16 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak oszczędnie robić zakupy w supermarketach i dyskontach – poradnik

Kasy – największe pokusy zakupowe

Stojąc w kolejce do kasy mijamy sporo półek z produktami które zazwyczaj nie są nam potrzebne. Jednak jest to wielka pokusa i nudząc się możemy sięgnąć po rzeczy jakie zazwyczaj omijamy stwierdzając, że nie musimy ich kupować. Warto zastanowić się dwa razy zanim postanowimy rzucić dodatkowy produkt do naszego koszyka, a tym samym zwiększyć kwotę do zapłaty.

Produkty z długą datą ważności

Jeśli chcemy zrobić zakupy na cały tydzień, uważnie sprawdzajmy daty ważności na etykiecie. Normalna praktyką w supermarketach i dyskontach jest to, że z przodu półki zawsze są produkty z najkrótszą datą, natomiast z dłuższym okresem przydatności są zazwyczaj umieszczane z tyłu.

Gazetki z promocjami

Warto sięgać po gazetki z promocjami jakie wydaje większość sieci marketowych, ponieważ są w nich ciekawe informacje o obniżce cen i promocjach. Bardzo wiele osób korzysta z tego typu akcji promocyjnych, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Według badań przeprowadzanych przez analityków finansowych, informacje o obniżonych cenach produktów mogą zwiększyć jego sprzedaż o kilkaset procent. Jednak to, że produkt znalazł się w gazetce, np. w gazetce Auchan nie zawsze jest to jednoznaczne z tym, że jego cena jest niższa od standardowej, czasami jest to tylko informacja o produkcie zachęcająca do zakupu.

Mylące informacje

Bardzo uważnie trzeba przeglądać wszystkie oferty typu kup 5 produktów, a 6 otrzymasz gratis lub zapłacisz mniej. Często okazuje się to bardzo mylące i po przeliczeniu może okazać się, że wcale na tym nic nie zyskamy. Po prostu jest to jedno z narzędzi marketu do tego aby zwiększyć sprzedaż.

Jakość w supermarketach

Uważnie patrz na półki sklepowe

Może okazać się, że jeden produkt jest wyeksponowany w kilku miejscach na terenie sklepu. Np. wędliny lub ser żółty mogą być na stoisku z obsługa wystawione po większej cenie, a na półce z produktami już przygotowanymi do zakupu będą w niższej cenie.

Pieczywo lepiej z piekarni

Częsta praktyką jest również to, że markety kupują pieczywo z lokalnych piekarni i później sprzedają je pod swoja marką drożej. Jeśli widzimy, ze w markecie nie ma piekarni, lepiej zaopatrywać się w pieczywo w piekarniach jakie znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Produkty zapakowane

Produkty zapakowane z reguły maja niższe ceny niż te które kupowane są na wagę. Dobrze przemyślmy jakie ilości produktów są nam potrzebne i pod tym kątem robić zakupy, szczególnie z produktami które szybko mogą się zepsuć.

Rachunek do kontroli

Zawsze sprawdzajmy rachunki. Może zdarzyć się, że produkt jest wyłożony na półce po niższej cenie, niż ta którą wybije nam kasa. Niestety często zdarza się, że sklepy bazują na tym, że nie sprawdzamy rachunków i nie będziemy składać reklamacji na zawyżone ceny.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl