121 milionów Amerykanów żyje obecnie z jakąś formą choroby serca. Osobom tym zwykle zaleca się zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia i obniżenie poziomu stresu. Ale badania wykazały, że regularne picie herbaty może również przyczynić się do lepszego zdrowia serca. Dowiedzmy się, jak spożywanie herbaty może pomóc Twojemu sercu.

Co mówi nauka

Jedno z najsilniej wspierających herbatę badań przeprowadzono w Chinach w ciągu 22 lat. Wzięło w nim udział ponad 100 000 uczestników. Naukowcy stwierdzili, że picie więcej niż 3 filiżanek herbaty tygodniowo obniża ryzyko chorób układu krążenia o 20%. Spożywanie herbaty zmniejszało również ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 22%. Inne chińskie badanie obejmujące ponad 80 000 osób wykazało, że regularne picie herbaty zmniejszyło szansę na wystąpienie choroby sercowo-naczyniowej o 8%. Zauważono, że zielona herbata jest bardziej korzystna niż czarna.

Dobre herbaty dla serca

Istnieją setki rodzajów herbaty i niektóre z nich są lepsze dla serca niż inne. Zielona herbata jest dobrym wyborem, ponieważ badania wykazały, że rozbija ona płytki miażdżycowe, które mogą blokować serce. Picie 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie może również obniżyć ryzyko śmierci z powodu ataku serca o 26%. Inną dobrą opcją jest czarna herbata, ponieważ picie 3 filiżanek dziennie może obniżyć poziom trójglicerydów i poprawić poziom cholesterolu, z których oba są dobrą wiadomością dla serca. Fanów herbaty rumiankowej ucieszy wiadomość, że rozluźnia ona naczynia krwionośne, co pomoże spowolnić tętno i utrzymać ciśnienie krwi w ryzach. Oolong, hibiskus i czerwona herbata to tylko kilka innych herbat, które również mogą pomóc Twojemu sercu. Regularne picie różnych herbat może być dobrym rozwiązaniem. Możesz nawet zlecić wysyłkę różnych odmian bezpośrednio do domu. Zawierają one takie informacje jak idealny czas parzenia, który zapewni Ci najlepszy smak.

Jak herbata wpływa korzystnie na serce

Teraz wiesz, że herbata czyni cuda dla Twojego serca, prawdopodobnie chcesz się dowiedzieć, jak mu pomaga. Herbata jest bogata we flawonoidy i zawiera ich 172 mg na 235 ml herbaty. Flawonoidy są niezbędne, ponieważ zapobiegają tworzeniu się zakrzepów krwi. Odgrywają również rolę w obniżaniu złego cholesterolu i zapobieganiu stanom zapalnym. Herbata zawiera również przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze są potrzebne do powstrzymania cholesterolu przed przekształceniem się w blaszki, które wiążą się z tętnicami. Obniżenie poziomu cholesterolu to kolejna ważna rola, jaką odgrywa herbata w utrzymaniu zdrowego serca. Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Naukowcy donoszą, że herbata (zwłaszcza zielona) obniża poziom cholesterolu LDL, który jest znany jako "zły cholesterol".

Zdrowe serce jest kluczem do długiego i szczęśliwego życia. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie serca w dobrej kondycji, a herbata powinna odgrywać w tym istotną rolę.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl