22 stycznia 2021 Udostępnij

Trądzik rujnuje ci życie?

Jeśli myślałeś, że trądzikowa wysypka ogranicza się do hormonalnego szaleństwa dorastania, powinieneś pomyśleć jeszcze raz, bo trądzikowa wysypka szybko staje się problemem wśród dorosłych w wieku 20, 30 czy nawet 40 lat.
Uważa się, że w pewnym momencie w dorosłym życiu wysypka trądzikowa dotyka 25% mężczyzn i 50% kobiet, a jedna trzecia z nich cierpi na trądzik twarzy, również doświadczając trądziku na plecach i ciele. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, trądzik nie pojawia się tylko na twarzy. Może pojawić się na każdej części ciała, gdziekolwiek masz pory, trądzik może znaleźć drogę i nawiedzają cię, na przykład, przyczyny mukowiscydozy szyi. Może to być spowodowane przez genetyki, pot, złą higienę, tłustą skórę i wiele czynników, których czasami po prostu nie możemy kontrolować. Liczby te podkreślają fakt, że kobiety są bardziej podatne na tę chorobę, a hormony odgrywają ważną rolę. Hormony żeńskie mają większą skłonność do wahań niż hormony męskie, dlatego też kobiety są najbardziej narażone na epidemie w okresie poprzedzającym menstruację. Inne okresy zaburzenia równowagi hormonalnej, w których podczas ciąży może wystąpić trądzik; zazwyczaj w ciągu pierwszych trzech miesięcy, kiedy organizm przyzwyczaja się do ciąży i kiedy kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników (PUSS). Jeśli u dorosłego mężczyzny występuje trądzik, jest mało prawdopodobne, aby był on spowodowany przez hormony, ale raczej przez długotrwałe podrażnienia skóry, takie jak reakcja na stosowany produkt.

Zanim przejdziemy do różnych zabiegów na trądzik, spójrzmy co to jest trądzik. Trądzik jest powodowany przez zatkane mieszki włosowe lub pory w skórze. Gruczoły znajdujące się w pobliżu powierzchni skóry wytwarzają olej zwany łojem do smarowania włosów i skóry, ale jeśli w danym momencie wytwarzają zbyt dużo tego oleju, miesza się on z martwymi komórkami skóry i tworzy korek, który blokuje mieszki włosowe. Ta "blokada" może być zainfekowana, zwykle nieszkodliwa, przez bakterie, a następnie zainfekowana. Powoduje to powstawanie grudek, krost, guzków lub torbieli, lub jak wiadomo, siwych włosów, krost, plam, węgorzy, itp.

Wysypka trądzikowa u dorosłych różni się od wysypki trądzikowej u nieletnich i często jest trudniejsza w leczeniu. Amy Derrick, lekarz dermatolog, wyjaśnia: "Nastolatki najczęściej widzą setki lub tysiące małych guzów, węgorzy lub białych głów na twarzy, zwłaszcza na czole, a także przypadkowe torbiele na klatce piersiowej i plecach. Dzieje się tak, ponieważ skóra nastolatków jest nieco lepsza i bardziej podatna na zatykanie porów niż dorosłych. Malutkie, małe guzki nastoletniego trądziku można znaleźć jako dorosły, ale jest on znacznie rzadszy, zwykle głębsze guzki lub czerwone grudki w tych miejscach.
Są to niektóre z opcji, które są dostępne dla Ciebie, jeśli cierpisz na trądzik jako osoba dorosła:

Przepisujcie kremy.

Zawierają one retinoidy, które pomagają usuwać pęcherzyki i mają dodatkową zaletę, jaką jest wygładzanie zmarszczek, o co oczywiście nastolatki nie muszą się martwić! Kremy na bazie witaminy A zawierające retynoidy są aplikowane bezpośrednio na skórę dotkniętą chorobą i działają bardzo dobrze przy umiarkowanych i ciężkich wysypkach trądzikowych. Stymulują one cykl wzrostu i wydzielania, ale czasami mogą powodować zaczerwienienie, suchość i swędzenie skóry.

Kombinacja kremów

Zawierają one środek czyszczący, zwykle nadtlenek benzoilu, w połączeniu z antybiotykiem, takim jak klindamycyna. Nadtlenek benzoilu może również pozostawić skórę czerwoną, suchą i wrażliwą na słońce, więc jeśli używasz produktu, który to zawiera, upewnij się, że odwiedzasz swojego terapeutę, jeśli cierpisz na którykolwiek z tych skutków ubocznych, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu skóry.
Istnieją również sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć swoje szanse na trądzik, podejmując te proste kroki każdego dnia:

  • Delikatnie czyść twarz wodą z mydłem, ale nie więcej niż dwa razy dziennie. Zbyt agresywne szorowanie może prowadzić do urazów skóry i pogłębić trądzik lub, w najgorszym przypadku, spowodować bliznowacenie. Pomoże w tym użycie miękkiej, bawełnianej flaneli.
  • Jeśli używasz kremu nawilżającego, rozważ przejście na lekki, niekomedogenny produkt, który nie pogłębi Twoich wyprysków.
  • Jeśli używasz makijażu, używaj beztłuszczowej bazy lub korekcji punktowej, ponieważ ciężki makijaż może blokować pory, co zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku.
  • Pamiętaj, że ZAWSZE usuwamy makijaż pod koniec każdego dnia przed snem, w przeciwnym razie pory mogą się zablokować lub nawet ulec zakażeniu.

 

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl