29 sierpnia 2021 Udostępnij

Jak uczyć dzieci o zdrowym, zrównoważonym odżywianiu

Większość rodziców martwi się o zdrowie i dobre samopoczucie swoich dzieci. Zdrowe i zrównoważone odżywianie znacząco przyczynia się do optymalnego rozwoju dziecka, a uczenie dzieci ekologicznego odżywiania może zapewnić przyjęcie zdrowych zachowań przez całe życie.

Dzieci mają inne globalne perspektywy niż dorośli. Najlepiej byłoby, gdybyście dostosowali lekcje zrównoważonego rozwoju do ich etapu rozwoju.

Rozmowa o zrównoważonym rozwoju

Zrównoważony rozwój środowiska polega na zapobieganiu wyczerpywania się zasobów naturalnych. Możesz pomóc dzieciom zrozumieć tę koncepcję, odnosząc ją do codziennych czynności, np. opisując ją w odniesieniu do kwiatów na polu. Możesz zerwać je wszystkie i zrobić bukiety dla przyjaciół i rodziny, ale nie zostanie nic dla pszczół do zapylania ani dla motyli do odpoczynku. Zamiast tego możesz zerwać jeden kwiat lub kilka i zastąpić zniszczenia sadząc nasiona.

Zakładanie domowego ogródka może pomóc dzieciom zrozumieć cykl życia owoców i warzyw. Pozwala im to również zrozumieć źródło pochodzenia ich pożywienia i zachęca do zdrowszego odżywiania się. Jedząc domową żywność, omów znaczenie zdrowej konsumpcji.

Nieprzetworzona żywność ma więcej składników odżywczych, a mniej cukru, tłuszczu i sodu. Zdrowe odżywianie pomaga dzieciom rozwijać mocne kości i mięśnie, co pozwala im angażować się w aktywność fizyczną. Przetworzona żywność jest również trudniejsza do strawienia, co powoduje częstsze bóle brzucha.

Na szczęście uczenie dzieci o zdrowym i zrównoważonym odżywianiu może zwiększyć ich kontakt z bezpieczną i zbilansowaną dietą. W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci mogą mieć mniejszą percepcję świata, co sprawia, że trudno jest im zrozumieć pozyskiwanie, transport i eksploatację. Możesz wykorzystać przyjazne dzieciom metody, aby pomóc im poznać ekologiczne nawyki konsumpcyjne.

Bądź detektywem od opakowań żywności

Aktywnością, która pomaga dzieciom zrozumieć zasady zrównoważonego rozwoju, jest zabawa w detektywa od opakowań. Możesz zebrać w sklepie lub w swojej szafce kilka zapakowanych produktów spożywczych. Poproś dzieci, aby posortowały produkty na kupki przyjazne i niezrównoważone.

Różne etykiety oznaczają działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Produkty ekologiczne, zatwierdzone przez Animal Welfare Approved, Non-GMO Project, Soil Association i Rainforest Alliance posiadają certyfikaty świadczące o ochronie środowiska. Ograniczają one eksploatację wody i ziemi oraz szkodliwe środki konserwujące.

Możesz również uczyć dzieci o wpływie samego opakowania. Plastik jednorazowego użytku może trafić na wysypiska śmieci lub do oceanu, powodując degradację środowiska. Pomóż dzieciom rozpoznać symbol recyklingu na opakowaniach i naucz je prawidłowo wyrzucać produkty do niebieskiego kosza.

Uprawiaj w domu

Możesz przenieść lekcje zrównoważonego rozwoju na swoje podwórko, instalując kurnik. Jajka z domowej hodowli są zdrowe i przyjazne dla środowiska. Zawierają 13% niezbędnego dziennego zapotrzebowania na białko. Jaja zawierają również różne witaminy, w tym B5, 12 i 2.

Tworzenie monokulturowego ogrodu może dodatkowo uczyć maluchy o wzroście i rozwoju roślin. Monokultura umieszcza zgodne owoce i warzywa w jednej linii, optymalizując cykl wzrostu każdej rośliny. Ogródki przydomowe pokazują, jak ważny jest funkcjonujący ekosystem.

Mierzenie śladu stopy

Kolejnym zabawnym zajęciem związanym ze zrównoważonym rozwojem jest mierzenie śladu stopy. Śledzenie cyklu życia ciasteczka może pokazać, ile wody i energii potrzeba do jego uprawy, produkcji i dystrybucji. Ślad, jaki pozostawiają niektóre naturalne produkty żywnościowe, może cię zaskoczyć.

Awokado to pyszne owoce bogate w zdrowe tłuszcze i witaminę C. Niestety, nie są one zrównoważone ze względu na duży ślad wodny. Drzewo awokado zużywa ponad 46 galonów wody dziennie w okresie letnim.

Podobnie, niektóre z naszych ulubionych potraw mają duży ślad węglowy. Wołowina jest notorycznym trucicielem gazów cieplarnianych, przyczyniającym się do wzrostu temperatury na świecie. Jeden hamburger emituje ponad 14,8 funta metanu.

Ty i Twoje dziecko możecie zbadać cały cykl życia produktu, który znajduje się na ich talerzu. Dowiedz się, jak duży jest jego ślad wodny i węglowy. Jeśli żywność jest niezrównoważona, możecie przeprowadzić burzę mózgów na temat sposobów zmniejszenia zużycia wody i energii.

Komunikacja jest kluczem

Im więcej będziesz rozmawiać z dziećmi o zdrowym i zrównoważonym odżywianiu, tym większe zrozumienie zdobędą. Zaangażuj się w dwustronne rozmowy, odpowiadając na wszelkie pytania dziecka. Nauka złożonych globalnych ideologii jest trudna dla każdego, więc bądź cierpliwy dla swoich dzieci i miej współczucie dla tego procesu.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl