19 stycznia 2021 Udostępnij

Sposoby oszczędzania pieniędzy, gdy masz przewlekłą chorobę

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że trudno jest przetrwać i rozwijać się w dzisiejszych czasach. Tysiąclecia zmagają się z marnym 3% całkowitego bogactwa Stanów Zjednoczonych, mieszkalnictwo jest kosztowną propozycją, opieka zdrowotna jest niezwykle kosztowna, a płace pozostają, ogólnie rzecz biorąc, w stagnacji. Na domiar złego, koronaawirus wysłał i tak już drażniącą gospodarkę w wir ekonomiczny.

Walki te są wspólne dla wszystkich i różnorodne. Jest jednak jedna grupa ludzi, którym obecny klimat po prostu dodaje ekonomicznej zniewagi do urazu: ci, którzy żyją z przewlekłą chorobą.

Finansowy ciężar życia z przewlekłą chorobą

Oszałamiające 117 milionów amerykańskich dorosłych żyje z przewlekłą chorobą. Mogą one mieć charakter psychiczny lub fizyczny i składać się z takich chorób i sch orzeń jak:

 • Astma
 • Rak
 • Cukrzyca
 • Choroba serca.
 • Lou Gehrig's Disease (ALS).
 • Otyłość .
 • Artretyzm
 • Choroba Alzheimera.

Lista idzie dalej. Badania wykazały, że szokujące 90% rocznych wydatków na opiekę zdrowotną w kraju przeznacza się na osoby z chorobami przewlekłymi i psychicznymi. 90%. Wpuśćcie to na chwilę. Biorąc pod uwagę fakt, że wydatki na opiekę zdrowotną wyniosły 3,6 biliona w samym 2018 roku, na wynos.

Przeciętnie, przewlekłe, niezakaźne choroby, takie jak cukrzyca, kosztują tysiące dolarów rocznie na osobę. Na przykład, zarządzanie cukrzycą kosztuje od 3 219 do 4 674 dolarów rocznie. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) kosztuje około 3,968-6,491 dolarów rocznie. Nawet wspólna walka z astmą może wynosić ponad 3 000 dolarów rocznie.

Gdy weźmie się pod uwagę takie warunki jak niewydolność serca, schizofrenia i rak, koszty rosną w dziesiątki tysięcy dolarów, rocznie mówiąc.

Chodzi o to, że opieka zdrowotna może pochłonąć ogromną część twojego budżetu, jeśli starasz się żyć z przewlekłą chorobą.

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy przy radzeniu sobie z przewlekłą chorobą

Choć nie ma wątpliwości, że powracająca troska o zdrowie może być ciosem dla twojego konta bankowego, nie oznacza to, że musisz pogodzić się ze swoim losem finansowym. Poniżej znajdują się sugestie dotyczące kilku sposobów walki z kosztami przewlekłej choroby na małe i proste, ale skuteczne sposoby.

Postępuj zgodnie z podstawowymi zasadami budżetowania

Może wydawać się to oczywiste, ale pierwszą rzeczą, jaką chcesz zrobić, to upewnić się, że trzymasz się rozsądnego budżetu. To obejmuje:

 • Stworzenie dokładnego budżetu z uwzględnieniem wszystkich przychodów, wydatków i oszczędności.
 • Stworzenie funduszu awaryjnego, aby uniknąć konieczności pożyczania pieniędzy w przyszłości.
 • Zmniejszenie oczywistych wydatków, takich jak wydatki na wyżywienie i zużycie energii elektrycznej.

Oczywiście, tworzenie budżetu i oszczędzanie na deszczowy dzień to dość standardowe, sztywne sugestie - i często po prostu nie wystarczają, aby przeciwdziałać obciążeniom wynikającym z nienormalnie wysokich kosztów opieki zdrowotnej.

Na szczęście istnieje kilka innych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, które niekoniecznie są na wyciągnięcie ręki, gdy budżet jest ustalany z góry.

Trzymaj się swojego zdrowia

Jeśli już zmagasz się z przewlekłą chorobą, możesz być kuszony, aby uznać swoje zdrowie za przegraną sprawę. Twoja sytuacja powinna jednak sprawić, że ogólny stan Twojego zdrowia i samopoczucie staną się ważniejsze niż kiedykolwiek. Pracując nad zminimalizowaniem skutków choroby przewlekłej, pamiętaj również o tym:

 • Poprawić swoje zdrowie poprzez zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne i przyjmowanie witamin i minerałów.
 • Upewnij się, że śpisz w odpowiedniej ilości każdej nocy.
 • Utrzymuj dobrą postawę ciała, regularnie myj zęby i generalnie dbaj o te części ciała, które nadal dobrze funkcjonują.

Nadążając za swoim zdrowiem, unikasz wszelkich dodatkowych wydatków związanych ze zdrowiem, których można łatwo uniknąć.

Inwestuj mądrze

Choroba, nawet wieczysta, nie powinna powstrzymywać cię przed sukcesem finansowym. Wręcz przeciwnie, ważne jest odrobienie pracy domowej, a następnie odważne inwestowanie. Jednak nawet w swoich inwestycjach mądrze jest rozważyć każdy wydatek i szukać sposobów, aby uczynić go jak najbardziej efektywnym, np:

 • Zakup domu z budżetem, sumując to, na co cię stać, omawiając umowy z kredytodawcami i szukając programów rządowych, które mogłyby ci pomóc.
 • Korzystanie z dopasowanych do pracodawcy inwestycji emerytalnych.
 • Modernizacja inwestycji, takich jak wynajem domu, w skuteczny, przystępny sposób - na przykład poprzez zmianę sprzętu lub użycie naklejek na płytki - która nie zaszkodzi Twoim obecnym finansom.

Aktywne, a jednocześnie mądre inwestowanie - nawet jeśli żonglujesz przewlekłą chorobą - to najlepszy sposób, aby zarówno pokonać pesymistyczne nastawienie finansowe, jak i uniknąć wpadnięcia w cykl finansowego i psychicznego ubóstwa.

Hold Them Liable

Jeśli Twoje przewlekłe schorzenie zostało spowodowane czyimś zaniedbaniem lub niekompetencją, możesz złożyć przeciwko niemu roszczenie o odszkodowanie, aby uzyskać to, co należy do Ciebie. Na przykład, jeśli potrzebujesz stałej terapii, leków i czasu wolnego od pracy, możesz poprosić adwokata, aby zmusił osoby odpowiedzialne za Twoją chorobę do poniesienia wydatków i utraconych dochodów.

Ofiary mezotelioma związanego z azbestem (i innych niszczących nowotworów) powinny otrzymać profesjonalną pomoc, jeśli ich pracodawca wiedział o niebezpiecznych skutkach działania azbestu, ale nie podjął wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa i nie poinformował swoich pracowników o ryzyku.

Finansowy rozwój z przewlekłą chorobą

Od podstawowego budżetowania do inwestowania z troską, istnieje wiele różnych sposobów na rozwój finansowy, nawet jeśli masz przewlekłą chorobę do rozważenia. Ważne jest, aby utrzymywać pozytywne nastawienie, które jest wdzięczne za to, co masz i na tyle odważne, aby podjąć każde wyzwanie z odwagą. Tylko wtedy za każdym razem możesz znaleźć swój najlepszy scenariusz finansowy.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl