14 sierpnia 2021 Udostępnij

7 sposobów na nauczenie dzieci o Ableizmie

Podczas gdy możesz być zaznajomiony z niepełnosprawnością i aktywizmem na rzecz sprawiedliwości społecznej, możesz nie wiedzieć zbyt wiele o ableizmie i o tym, jak edukować w tym zakresie. Ableizm definiuje się jako dyskryminację i uprzedzenia społeczne wobec osób niepełnosprawnych, oparte na przekonaniu o wyższości typowych zdolności. Uprzedzenia te mogą być skierowane zarówno do osób z niepełnosprawnością umysłową, jak i fizyczną. Jest wiele powodów, dla których warto uczyć swoje dzieci o ableizmie - niezależnie od tego, czy Ty, ktoś z Twojej rodziny, czy nawet Twoje dziecko jest niepełnosprawne, warto uczyć rodzinę o najlepszych sposobach zauważania i zwalczania ableizmu, kiedy tylko się go zauważy.

Choć ableizm może przybierać różne formy, istnieje wiele sposobów, by uczyć dzieci na ten temat, tak by były przygotowane na włączanie innych i walkę o własne włączenie w różne przestrzenie. Choć każda szkoła, miejsce pracy, opieka dzienna, dalsza rodzina i krąg przyjaciół są inne, możesz wykorzystać umiejętności, które ćwiczysz w domu ze swoimi dziećmi i ostatecznie stworzyć dla nich lepsze środowisko. Zwalczanie ableizmu jest tylko jedną z części tworzenia świata równości dla wszystkich, a ty i twoje dzieci macie szansę być częścią tego procesu.

1. Stwórz integracyjne gospodarstwo domowe

Inkluzywność zaczyna się w domu, a to oznacza uczenie dzieci o inkluzywności poprzez własne działania i zachowania w domu. Działania tak proste, jak odrzucanie pomysłów tłumu, zapraszanie różnych ludzi z różnymi doświadczeniami życiowymi, mogą narazić Twoje dzieci na kontakt z różnymi ludźmi, możliwościami i pomysłami, a to może stworzyć podstawy dla ideologii anty-ableistycznej, gdy Twoje dzieci będą się uczyć i wzrastać w świecie.

2. Wspólnie walczcie o ułatwienia

Jedną z najważniejszych części walki z ableizmem jest walka z systemami, które utrzymują go na większą skalę. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest niepełnosprawne, czy też ma przyjaciela lub bliską osobę niepełnosprawną, zaangażowanie się w pomoc w uzyskaniu niezbędnych ułatwień może być dla niego wspaniałym narzędziem nauki. Czy jest to pomoc w uzyskaniu przedłużonego czasu na testach w szkole dla kogoś z zaburzeniami uczenia się, czy pomoc w ułatwieniu mobilności poprzez narzędzia takie jak rampy i pomoce do poruszania się, praca na rzecz dostosowania jest częścią pracy na rzecz równości.

3. Skup się na podobieństwach, nie na różnicach

To może być ważny element uczenia się o wszystkich, którzy różnią się od ciebie i twojej rodziny, i ma to szczególne zastosowanie, jeśli chodzi o świadomość niepełnosprawności. Skupianie się na tym, w jaki sposób ludzie są podobni, a nie różni, może nie tylko zwalczać ableizm, ale także zachęcać do przyjaźni i socjalizacji między ludźmi z różnych środowisk.

4. Wyjaśniaj używając faktów

Dzieci mogą mieć pewne ciekawostki na temat niepełnosprawności i choć może być kuszące, by o nich nie mówić, to jednak szczere przedstawianie informacji może pomóc dzieciom lepiej poznać potrzeby innych, a w efekcie doprowadzić do bardziej efektywnej sojuszniczej postawy. Wyjaśnianie informacji za pomocą faktów może mieć duże znaczenie, ponieważ może pomóc dzieciom w kształceniu się i poszerzaniu wiedzy o osobach z ich otoczenia.

5. Pozwalaj na pytania

Podobnie jak w poprzednim punkcie, Twoje dzieci prawdopodobnie będą miały kilka pytań - nie tylko na temat niepełnosprawności, ale także na temat ableizmu. Zwłaszcza jeśli sam masz niepełnosprawne dzieci lub bliską ci osobę niepełnosprawną, może być ci trudno pogodzić się z myślą, że ktoś może osądzać innych za coś, na co nie mają wpływu. Chociaż czasami może to być trudne, postaraj się odpowiedzieć na ich pytania najlepiej jak potrafisz, używając języka odpowiedniego do wieku. W ostatecznym rozrachunku pomoże to twoim dzieciom stać się lepiej poinformowanymi.

6. Używaj znanych przykładów

Podobnie jak wiele innych rzeczy, niepełnosprawność to spektrum, co oznacza, że niektóre rodzaje niepełnosprawności wymagają wiele uwagi i troski, podczas gdy inne są mniej widoczne - często nazywane są z tego powodu "niewidzialnymi niepełnosprawnościami" lub "niewidzialnymi chorobami". Rozmawiając o niepełnosprawności i ableizmie, warto zacząć od przykładów, które są już znane w twojej rodzinie

7. Zachęcaj do empatii

Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc dzieciom zrozumieć niepełnosprawność i zwalczać ableizm, jest zachęcanie do empatii, nawet od najmłodszych lat. Często luka w empatii jest tym, co tworzy problemy takie jak ableizm w pierwszej kolejności - możesz nawet wykorzystać to jako część dyskusji z nimi na temat ableizmu, kiedy będą na to gotowe. Empatia polega na postawieniu się w sytuacji innej osoby, aby zrozumieć, co ona czuje, a kiedy dzieci nauczą się robić to dla innych, może to stać się konsekwentną praktyką w całym ich życiu.

Nauczanie dzieci na temat ableizmu

Nauczanie dzieci o wszelkiego rodzaju dyskryminacji czy nierówności jest z pewnością trudne. Jednak bez względu na to, czy ktoś z Twojego otoczenia jest niepełnosprawny, czy sam jest niepełnosprawny, upewnienie się, że są one poinformowane i wyedukowane może być narzędziem, z którego będą korzystać przez całe życie. W ten sposób mogą stać się lepszymi adwokatami dla siebie, swoich bliskich, a nawet tych, których nie znają. Poprzez empatię, integrację i edukację, Twoje dzieci mogą zwalczać ableizm wszędzie.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl