Na co zwrócić uwagę przy wyborze parownicy
Parownica to nowoczesne urządzenie, które może zastąpić tradycyjne żelazko. Jest wystarczająco lekki, funkcjonalny i bezpieczny zarówno dla prasowanych tkanin, jak i dla samego użytkownika. Ponadto, może być używany nie tylko do prasowania, ale także do dezynfekcji rzeczy.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze parownicy
Jak zbudowany jest parowiec?
Głównym elementem każdej parownicy jest wytwornica pary, specjalne urządzenie składające się ze zbiornika na ciecz, elementu grzewczego i pompy tłoczącej wodę. Mechanizm działania tego przydatnego w gospodarstwie domowym urządzenia jest dość prosty: woda w zbiorniku jest podgrzewana do wysokiej temperatury i zamienia się w parę, która jest przekazywana przez wąż do żelazka. Ponadto, w ramach niektórych modeli (zwykle droższych), istnieje kilka dodatkowych funkcji, które zapewniają szybkie i delikatne wygładzanie rzeczy.
Podstawowe odmiany parownic
Do dnia dzisiejszego można wyróżnić kilka typów parowców, z których każdy posiada określone cechy. Rozważmy tylko główne z nich.
Podręcznik .
Charakteryzują się one miniaturowym rozmiarem i są idealne dla osób, które często się przemieszczają, dużo podróżują i z racji wykonywanego zawodu zmieniają kilka kompletów ubrań dziennie. Urządzenia ręczne mają najmniejszy zbiornik na wodę, małą moc i najkrótszy czas pracy bez uzupełniania wody (mniej niż pół godziny).
Stacjonarne lub pionowe
Nadaje się nie tylko do użytku domowego, ale także dla sklepów odzieżowych i firm sprzątających. Urządzenia te składają się z wieszaka, korpusu i węża parowego z przymocowanym na końcu żelazkiem. Urządzenia te działają tylko w pozycji pionowej, co wyjaśnia pochodzenie ich drugiej nazwy.
Stąd wszystkie stacjonarne parowce dzielą się na 2 rodzaje:
- grawitacyjne - pracują bez ciśnienia, mają małą moc, para z takiego urządzenia wydobywa się bez przyspieszenia;
- pompowe - pracują pod ciśnieniem, mają większą intensywność pary, doskonale radzą sobie nawet z najgęstszymi tkaninami.
Wielofunkcyjny
Wszechstronne urządzenie, które może zastąpić kilka urządzeń jednocześnie: parownicę, żelazko parowe i myjkę parową.
Parownica z deską do prasowania
Nadzwyczajne połączenie żelazka, steamera i deski do prasowania. Większość z nich ma trójkątny kształt, podobny do zwykłego żelazka. Dołączona do korpusu urządzenia deska do prasowania rozkłada się w taki sam sposób, jak zwykłe żelazko.
Jaka musi być moc urządzenia?
Należy zwrócić szczególną uwagę na moc urządzenia, gdyż to od niej zależy intensywność z jaką będzie dostarczana para. Aby nie popełnić błędu przy wyborze, konieczne jest określenie, do jakich celów chcesz kupić parownicę. Jeśli do prasowania delikatnych i cienkich tkanin wystarczy ręczny model o niskiej mocy, do przetwarzania grubych zasłon i odzieży wierzchniej potrzebne jest urządzenie o najwyższej wydajności. Funkcja ciśnienia pary występuje tylko w parownicach z napędem pompowym. Tutaj warto wybrać urządzenia o ciśnieniu co najmniej 3 barów - zapewnią one wysokiej jakości i wydajne gotowanie na parze.
Jak duży powinien być zbiornik?
Pojemność zbiornika na wodę ma wpływ na czas ciągłej pracy urządzenia - im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go napełniać. Większe zbiorniki sprawiają jednak, że parowiec jest cięższy i bardziej przewymiarowany. Jeśli chodzi o urządzenia przeznaczone do małych objętości, są one lekkie i kompaktowe. Należy również zauważyć, że niektóre modele mogą być napełniane tylko wodą destylowaną. Jeśli jednak wybierzesz parowar z wyjmowanym zbiornikiem, będziesz mógł uzupełnić płyn bez przerywania procesu.
Materiał żelazka i długość przewodu i węża
Żelazko Twojego steamera może być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Ten pierwszy jest bardziej niezawodny, trwały i łatwy w użyciu. Dodatkowo może posiadać funkcję podgrzewania, która zwiększy skuteczność parowaru. Wąż musi być wystarczająco długi, aby zapewnić wygodne korzystanie z urządzenia. Ta sama zasada dotyczy przewodu. Pożądana jest również możliwość samodzielnego rozwijania.
Top 3 modele
- MIE Grande - parownica podłogowa o mocy 2280 W, maksymalne ciśnienie pary - 5 bar, maksymalna podaż pary - 85 g/min, czas pracy - 40 minut, teleskopowa podstawa, automatyczne wyłączanie, waga - 9 kg.
- Philips GC557/30 ComfortTouch - parownica podłogowa o mocy 2000 W z maksymalną ilością dostarczanej pary 40 g / min, jest teleskopowa podstawa, możliwość automatycznego wyłączenia.
- Philips GC442/40 - ręczny steamer, moc - 1500 W, maksymalny przepływ pary - 30 g / min.
Akcesoria dodatkowe
Wiele nowoczesnych parownic wyposażonych jest w przydatne akcesoria:
- podwójny wieszak do modelu podłogowego - zapewnia wygodne parowanie rzeczy w pozycji pionowej;
- szczotka do czyszczenia - przeznaczona do prasowania i czyszczenia odzieży wierzchniej;
- rękawica żaroodporna - odpowiednia do obróbki garniturów. Ręka, która jest w mitence, trzyma tylną stronę garnituru, a druga ręka trzyma samą parownicę;
- klips do tworzenia strzałek - pozwala na tworzenie gładkich strzałek bez większego wysiłku (wystarczy przyczepić klipsy do urządzenia i uruchomić je na spodniach), działają tak samo dobrze jak zwykłe żelazko;
- deska do skomplikowanych elementów kroju - pomaga łatwo wygładzić kieszenie czy kołnierzyk.
Tanie meble z płyty - trwałość i estetyka
VTanie meble z płyty zyskują coraz większą popularność w Polsce. Wypierają one tradycyjne, drogie drewniane elementy wyposażenia. Dzięki nowoczesnym technikom produkcji, współczesne meble wykonane z płyt wiórowych, MDF czy HDF oferują nie tylko przystępne cenowo...
Jak urządzić przedpokój tanimi meblami?
VPrzedpokój często jest niedocenianym miejscem w naszych domach, chociaż to właśnie tam witamy naszych gości. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi na jego aranżację, aby stał się funkcjonalnym i estetycznym miejscem. Poniżej znajdziesz różnorodne porady, jak urządzić...
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? - Sprawdź!
V Wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czasami trudno pamiętać, które niedziele w danym roku są "handlowe", a szczególnie w grudniu 2024, kiedy zostały już tylko dwie takie okazje na zakupy. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie...