1 grudnia 2023 Udostępnij

5 wskazówek dotyczących prowadzenia aktywnego trybu życia

Utrzymanie aktywnego stylu życia w erze cyfrowej może być zniechęcające, twierdzi dr Daniel Gusberti, ekspert w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Wraz z pojawieniem się technologii, łatwo jest zostać zalanym przez media społecznościowe, pracę i siedzący tryb życia. Wyzwania te wyjaśniają, dlaczego miliony ludzi na całym świecie walczą z chorobami przewlekłymi, takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Na tym blogu omówimy pięć podstawowych sposobów, które pomogą każdemu utrzymać aktywny tryb życia i zachować formę.

Ćwiczenie zdrowych nawyków żywieniowych

Dr Daniel Gusberti radzi ludziom, aby mieli regularne zdrowe nawyki żywieniowe w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby długoterminowe. Ze względu na nasze napięte harmonogramy, łatwo jest spożywać niezdrową żywność z powodu braku czasu. Jedną z metod jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem i włączanie do nich odpowiednich porcji owoców i warzyw. Podczas gotowania można używać zdrowych tłuszczów z umiarem, aby obniżyć poziom cholesterolu

Możesz robić zakupy hurtowe i konserwować żywność, aby zrekompensować sobie pracowite dni. Korzystaj z sezonowych produktów spożywczych i owoców, ponieważ mają one dobrą wartość odżywczą. Jeśli chcesz coś przekąsić, możesz zjeść owoc zamiast ciastka itp.

Unikaj niezdrowych nawyków, takich jak palenie i picie alkoholu. Palenie jest główną przyczyną raka płuc.

Ruszaj się

Ruch nie musi być intensywny i żmudny. Możesz wybrać rodzaj ruchu, na jaki masz ochotę. Joga, jazda na rowerze, spacery i chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy to fantastyczne rodzaje ruchu, które można wdrożyć. Chodzi o to, aby poruszać się, aby zwiększyć tętno i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Pomaga to również zachować formę, zmniejszając tym samym ryzyko otyłości.

Pij bezpieczną wodę

Picie wody przynosi mnóstwo korzyści. Nasze ciała potrzebują wody, aby dobrze funkcjonować, zauważa dr Daniel Gusberti. Kiedy dobrze się nawadniasz, Twój mózg pozostaje aktywny. W ten sposób lepiej śpisz i kontynuujesz codzienne czynności bez uczucia zmęczenia i wyczerpania.

Poddawaj się badaniom kontrolnym

Najlepszym sposobem na powstrzymanie każdej choroby jest wczesna diagnoza. Regularne badania kontrolne dają ci swobodę wczesnego podjęcia leczenia. Częstotliwość badań kontrolnych zależy od twojej grupy wiekowej. Zawsze jednak możesz zasięgnąć porady lekarza, jeśli poczujesz się źle przed datą badania.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Według dr Daniela Gusbertiego, aby zachować zdrowie psychiczne

  • Poświęć czas na czynności, które lubisz
  • Porozmawiaj z kimś, gdy czujesz się przytłoczony
  • Rozważ relaksujące zajęcia, takie jak medytacja i joga.
  • Unikaj używania substancji chemicznych do radzenia sobie, np. alkoholu lub innych narkotyków.

Wnioski

Utrzymanie zdrowego stylu życia jest często zdroworozsądkowe. Podejmowanie dobrych decyzji dotyczących dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego teraz może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym w dłuższej perspektywie.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl