7 października 2021 Udostępnij

Czy zrównoważony rozwój jest lepszy dla Twojego budżetu?

Prowadzenie zrównoważonego stylu życia jest niezbędne dla środowiska. Chociaż niektórzy uważają, że produkty organiczne mają wyższą cenę. Chociaż materiały organiczne mogą być droższe, nadal możesz dokonywać mądrzejszych, ekologicznych wyborów. Oto kilka wskazówek, jak żyć ekologicznie przy ograniczonym budżecie.

Przygotuj posiłki na cały tydzień

Z twoim napiętym harmonogramem, przygotowywanie posiłków może być czasem zapomnianym krokiem. Może to jednak pomóc w ograniczeniu marnowania żywności. Zaplanuj posiłki, które chcesz jeść w danym tygodniu i zrób listę wszystkich składników, których będziesz potrzebować. Wiedząc wcześniej, co chcesz zjeść, zmniejszasz szansę na dokonanie zakupów pod wpływem impulsu i trzymasz się swojego budżetu.

Wymyślając pomysły na obiad, rozważ zmniejszenie spożycia mięsa. To może zmniejszyć Twój rachunek za zakupy spożywcze i sprawi, że będziesz zdrowszy. Ponadto, hodowla zwierząt wymaga więcej zasobów i emituje gazy cieplarniane. Tak więc jedzenie mniej mięsa może pomóc zarówno planecie, jak i twojemu kontu bankowemu.

2. Kupuj organiczne produkty w sezonie

Kupowanie produktów w sezonie może zaoszczędzić pieniądze, ponieważ często mają lepsze oferty. Dodatkową korzyścią jest to, że są one prawdopodobnie świeższe. Ponadto, świeże warzywa są zdrową opcją dla włączenia smaku do swoich obiadów. Przed udaniem się do sklepu sprawdź, jakie produkty są obecnie w sezonie. W lecie, jabłka, morele i awokado są w sezonie.

3. Zapisz się do CSA i odwiedzaj lokalne targi rolnicze

Aby kupić organiczne produkty żywnościowe, spróbuj iść prosto do źródła. Zapisz się również do lokalnej organizacji rolniczej wspieranej przez społeczność (CSA). Pozwala to na dystrybucję żywności z gospodarstwa, jednocześnie wspierając ich produkcję.

Jest to świetny sposób na zmniejszenie wydatków w sklepie spożywczym i otrzymywanie świeższych produktów. Jest to również świetny sposób na poznanie lokalnych rolników i dowiedzenie się, jak powstaje żywność. Ponadto, pomagasz środowisku, zmniejszając potrzebę stosowania nadmiaru opakowań.

Kolejną wskazówką, która pomoże Ci zmieścić się w budżecie, jest robienie zakupów na bazarach spożywczych, które mogą być bardziej przystępne niż w sklepach spożywczych. Niektóre nieorganiczne przedmioty mogą być 10%-20% droższe. Dzieje się tak, ponieważ sklepy spożywcze ponoszą dodatkowe koszty związane z dostarczeniem żywności do sklepu. Rozważ zakupy w pobliżu czasu zamknięcia i korzystania z aplikacji, aby uzyskać najlepsze oferty.

4. Aktualizuj sprzęt AGD

Inwestowanie w energooszczędne urządzenia pozwala zaoszczędzić pieniądze i jest lepsze dla środowiska. Rozważ zainwestowanie w armaturę prysznicową o niskim przepływie, aby zmniejszyć zużycie wody. Mogą one obniżyć zużycie wody o 30% do 50%. Spróbuj też brać krótsze prysznice, aby obniżyć rachunki za wodę.

Wraz z obniżeniem rachunku za wodę, rozważ zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia. Aby to zrobić, sprawdź, czy Twoja jednostka HVAC wymaga wymiany. Przeciętna jednostka wytrzymuje około 12 do 15 lat, w zależności od konserwacji. Jeśli twój system nie działa prawidłowo, będzie pracował ciężej, marnując więcej energii. Tak więc, należy rozważyć aktualizację do Energy Star-ocenione urządzenie, aby zaoszczędzić pieniądze i pomóc planecie.

5. Mniej konsumuj

Posiadanie mniejszej ilości rzeczy to świetny sposób na prowadzenie bardziej zrównoważonego stylu życia. Kiedy kupujesz mniej, zmniejszasz liczbę potrzebnych zasobów produkcyjnych. Ogranicza to również szansę na zmarnowanie rzeczy. Ponadto, im mniej wydajesz, tym więcej pieniędzy oszczędzasz na dłuższą metę.

Oprócz kupowania mniejszej ilości produktów, warto rozważyć ponowne wykorzystanie przedmiotów. Na przykład, kupuj odzież używaną lub pożyczaj od przyjaciół lub rodziny.

6. Mądrzejsze podróżowanie

Twój samochód może emitować gazy cieplarniane prowadzące do zanieczyszczenia powietrza. W rzeczywistości, typowy pojazd emituje około 4,6 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Jeśli więc masz łatwy dostęp do systemów transportu publicznego, staraj się częściej z nich korzystać. Ponadto, jeśli masz dobrze zdefiniowane chodniki, jazda na rowerze lub chodzenie pieszo to kolejna zielona alternatywa. Pomagają one środowisku, jednocześnie dając Ci pretekst do ćwiczeń.

Inną opcją jest wspólna jazda samochodem z przyjaciółmi lub rodziną. To może sprawić, że jazda będzie przyjemniejsza i zmniejszy Twój ślad węglowy. Ponadto, używając pojazdu mniej oszczędza pieniądze na gaz.

7. Zmniejsz ilość kupowanych środków czyszczących

Chociaż jest to kuszące, aby kupić środki czyszczące do powierzchni, uniwersalny jeden może być bardziej wydajne. Również łączenie metod czyszczenia DIY z produktami kupionymi w sklepie może obniżyć koszty. Rozważ zmieszanie octu, wody i olejków eterycznych, aby umyć całą kuchnię. Te domowe środki są bardziej przystępne cenowo i lepsze dla środowiska. Kupione w sklepie środki czystości mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą zaszkodzić życiu morskiemu.

Dlaczego ekologiczna żywność jest dobra dla Twojego budżetu

Choć produkty organiczne mają swoją cenę, bycie bardziej przyjaznym dla środowiska może zaoszczędzić Ci pieniądze na dłuższą metę. Proste sztuczki, takie jak przygotowywanie posiłków, pomagają zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia. Rozważ więc te wskazówki, aby prowadzić zrównoważony styl życia bez rozbijania banku.


Autor Bio

Jane jest pisarką środowiskową oraz założycielką i redaktorką naczelną Environment.co, gdzie zajmuje się tematyką zrównoważonego rozwoju i ekologicznego stylu życia.

Bershka

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl