5 lutego 2022 Udostępnij

Dobra społeczność; dobre zdrowie

Bycie częścią społeczności pozwala ci poczuć, że jesteś zaangażowany w coś większego (i wspanialszego) niż ty sam. Nie jesteś sam i możesz polegać na ludziach z Twojej społeczności, którzy będą Cię wspierać. Nic dziwnego, że tworzenie zdrowej, zróżnicowanej i integrującej społeczności może mieć pozytywny wpływ zarówno na Twoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Ale co właściwie składa się na dobrą społeczność i jak zanurzenie się w niej i zrobienie tego, co do ciebie należy, może korzystnie wpłynąć na twoje zdrowie?

Zdrowa społeczność to taka, która pozwala różnym ludziom ze wszystkich środowisk pracować razem dla większego dobra. Ludzie pomagają sobie nawzajem, troszczą się o siebie i dają/robią co mogą, aby przynieść największe korzyści zdrowotne sobie i innym. Zdrowa społeczność jest zawsze dobrze przygotowana. A w świecie, w którym pandemia COVID-19 jest nadal zagrożeniem, silne społeczności są ważniejsze niż kiedykolwiek.

Co zatem możesz zrobić, aby upewnić się, że Twoja społeczność jest zdrowa i przygotowana?

Dbaj o zdrowie swojej społeczności

Zdrowie powinno być teraz w centrum uwagi zarówno społeczności, jak i pojedynczych osób. Im zdrowszy jesteś jako całość, tym lepiej będziesz przygotowany na takie rzeczy jak wirusy i inne zagrożenia. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, zachowanie zdrowia jest ważne, ponieważ może nie być tak łatwo, jak kiedyś, aby uzyskać pomoc medyczną.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych brakuje lekarzy i chociaż Twoja okolica nie jest jeszcze bezpośrednio dotknięta tym problemem, to może on wystąpić, jeśli wystarczająco dużo osób zachoruje i nie będzie mogło uzyskać potrzebnej im opieki. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skupić się na zdrowiu społeczności, w tym:

  • Zasadzenie ogrodu społecznego
  • Zmniejszanie ilości odpadów w sąsiedztwie
  • Zachęcanie do tworzenia parków
  • Sadzenie drzew
  • Robienie zakupów lokalnie

Możesz również zachęcać do "chodzenia" w obrębie swojej społeczności. Parki i obszary wiejskie świetnie się do tego nadają, ale po prostu społeczność skupiona na pieszych, z chodnikami i ścieżkami, zachęci ludzi do spędzania czasu na świeżym powietrzu, spotkań towarzyskich i aktywności. Nie tylko zbliży to do siebie sąsiadów, ale także pomoże wszystkim zachować lepszą kondycję fizyczną. Organizowanie wydarzeń związanych z chodzeniem/bieganiem jest dobrym sposobem na zmotywowanie ludzi do korzystania z tych ścieżek i może dodatkowo wzmocnić ogólne wsparcie dla wydarzeń w sąsiedztwie.

Zaangażowanie społeczności lokalnej

Silna społeczność to coś więcej niż tylko promowanie zdrowia fizycznego. Skupienie się na zdrowiu emocjonalnym i psychicznym jest bardzo ważne i możesz zachęcić wiele osób do przyłączenia się do tego pomysłu poprzez zachęcanie do zaangażowania. Możesz zacząć od siebie, robiąc takie rzeczy jak:

  • Sprawdzanie, co robią lokalni urzędnicy
  • Poszukiwanie możliwości wolontariatu
  • Zachęcanie do tworzenia programów wellness w lokalnych miejscach pracy

Tworzenie grup wsparcia to kolejny wspaniały sposób, aby pomóc ludziom poczuć się bardziej związanymi ze sobą, zapewniając im jednocześnie bezpieczną przestrzeń, w której mogą się otworzyć. Pracownicy służby zdrowia są teraz niezbędni - w tym ci, którzy pracują w dziedzinie zdrowia psychicznego. Ale, być może trzeba szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego poza swoją społecznością.

Na szczęście, nie było duży boom w teleterapii przez cały pandemii, dając prawie każdy dostęp do pomocy zdrowia psychicznego, których potrzebują. Jeśli chcesz pomóc członkom swojej społeczności dotrzeć do profesjonalisty, rozważ rozmowy z firmami o tworzeniu publicznych przestrzeni WiFi, takich jak biblioteka lub lokalna szkolna sala gimnastyczna, po godzinach. Dając ludziom możliwość połączenia się z innymi, którzy mogą mieć problemy, a także z profesjonalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego, możesz zrobić wielką różnicę - zwłaszcza w społecznościach wiejskich.

Dbaj o bezpieczeństwo swojej społeczności

Kiedy ludzie czują się bezpiecznie i pewnie w swoim sąsiedztwie, są mniej podatni na stres i niepokój. Poczucie bezpieczeństwa zachęca także ludzi do wychodzenia poza swoje strefy komfortu i angażowania się w życie innych, przy jednoczesnym lepszym dbaniu o siebie.

Zdrowe społeczności to często najbezpieczniejsze społeczności, ponieważ skupiają się na takich rzeczach, jak zapobieganie przemocy i obniżenie wskaźnika przestępczości. Możesz zachęcać do takiej postawy w swojej społeczności, zajmując się wszelkimi istniejącymi problemami związanymi z bezpieczeństwem i opracowując strategie prewencyjne.

Może to obejmować takie rzeczy jak grupa straży sąsiedzkiej, współpraca z lokalną firmą zajmującą się systemami bezpieczeństwa, aby porozmawiać ze społecznością o systemach alarmowych, lub po prostu ustanowienie strategii "zobacz coś, powiedz coś", gdzie ludzie mogą przesyłać wskazówki dotyczące przemocy lub podejrzanych działań w mieście.

Jeśli to możliwe, zaangażuj się we współpracę z władzami lokalnymi. Przynajmniej uczęszczaj na spotkania, które pozwolą ci zabrać głos i zainteresować ludzi planami gotowości na wypadek zagrożenia. Im więcej osób będzie zaangażowanych, tym łatwiej będzie wprowadzić te plany w życie.

Dobra społeczność to taka, która skupia się na każdym elemencie układanki i na tym, co się stanie, gdy wszystkie te elementy się połączą.

Czy ważne jest, aby najpierw zadbać o siebie i swoją rodzinę? Oczywiście. Gdyby każdy w zwartej społeczności zaczynał w domu, byłoby o wiele łatwiej stworzyć silny fundament sąsiedztwa. Ale nie pozwól, aby praca nad sobą odciągnęła cię od dbania o innych.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl