30 maja 2023 Udostępnij

Dobry wiek: Wskazówki, jak cieszyć się zdrowszym i dłuższym życiem

Wraz z wiekiem zarówno nasze ciało, jak i umysł ulegają wielu nieodwracalnym zmianom. I chociaż nie ma lekarstwa na starzenie się, istnieje wiele skutecznych sztuczek, które mogą pomóc nam zarządzać naszym zdrowiem i utrzymać przyzwoitą jakość życia w miarę starzenia się, aby umożliwić nam dobre starzenie się.

Zdrowe starzenie się nie jest czymś nieosiągalnym. Istnieją wspaniałe działania psychospołeczne, które, jak udowodniono, pomagają seniorom prowadzić niezależne i satysfakcjonujące życie bez bólu i emocjonalnego dyskomfortu. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć się na nowe możliwości i podjąć zarówno fizyczne, jak i psychiczne wyzwania, które mogą pojawić się na Twojej drodze.

Poniżej znajduje się kilka prostych, ale skutecznych kroków, które możesz podjąć, aby pozostać bystrym, aktywnym i pewnym siebie, dołączając do grona starzejącej się populacji.

Ruszaj się

Bóle, zmęczenie i niezdolność do wykonywania forsownych ćwiczeń są naturalnymi towarzyszami starzenia się. Jednak poddanie się bezwładności i bierności jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest dożycie późnej starości.

Ci, którzy ćwiczą regularnie, mają tendencję do dłuższego i lepszego życia. To dobrze znany fakt. Miłośnicy sportu rzadziej cierpią z powodu przewlekłego bólu, niepełnosprawności, otyłości, obniżonego nastroju i depresji. Aktywność fizyczna nie tylko przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia, ale także pomaga utrzymać regularne kontakty społeczne, co jest również korzystne dla zdrowia psychicznego. Nie pomijaj więc rutyny na siłowni ani nie rezygnuj z treningów z powodu zaawansowanego wieku.

Nie rezygnuj z życia miłosnego

Pragnienie angażowania się w aktywność seksualną może zmniejszać się wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że musisz porzucić seks w późniejszym życiu.

Zmiany w pożądaniu seksualnym, niskie libido i problemy z podnieceniem mogą mieć swoje korzenie w chorobach przewlekłych, zaburzeniach psychicznych i/lub niezrównoważonym poziomie hormonów. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie seksualne i mieć dostęp do odpowiednich zasobów, które pomogą zoptymalizować je w przyszłości. Możesz zacząć już teraz, odwiedzając dedykowany portal zdrowia seksualnego pod adresem nowgreenhealth24x7.com.

Nigdy nie powinieneś być powściągliwy w kwestii swoich zmagań seksualnych. Wyrażaj i omawiaj swoje obawy zarówno z lekarzem, jak i partnerem. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie zająć się swoimi problemami w odpowiednim czasie. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie otwartego dialogu z lekarzem rodzinnym i poproszenie o profesjonalną pomoc, jeśli uważasz, że twoje zdrowie seksualne się pogarsza. To z pewnością pomoże ci cieszyć się swoją seksualnością i intymnymi relacjami, gdy wejdziesz w późniejsze lata.

Dokonuj mądrych wyborów żywieniowych

W starszym wieku organizm może potrzebować różnych składników odżywczych, witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania. Twoim zadaniem jest upewnienie się, że organizm otrzymuje je w wystarczających ilościach.

Jeśli nie cierpisz na żadne przewlekłe schorzenia, a lekarz nie zalecił żadnej specjalnej diety, włącz do swojej diety więcej pokarmów bogatych w białko. Upewnij się, że na Twoim talerzu znajduje się więcej chudego mięsa, drobiu, ryb i owoców morza i oszczędzaj na produktach mlecznych. Witaminy i suplementy diety również mogą być cennym uzupełnieniem głównej diety, jeśli są mądrze dobrane i przyjmowane.

Postaw na dietę niskosodową, jeśli chcesz utrzymać wysokie ciśnienie krwi, otyłość i choroby serca na dystans. W połączeniu z preferowanym śródziemnomorskim wzorcem żywieniowym, który kładzie nacisk na świeże produkty, owoce morza i produkty pełnoziarniste, dieta niskosodowa może pomóc usunąć z diety niezdrowe pokarmy bez utraty niezbędnych składników odżywczych.

Rzuć palenie

Nawet młody organizm może cierpieć z powodu negatywnych skutków palenia, a co dopiero jego starzejący się odpowiednik. Nawet jeśli paliłeś przez całe życie, możesz drastycznie poprawić swoje zdrowie, rzucając palenie już teraz. Pomimo tego, że jest to trudny nawyk do rzucenia, powinieneś starać się palić mniej papierosów każdego dnia i stopniowo zmniejszać ilość nikotyny. Nikotynowe terapie zastępcze w postaci pastylek do ssania, plastrów lub gum do żucia mogą również znacznie pomóc w odzwyczajeniu palaczy od tytoniu. Rzucenie szkodliwego nałogu w każdym wieku pomoże ci poprawić krążenie krwi, wytrzymałość, pojemność płuc, zmysł smaku i węchu, zdrowie seksualne i nie tylko. Nie wahaj się więc zwiększyć swoich szans na zdrowe i szczęśliwe starzenie się, rzucając papierosy już dziś.

Spróbuj czegoś nowego i podejmuj wyzwania umysłowe

Jeśli uważasz, że angażowanie się w nowe aktywności w starszym wieku to strata czasu, pomyśl jeszcze raz. Badania wskazują, że seniorzy, którzy podejmują wyzwania umysłowe i ćwiczą swój mózg, są mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera lub innych rodzajów demencji. Starsi dorośli mogą poprawić swoją pamięć, zwiększyć moc mózgu i wzbogacić słownictwo, jeśli regularnie rozwiązują krzyżówki i grają w inne gry umysłowe, które stanowią doskonałe źródło ciągłych wyzwań umysłowych.

Uczenie się nowych umiejętności i angażowanie się w stymulujące umysł zajęcia to świetny sposób na zachowanie ostrości i zwiększenie szerokiej gamy zdolności poznawczych w starszym wieku. Dlaczego więc nie rozpocząć nauki gry na instrumencie muzycznym, nie opanować sztuki wystąpień publicznych lub edycji zdjęć? Nigdy nie jest za późno na naukę i stawanie się lepszą wersją siebie, nawet w wieku 90 lat.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl