19 października 2021 Udostępnij

Dlaczego spędzanie czasu na łonie natury jest ważne dla zdrowia psychicznego?

Natura jest terapeutyczna. Nawet w klasycznej powieści, kiedy bohaterowie są przygnębieni, udają się nad morze, aby odzyskać energię. To może sprawić, że poczujemy się mniej zestresowani i spokojniejsi. Naukowcy przeprowadzili wiele badań, aby udowodnić pozytywny wpływ natury na nasz umysł, ciało i duszę. Człowiek nie może żyć bez natury, a spędzanie tak dużej ilości czasu z dala od niej jest nienaturalne. W większości przypadków kończy się to wypaleniem i stresem. Oto kilka powodów, dla których spędzanie czasu na łonie natury jest ważne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Zmniejsza stres i niepokój

Wielu często mówi, że natura leczy. Naukowo udowodniono, że jest to prawda. Kiedy idziesz na terapię, terapeuta zasugeruje Ci wyjście i spędzenie trochę czasu na łonie natury. To dlatego, że ma zdolność do łagodzenia stresu i wypełnić cię z pokoju. To może poprawić Twój nastrój i sprawić, że poczujesz się lepiej. Spacery, ćwiczenia lub po prostu obserwacja ptaków w przyrodzie mogą znacznie poprawić Twój nastrój i sprawić, że Twój dzień będzie lepszy. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu może również pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja, i uspokoić nerwy. Jeśli czujesz się psychicznie wyczerpany lub zmęczony, spróbuj zrobić sobie przerwę od korzystania z telefonu komórkowego i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Przebywanie na łonie natury i poczucie więzi z nią jest również korzystne, jeśli chodzi o radzenie sobie z izolacją i samotnością. Zmniejszenie poczucia samotności może poprawić Twoje ogólne samopoczucie.

Sprawia, że jesteś szczęśliwszy

Natura może pomóc Ci zarządzać swoim zdrowiem psychicznym i w konsekwencji uczynić Cię szczęśliwszym. Istnieje wiele dowodów naukowych na to, że zmniejsza ona ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych u dzieci w późniejszym okresie życia. Ma kojący wpływ na duszę. Nawet patrzenie na zdjęcia krajobrazów lub czytanie cytatów o naturze poprawia nastrój, wywołując pozytywne i spokojniejsze uczucia. Wzmacnia to również pewność siebie i podnosi poczucie własnej wartości. Kiedy czujemy się lepiej, staramy się być lepszymi ludźmi. Co więcej, spędzanie czasu na świeżym powietrzu rozwija poczucie odpowiedzialności wobec innych ludzi i samej natury. To sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i stajemy się lepszymi ludźmi.

Korzyści poznawcze

Natura ma uspokajający wpływ nie tylko na nasze samopoczucie emocjonalne, ale także na nasze zdolności poznawcze. Ma ona wiele korzyści poznawczych, w tym poprawę samokontroli, zwiększenie koncentracji uwagi i poprawę pamięci. Badania wykazały, że brak ekspozycji na nią powoduje deficyt uwagi u dzieci i może prowadzić do innych problemów. Natomiast tereny zielone mają pozytywny wpływ na dzieci, ponieważ pomagają im w nauce i zwiększają ich zdyscyplinowanie. Spędzanie czasu na łonie natury jest dobre dla dzieci, które mają krótki okres uwagi i brak koncentracji. Jeśli więc trudno Ci się skupić na czymkolwiek, spróbuj przebywać na łonie natury, gdyż jest to dobre nie tylko dla dzieci, ale i dla Ciebie. Ważne jest, aby czuć się z nią związanym. To pomaga nam pozostać w teraźniejszości i poprawia nasze zdolności poznawcze.

Zdrowszy fizycznie

Spędzanie czasu na łonie natury jest lecznicze również dla ciała. Ekspozycja na nią wykazała znaczne obniżenie ciśnienia krwi, napięcia mięśni, a nawet poprawia trawienie. Poza tym, czas spędzony w naturalnym środowisku jest również związany z mniejszym napięciem, bólami głowy i bezsennością. Co więcej, może to również pomóc Ci być bardziej sprawnym fizycznie i aktywnym. Zdrowsze ciało prowadzi do zdrowszego umysłu. Natura leczy nie tylko Twój umysł, ale także zdrowie fizyczne. Posiadanie zdrowego ciała jest niezbędne dla Twojego umysłu. Klinicznie udowodniono, że pacjenci, którzy mieli dostęp do okna i widok na naturę, zdrowieli szybciej niż ci, którzy mieli widok na ścianę. Jej uzdrawiająca moc jest nieporównywalna z niczym innym i jest niezbędna, aby człowiek żył zdrowo i szczęśliwie.

Gdzie można spędzać czas na łonie natury?

Możesz spędzać czas w parkach, lasach, w górach lub na plaży. Jeśli nie masz dostępu do żadnego z tych miejsc, to nawet posiadanie rośliny domowej może znacząco poprawić Twoje samopoczucie. Zielone i niebieskie przestrzenie wiążą się z większym szczęściem oraz lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Możesz nawet dołączyć do grupy ćwiczącej na świeżym powietrzu, która zachęci Cię do wyjścia na zewnątrz i odmłodzi Twoje ciało i umysł.

Skoro masz już tyle powodów, by spędzać więcej czasu na łonie natury, dlaczego nie wyłączysz komórki i nie wyjdziesz na zewnątrz? Spędź trochę czasu na świeżym powietrzu i odmłódź swoje ciało, umysł i duszę. Jego orzeźwiające właściwości sprawią, że poczujesz się bardziej wdzięczny za to, że żyjesz. Ponadto, spędzając trochę czasu pod słońcem może poprawić swój nastrój i pomóc Ci poczuć się lepiej o życiu. Wyjdź więc z pokoju i poczuj ciepło promieni słonecznych, lasu lub morza. Nawiąż kontakt z naturą i wylecz się.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl