15 maja 2021 Udostępnij

Najczęstsze problemy wieku podeszłego, których można uniknąć będąc młodym

Łatwo jest zauważyć szkody, jakie czas może wyrządzić osobie, gdy spojrzymy na starszych członków naszej rodziny. Nawet ci, którzy ciężko pracowali przez całe życie, aby utrzymać swoją sprawność fizyczną, będą często walczyć, aby utrzymać się w doskonałej formie, gdy się starzeją, a istnieje kilka obszarów, które zwykle ulegają degradacji, gdy ktoś osiąga podeszły wiek. Oczywiście, choć wiele z tych problemów narasta przez całe życie, dzięki czemu możliwe jest ich spowolnienie lub nawet zatrzymanie, gdy podejmiesz odpowiednie działania. Przyjrzyjmy się kilku najlepszym sposobom na ograniczenie wpływu, jaki wiek wywiera na Ciebie przez całe życie.

Słuch

Głuchota i utrata słuchu to dwa najczęstsze schorzenia, z którymi borykają się osoby starsze. Twoje uszy są niewiarygodnie wrażliwe, z maleńkimi włoskami, które przenoszą wibracje do przetworzenia przez mózg. Głośne dźwięki, gromadzenie się woskowiny w uchu i wiele innych problemów, których można uniknąć, mogą powodować utratę słuchu, dlatego warto chronić uszy wraz z wiekiem. Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów słuchowych, które mogą pomóc w ubytku słuchu, ale zawsze lepiej jest unikać konieczności ich używania.

Stawy

Stawy, dzięki którym Twoje nogi, ręce, plecy i palce mogą się zginać, muszą przejść przez wiele kar w ciągu Twojego życia. O ile kości mogą się same wyleczyć, o tyle długotrwałe uszkodzenia, które mogą powstać w wyniku złej postawy i poważnych urazów, mogą być dla nich bardzo trudne do pokonania. Dlatego warto zadbać o to, by w młodości dbać o swoje stawy, co zapewni im zdrowie, gdy zaczniemy się starzeć.

Oddychanie

Większość ludzi nie znosi myśli o tym, że ciężko jest im oddychać przez cały czas. Ta część pracy naszego organizmu przychodzi nam naturalnie, a brak tchu może być bardzo nieprzyjemny. Palenie tytoniu, praca z aerozolami i wiele innych stylów życia może mieć wpływ na oddychanie, dlatego warto ich unikać w okresie dorastania. Oddychanie jest prawdopodobnie najważniejszą funkcją Twojego ciała, a Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne pogarsza się, gdy nie możesz prawidłowo zaczerpnąć powietrza.

Wzrok

Twój wzrok znacznie ułatwia życie, umożliwiając Ci widzenie otaczającego Cię świata i prowadzenie normalnego życia. Oczywiście, osoby starsze są bardziej narażone na noszenie okularów niż osoby młodsze, a to w dużej mierze dzięki schorzeniom, których można uniknąć. Jaskra, na przykład, może być leczona za pomocą okularów, które pomogą powstrzymać jej postęp. Bez takich okularów najgorsze skutki tego schorzenia zawsze będą odczuwalne dużo wcześniej. Ciało mamy tylko jedno, a to oznacza, że jeśli chcemy czuć się dobrze na starość, musimy o nie dbać. Może to być trudniejsze niż się wydaje, ale skupienie się na najczęstszych problemach, z którymi borykają się osoby starsze, może być dobrym sposobem na ograniczenie szans na to, że późniejsze lata będą niekomfortowe.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl