9 sierpnia 2021 Udostępnij

Trail Running czy Road Running - co wybierzesz?

Jeśli jesteś biegaczem, to prawdopodobnie masz już swoje preferencje dotyczące biegania po szlakach lub drogach. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, być może nawet nie brałeś pod uwagę, że istnieją między nimi różnice. Powinieneś jednak zapoznać się z tymi różnicami, ponieważ przede wszystkim będziesz musiał kupić odpowiednie obuwie do terenu, po którym biegasz, aby zapewnić swoim stopom dobrą ochronę, pomóc w chodzie i ułożeniu ciała, a także zmniejszyć szanse na kontuzję. Jak w przypadku większości rzeczy, istnieją plusy i minusy obu rodzajów biegania, a my zamierzamy spojrzeć na dzisiaj, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję dla Ciebie.

Korzyści z biegania po szlakach

Jako biegacz sam absolutnie uwielbiam szlaki, więc wybacz mi, jeśli będę trochę stronniczy tutaj. Nie ma nic lepszego niż pozostawienie pośpiechu i hałasu zaludnionych miejsc za sobą i uciekając do natury. Ale nie chodzi tylko o eskapizm, chociaż ta strona rzeczy jest również absolutnie fantastyczna dla dobrego samopoczucia psychicznego, chodzi o spowolnienie biegu i stanie się o wiele bardziej świadomym swojego otoczenia i sposobu, w jaki biegasz. Kiedy biegasz po szlakach, teren jest o wiele bardziej wymagający, więc wymaga od Ciebie największej uwagi. Możesz pomyśleć, że to brzmi jak wada, i w pewnym stopniu masz rację, ale o tym za chwilę. Jednak nierówności terenu, korzenie drzew, błoto, skały itp. pomagają poprawić zmysł równowagi, zwinność i czas reakcji. W wyniku zróżnicowania terenu bieganie po szlakach pozwala spalić około 10% więcej kalorii niż bieganie po drogach. Bieganie po szlakach jest również o wiele bardziej przyjazne dla stawów, ponieważ podłoże, po którym biegasz, jest znacznie bardziej miękkie niż beton na drogach i chodnikach. Zaskakująco, pomimo pozornie trudnego terenu, kontuzje spowodowane nadużyciem i powtarzaniem ruchów są znacznie mniej prawdopodobne w przypadku biegania po szlakach, ponieważ nacisk stopy jest bardzo zróżnicowany. Praktycznie niemożliwe jest znudzenie się biegiem po szlaku, ponieważ sceneria ciągle się zmienia i prawdopodobnie natkniesz się na niesamowite widoki.

Wady Trail Running

OK, więc teren szlaków może być bardziej naturalne i miękkie, ale jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego typu biegania jest oczywiście większa szansa na obrażenia, najbardziej powszechne są rolowane kostki lub upadku nad korzeniami drzew. Jeśli jesteś biegaczem szosowym, może Ci być trudno zwolnić, ale zwolnić musisz, ponieważ w bieganiu po szlakach nie chodzi o ustanawianie rekordów prędkości, ale o powolne i świadome poruszanie się. W związku z tym może okazać się, że frustruje Cię fakt, iż nie możesz osiągnąć prędkości, do których jesteś przyzwyczajony, a także możesz odkryć, że Twoja wytrzymałość nie jest taka, jak Ci się wydawało. Bieganie po szlakach nie jest koniecznie trudniejsze od biegania po drogach, jest po prostu inne i należy do niego podchodzić jak do zupełnie nowego sportu, nawet jeśli od lat biegasz po drogach. Wybieranie się na łono natury i do lasu jest urocze, ale może też czasami wydawać się niebezpieczne, jeśli jesteś sam, a szanse na zgubienie się są o wiele większe niż w przypadku biegania po chodnikach lokalnego miasta. Możesz wybrać się na bieg z przyjacielem lub nawet dołączyć do lokalnej grupy biegowej, aby zwiększyć swoją pewność siebie i poznać nowe trasy. Jeśli wybierasz się samemu, zawsze upewnij się, że powiedziałeś komuś, dokąd idziesz, masz przy sobie naładowany telefon i jesteś w pełni świadomy swojego otoczenia.

Korzyści z biegania po szosie

Bieganie po szosie jest częstym punktem wyjścia dla początkujących biegaczy i nie bez powodu - jest tak wygodne. Większość z nas musi tylko otworzyć drzwi wejściowe i już nas nie ma. To również ogólnie czuje się o wiele bezpieczniej, ponieważ jest to znajome terytorium, zwykle jest mnóstwo ludzi wokół i jesteś o wiele mniej prawdopodobne, aby się zgubić niż jeśli biegać cross country. Chociaż nie jestem wielkim fanem biegania po ulicach, jedną z rzeczy, które uwielbiam, jest możliwość robienia hałasu w domach i ogrodach innych ludzi. To świetny sposób na zdobycie inspiracji i może być szczególnie przydatny, jeśli planujesz przeprowadzkę i chcesz w pełni sprawdzić dany obszar przedtem. SSBHG może pomóc również w tej kwestii. Jeśli jesteś frajerem szybkich statystyk i masz smykałkę do rywalizacji, to bieganie po ulicach jest dla Ciebie, ponieważ to właśnie tam osiągniesz swoje PB. Gładsza, twardsza powierzchnia pozwala na osiąganie szybszych czasów i z łatwością pokonasz ten sam dystans na drodze znacznie szybciej niż na szlakach. Podobnie, ponieważ powierzchnia jest gładsza można wyłączyć znacznie łatwiej i naprawdę skupić się na tym, jak twoje ciało jest w ruchu, rozkrok, chód i wszystkie inne techniczne mechanizmy ruchu biegacza.

Wady biegania po drogach

Podczas gdy drogi i chodniki są prawdopodobnie łatwiejsze powierzchni do uruchomienia na, twardy człowiek materiał są zbudowane z ma znacznie większy wpływ na ciało i stawy są znacznie bardziej prawdopodobne, aby cierpieć w konsekwencji. Drogi, a czasem także chodniki, mogą być również nachylone na zewnętrznej szerokości, a takie nierówności powodują nierówny krok, co z czasem może prowadzić do kontuzji. Kontuzje związane z nadużywaniem i powtarzaniem ruchów są znacznie częstsze w przypadku biegania po drogach, ponieważ Twoja stopa uderza w niemal ten sam sposób przy każdym lądowaniu. Może to być również trudniejsze dla Twoich stóp i możesz zauważyć, że pojawiają się pęcherze i modzele. Chociaż upewnienie się, że masz odpowiednie obuwie i Spectrum Health Care może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Dla mnie osobiście, największą wadą biegania po drogach jest konieczność przekraczania ruchliwej drogi, pojazdów i ruchu ludzkiego. Ludzie mogą wchodzić Ci w drogę, a Ty możesz wchodzić w drogę innym ludziom, co może być czasami stresujące i nie jest to coś, czego naprawdę chcesz od biegu. Bieganie po chodnikach może też po pewnym czasie stać się nieco powtarzalne i nudne.

Co wybierzesz?

Po pierwsze, kto powiedział, że musisz wybierać między jednym a drugim? W rzeczywistości udowodniono, że łączenie obu rodzajów aktywności przynosi ogromne korzyści, ponieważ pomaga aktywować wszystkie grupy mięśni i sprawia, że stajesz się silniejszym i bardziej wszechstronnym biegaczem. Niezależnie od tego, czy preferujesz jeden, czy drugi rodzaj biegu, warto od czasu do czasu wyjść poza swoją strefę komfortu i spróbować drugiego rodzaju. Nigdy nie wiadomo, może się okazać, że naprawdę go pokochasz.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl