11 stycznia 2022 Udostępnij

Wpływ mleka roślinnego na planetę i Twoje zdrowie

Niezależnie od tego, czy jesteś całkowicie roślinny, czy rozważasz zanurzenie palców w świecie weganizmu, prawdopodobnie słyszałeś o wielu substytutach mleka, które pojawiły się w ostatnich latach. Nie jest tajemnicą, że mleko krowie nie jest najzdrowszym wyborem dla twojego ciała lub środowiska, ale to rodzi pytanie: jakim mlekiem roślinnym mogę je zastąpić?

Chociaż zamiana nabiału na jego substytuty jest ogólnie świetną opcją, zdecydowanie jest trochę badań, które możesz zrobić, aby upewnić się, że mleko roślinne jest najlepsze dla ciebie - i dla ziemi.

Rzeczywistość mleka krowiego

Jednym z najważniejszych rozróżnień, zanim jeszcze zaczniesz, jest zrozumienie rzeczywistości mleka krowiego i jego wpływu na twoje zdrowie i środowisko. Produkcja mięsa i hodowla zwierząt przyczynia się do 14,5% globalnej emisji dwutlenku węgla, a to obejmuje również produkcję mleka.

Spożywanie zwykłego mleka może również zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę i inne choroby. Mleka roślinne są zazwyczaj lepszym rozwiązaniem. Oto przewodnik po tym, które z nich powinieneś wybrać.

1. Mleko migdałowe

Jeden z najczęstszych substytutów mleka, mleko migdałowe, jest jednym z najbardziej witamin napędzane mleka roślinnego tam, z wapnia, magnezu, cynku, witaminy E, fosforu i prebiotyków, to nic dziwnego, dlaczego tak wielu ludzi wybiera mleko migdałowe. Podczas gdy migdały i uprawy migdałów ma nieco śladu węglowego - wciąż 10 razy mniej niż nabiał - może to być trochę aktu równoważenia.

2. Mleko sojowe

Soja jest jeszcze jeden wspólny i popularny mleka roślinnego. I choć jest bogate w wiele witamin i minerałów, niektórzy ludzie są niewygodne z picia zbyt dużo soi ze względu na możliwość hormonów. Jednakże, jest to zwykle mniej obaw niż początkowo myślałem, zwłaszcza dla tych, którzy są całkowicie roślinne oparte.

Jeśli chodzi o wpływ na środowisko, mleko sojowe i inne produkty sojowe pozostawiają tylko ułamek śladu węglowego produkty zwierzęce zrobić, więc możesz mieć pewność, że soja jest przynajmniej lepiej dla środowiska!

3. Mleko owsiane

Mleko owsiane ma oficjalnie najmniejszy wpływ na środowisko spośród wszystkich popularnych mlek roślinnych, ponieważ do jego produkcji zużywa się najmniej wody. Dodatkowo, mleko owsiane oferuje wiele witamin i minerałów, takich jak błonnik i przeciwutleniacze, które są niezbędne dla wegan i wszystkożerców zarówno. Mleko owsiane jest również fantastyczne do napojów kawowych i innych smakołyków.

4. Mleko kokosowe

Jeśli jesteś na polowaniu na witaminę C, witaminę E, cynk, żelazo, wapń i potas, nie szukaj dalej niż mleko kokosowe. Jest ono o wiele bardziej zrównoważone niż mleko krowie, emitując tylko ułamek śladu węglowego.

Jednak niektóre źródła utrzymują, że produkcja mleka kokosowego nie jest zrównoważona w dużych ilościach, ponieważ nieproporcjonalnie produkuje emisji w krajach, w których kokosy są uprawiane i pozyskiwane - takich jak Indonezja, Indie i Filipiny.

5. Mleko lniane

Zawierające witaminę A, witaminę C, wapń i żelazo, mleko lniane oferuje wiele składników odżywczych, które można znaleźć w nasionach lnu - ponieważ to właśnie z nich produkowane jest mleko lniane. Dodatkowo, jest bogate w błonnik. Jeśli chodzi o wpływ na środowisko, to zapewne domyślasz się, że jego ślad węglowy jest niezwykle mały w porównaniu z mlekiem krowim, co czyni go kolejnym doskonałym wyborem dla naszej planety.

Mleka roślinne i Ty

Decyzja o przestawieniu się na mleko roślinne może na początku wydawać się nieco drastyczna, ale w rzeczywistości jest to o wiele łatwiejsze niż myślisz. Biorąc pod uwagę wpływ na środowisko i pozytywny efekt, jaki może mieć na Twoje zdrowie, absolutnie warto spróbować opcji roślinnych. Czy masz swoje ulubione mleko roślinne, czy jesteś otwarty na wszystko?

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl