28 września 2022 Udostępnij

Niezbędne nawyki pielęgnacyjne dla skóry wrażliwej

Wrażliwa skóra to coś więcej niż tylko problem kosmetyczny. Ludzie, którzy cierpią z powodu wrażliwości skóry, często walczą o znalezienie produktów do makijażu i pielęgnacji skóry, które pomogą im czuć się dobrze ze sobą i swoją skórą, nie powodując bólu i podrażnień. Jak na ironię, posiadanie wrażliwej skóry może utrudnić jej ochronę przed zewnętrznymi źródłami, na które prawdopodobnie jesteś już bardziej wrażliwa.

Dla wielu osób walka z wrażliwą skórą wydaje się być niekończącym się przedsięwzięciem. Dlatego też zasięgnęliśmy informacji z wiarygodnych źródeł, aby podpowiedzieć Ci, jak poradzić sobie z pielęgnacją skóry wrażliwej. Sprawdź ich wskazówki dotyczące podstawowych nawyków pielęgnacyjnych dla skóry wrażliwej!

Testuj wszystko na miejscu

Jeśli masz wrażliwą skórę, prawdopodobnie doświadczyłaś wielu podrażnień spowodowanych produktami, które po prostu się u Ciebie nie sprawdziły. Zamiast spędzać całe dnie na usuwaniu wyprysków, wysypki lub łuszczącej się skóry po produktach, które spowodowały podrażnienia, powinnaś przetestować je przed zastosowaniem na dużej powierzchni ciała.

"Dobrze przetestuj produkt przed jego użyciem" - mówi Rachel Roff, założycielka i dyrektor generalna Urban Skin Rx. "Dotyczy to każdego produktu, który nakładasz na skórę - nie tylko produktów do twarzy. Sprawdź filtry przeciwsłoneczne, spraye na owady, balsamy i mydła przed użyciem ich na całej twarzy lub ciele. Najpierw wykonaj test w mało widocznym miejscu (np. za uchem). Odczekaj 24 godziny, a następnie wykonaj mały test na twarzy lub ciele w miejscu, w którym planujesz użyć produktu i odczekaj kolejne 24 godziny. Może się to wydawać żmudnym procesem, zwłaszcza jeśli jesteś podekscytowana nowym produktem, który właśnie kupiłaś, ale może Cię to uchronić przed bolesnym lub drażniącym doświadczeniem."

Nie przesadzaj

Chociaż może się wydawać, że częste mycie i złuszczanie skóry w celu usunięcia makijażu lub innych produktów może pomóc Twojej skórze, w rzeczywistości możesz pogorszyć sytuację. Unikaj złuszczania częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu i trzymaj się mycia twarzy rano i wieczorem delikatnym środkiem oczyszczającym przez resztę tygodnia.

"Złuszczanie może brzmieć jak świetny sposób na upewnienie się, że usuwasz wszystkie potencjalne czynniki drażniące, ale w rzeczywistości sprawi, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na produkty, których używasz" - mówi Stephanie Venn-Watson, dyrektor generalny Seraphina Therapeutics. "Środki złuszczające są bardzo ścierne i usuwają nie tylko produkty, ale zewnętrzną warstwę martwego naskórka wraz z naturalnymi olejkami, które produkuje Twoja skóra. Jeśli zbyt często usuwasz te bariery poprzez nadmierne mycie i złuszczanie, zasadniczo ścierasz skórę, wysuszasz ją i sprawiasz, że staje się niezwykle wrażliwa - nawet na produkty, które wcześniej Ci nie przeszkadzały."

Używaj środków oczyszczających, a nie mydeł

Czy wiesz, że istnieje różnica między środkami czyszczącymi a mydłami? Dla osób o wrażliwej skórze może to mieć ogromne znaczenie! Mydła są wykonane z gliceryny lub podobnych produktów, które mogą wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę.

"Szukaj delikatnych środków czyszczących", mówi Miles Beckett, dyrektor generalny i współzałożyciel Flossy. "Nie musisz używać mydła, aby oczyścić swoją skórę. Środki czyszczące bez środków złuszczających, kwasów, mydła lub substancji zapachowych to najlepsze opcje dla osób o wrażliwej skórze. Te środki czyszczące mają na celu pomóc w usunięciu zanieczyszczeń i makijażu bez pozbawiania skóry wszystkich naturalnych olejków i barier ochronnych."

Naturalne i bezpieczne

Istnieje błędne przekonanie, że produkty naturalne są delikatniejsze dla skóry. Choć powinnaś szukać produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej o jak najmniejszej liczbie składników, istnieją produkty "naturalne" lub "organiczne", które mogą podrażnić Twoją skórę tak samo, jak ostre środki chemiczne. Ponieważ są to naturalnie występujące oleje i materiały, często istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych. Rozmowa z lekarzem lub dermatologiem na temat używanych przez Ciebie produktów do pielęgnacji skóry jest często doskonałym punktem wyjścia, jeśli próbujesz stworzyć nowe nawyki pielęgnacyjne.

"To może cię zaskoczyć, ale olejki eteryczne mogą być w rzeczywistości naprawdę szkodliwe dla wrażliwej skóry" - mówi dr Michael Green, główny lekarz w Winona. "Olejki cytrusowe, takie jak pomarańczowy, cytrynowy i grejpfrutowy, są często stosowane w mydłach i środkach czyszczących ze względu na ich świeży zapach, ale są one bardzo reaktywne na światło słoneczne i mogą powodować oparzenia i podrażnienia wiele godzin po użyciu produktu. Dodatkowo, popularne olejki eteryczne, takie jak z drzewa herbacianego, lawendy, bergamotki i rumianku, mogą powodować intensywne reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze. Wydaje się to oczywiste, ale czasami najlepsze produkty dla osób o wrażliwej skórze nie zawierają w ogóle naturalnych składników."

Bierz szybkie, ciepłe prysznice

Chociaż gorący prysznic może być niesamowitym uczuciem po długim dniu lub wyczerpującym treningu, może być również bardzo drażniący dla Twojej skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, powinnaś unikać brania gorących pryszniców lub długotrwałych kąpieli w wodzie, która jest znacznie cieplejsza niż temperatura Twojego ciała, ponieważ mogą one spowodować wysuszenie skóry i większą wrażliwość na środki czyszczące, makijaż i inne produkty, których używasz.

Nowy Burger Drwala już dostępny w McDonald's!

"Choć może nie czuć się najlepiej, temperatura prysznica w granicach 96-99 stopni Fahrenheita jest zalecana dla osób o wrażliwej skórze" - mówi Fred Gerantabee, Chief Experience Officer w Readers.com. "Wielu z nas kusi, by podnieść tę temperaturę do 105 stopni, ale jeśli masz wrażliwą skórę, te kilka stopni może zrobić ogromną różnicę. Będziesz również chciał uniknąć moczenia się w wannie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu i nigdy nie dłużej niż przez 15-20 minut, aby uniknąć uszkodzenia zewnętrznych komórek skóry, co prowadzi do suchej i wrażliwej skóry."

Nawilżaj i chroń

Skóra wrażliwa jest bardziej podatna na wysuszenie, pieczenie, pękanie i podrażnienia. Z tego powodu ważne jest, aby podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby chronić ją przed wszelkimi czynnikami środowiskowymi. Doskonałym nawykiem pielęgnacyjnym dla skóry wrażliwej jest regularne nawilżanie i stosowanie preparatów z filtrem SPF o wartości co najmniej 30.

"Używanie wysokiej jakości kremu nawilżającego rano i wieczorem to świetny sposób na utrzymanie zdrowej skóry wrażliwej" - mówi Brooke Galko, koordynator ds. marketingu w PUR Cold Pressed Juice. "Znajdź dobry krem nawilżający, który jest wykonany dla skóry wrażliwej i używaj go regularnie. W przypadku porannych kremów nawilżających, szukaj czegoś z oceną SPF 30 lub więcej, aby chronić skórę również przed słońcem."

Wnioski

Opracowanie nawyków pielęgnacyjnych dla skóry wrażliwej jest istotnym krokiem w utrzymaniu zdrowej skóry. Jako największy organ Twojego ciała i pierwsza linia obrony przed czynnikami zewnętrznymi, ważne jest, aby upewnić się, że utrzymujesz swoją skórę szczęśliwą i zdrową.

Jeśli masz skłonność do podrażnień ze względu na wrażliwą skórę, warto wyrobić w sobie kilka świetnych nawyków, aby w miarę możliwości temu zapobiec. Testuj nowe produkty przez kilka dni i upewnij się, że ich składniki nie są czymś, co Cię podrażni. Należy pamiętać, że produkty naturalne również mogą powodować podrażnienia. Szukaj środków oczyszczających zamiast mydeł i unikaj środków złuszczających, które mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę skóry. Warto również chronić skórę za pomocą kremów nawilżających i filtrów SPF. Na koniec, biorąc prysznic lub kąpiel, upewnij się, że temperatura wody nie jest zbyt wysoka.

Mamy nadzieję, że te pomysły dały Ci dobry pomysł na wypracowanie nawyków pielęgnacyjnych dla skóry wrażliwej.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl